Tirsdag 20.45
Chelsea – Inter 1,
Odds 1,65 Scandic Bookmakers
Hvis det var forskellen mellem et tophold i den engelske Premier League, og et tophold i den italienske Serie A, som vi fik demonstreret i sidste uge, virker det som en god idé at hoppe på Chelsea i denne midtuge. Italiens nummer to, Milan, blev aldeles kørt over af Manchester United, og tabte med samlet 7-2.
I sidste sæson prøvede Inter selv at blive smidt ud af Manchester United, og så lider de iøvrigt lidt af samme forbandelse som Real Madrid. Tre sæsoner i træk er de røget ud på dette stadie af turneringen. Og vi så jo, hvordan det gik Real Madrid!
Men for lige at vende tilbage til engelsk kontra italiensk fodbold, så er en duel mellem disse to faldet klart ud til førstnævntes fordel, hvis vi kigger tilbage på de seneste sæsoner. Hvis noget så her skulle tale Inters fordel, må det være José Mourinhos indgående kendskab til ikke bare engelsk fodbold, men til lige præcis denne modstander. Men er det nok, når man kun har en 2-1 føring i ryggen?
Ja, altså en føring er jo selvklart bedre end alternativet, men Chelsea er frygtindgydende i europæisk sammenhæng på Stamford Bridge, og der er ikke mange hold, der i det hele taget formår at holde Chelsea fra scoring på hjemmebane.
Jeg må indrømme, at jeg finder oddsværdien tæt på diskutabel, men med tanke på Uniteds optræden i sidste uge, faldt overvejelserne omkring spillet alligevel ud til fordel for et lille skud på Chelsea.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT