Spil: Chelsea kværner Blackburn

Selv om Chelsea formentlig sparer et par stamspillere, vil de være en stor mundfuld for Blackburn i aftenens kamp.



Onsdag 21.00
Blackburn – Chelsea 2
Odds 1,50 Bwin

Nogle klubber stiller op med reservehold, når det gælder Carling Cup’en. Det gælder kun til en vis grad for Chelsea, der i de seneste år har taget denne turnering meget seriøst, og de reserver de så endelig stiller med, er normalt spillere, der ville være i stamformationen de fleste andre steder.

Der er ikke noget, der tyder på, at de tager årets turnering mindre seriøst, som assistenttræner Ray Wilkins udtaler, “vi agter at gøre alt, hvad der står i vores magt, for at spille os i finalen”. Samtidig lover han en stærk opstilling, og hvorfor skulle de ikke også?

De er flyvende, og har både i ligaen og Champions League deres på det tørre for tiden. Chelsea har vundet 8 af deres seneste 9 kampe, kun en 2-2 ude mod Atletico Madrid slører billedet. Det er så iøvrigt også den eneste kamp, hvor de har lukket mål ind i denne serie!

I den serie ligger også en hjemmesejr på 5-0 mod Blackburn. Samme Blackburn har ikke scoret i deres seneste to kampe mod Fulham og Stoke, og de har i denne sæson mødt tophold som United, Manchester City og altså Chelsea, og ikke scoret i disse tre kampe, der alle endte med nederlag.

I disse to holds seneste 9 møder har Chelsea vundet 8, mens en er endt uafgjort. Chelsea har vundet de 5 seneste besøg på Ewood Park, og kun lukket et mål ind. Hvilket faktisk også er det eneste mål, Blackburn har fået lov at score mod Chelsea i disse 9 møder.

Oddset på 1,50 ser måske ikke fantastisk ud, Chelsea er dog på udebane, men find mig lige noget, der peger i retning af Blackburn-sejr!

Hent din bonus på 500 kroner her

Følg kampen live her

Forslaget indgår i Tipsbladets regnskab





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jubler over store FC København-nyheder

Her kan du se AGF mod Sabah FK

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Et af de største danske resultater’

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Kontant dom over Elyounoussi

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Revser Alexander Zorniger

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

En sort plet på hans eftermæle

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

FCM-transfer i fare

Henter Mads Junker