Tirsdag 20.45
Chelsea – Inter 1,
Odds 1,65 Scandic Bookmakers
Hvis det var forskellen mellem et tophold i den engelske Premier League, og et tophold i den italienske Serie A, som vi fik demonstreret i sidste uge, virker det som en god idé at hoppe på Chelsea i denne midtuge. Italiens nummer to, Milan, blev aldeles kørt over af Manchester United, og tabte med samlet 7-2.
I sidste sæson prøvede Inter selv at blive smidt ud af Manchester United, og så lider de iøvrigt lidt af samme forbandelse som Real Madrid. Tre sæsoner i træk er de røget ud på dette stadie af turneringen. Og vi så jo, hvordan det gik Real Madrid!
Men for lige at vende tilbage til engelsk kontra italiensk fodbold, så er en duel mellem disse to faldet klart ud til førstnævntes fordel, hvis vi kigger tilbage på de seneste sæsoner. Hvis noget så her skulle tale Inters fordel, må det være José Mourinhos indgående kendskab til ikke bare engelsk fodbold, men til lige præcis denne modstander. Men er det nok, når man kun har en 2-1 føring i ryggen?
Ja, altså en føring er jo selvklart bedre end alternativet, men Chelsea er frygtindgydende i europæisk sammenhæng på Stamford Bridge, og der er ikke mange hold, der i det hele taget formår at holde Chelsea fra scoring på hjemmebane.
Jeg må indrømme, at jeg finder oddsværdien tæt på diskutabel, men med tanke på Uniteds optræden i sidste uge, faldt overvejelserne omkring spillet alligevel ud til fordel for et lille skud på Chelsea.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket