Den største forandring i år er utvivlsomt udvidelsen af antallet af systemer. I mange år har deltagerne været låst til ét U-system, ét R-system samt et matematisk system, men til den forestående turnering får tipperne mulighed for at vælge imellem ikke færre end 12 systemer.
I år udgøres paletten af fem R-systemer, 6 U-systemer og et enkelt matematisk system, spændende fra 100 kroner på det billigste og 153 som det dyreste. Og hvorfor så lige disse 12 systemer?
– Vi har kigget efter en bred palette af, hvilke systemer folk spiller, samtidig med at vi er gået lidt på kompromis med, hvilke beløb folk egentlig spiller for. Desuden tilføjede vi R 4-4-144 og R 5-5-108 på grund af efterspørgsel fra flere forhandlere, da de vi første gang præsenterede de oprindelige 10 systemer, fortæller Thomas Huniche, som er Brand Manager hos Danske Spil.
Når I nu ændrer konceptet omkring systemerne, hvorfor så ikke gå planken ud og lave frit systemvalg?
– Det vil vi faktisk også rigtigt gerne. I denne omgang har det været et spørgsmål om teknik, men vi arbejder på det til næste omgang af DM i Systemtips, hvor der så blot vil være et maksimum beløb at spille for, og ellers frit lejde af systemer. Det kan måske afskrække lidt nyere tippere, som gerne ser et fast og overskueligt system-udvalg, men de rutinerede tippere ved omvendt, hvad de ønsker at holde sig til.
Tror I ikke, at det havde lokket endnu flere deltagere med, hvis bare nogle af systemerne havde været billigere?
– Jo, og det vil vi også rigtigt gerne, derfor håber vi allerede til næste udgave af DM i Systemtips at have det klart. Der kommer til at være to omgange DM i Systemtips til næste år, vi har bare endnu ikke lagt os fast på, hvilken kupon det næste DM skal udkæmpes på.
I lover præmier hver eneste uge til deltagerne, Hvad går det ud på?
– I hver eneste runde trækker vi fem vindere af 1000 kroner på en spilkonto mellem alle deltagere. Vi gør det for at have en ekstra gulerod, og grunden til, at der bliver trukket lod blandt alle og ikke bare de bedste kuponer skyldes, at de bedste kuponer sandsynligvis vil ligge godt til i turneringen alligevel. Vi håber, at det er et incitament til at tippe med så længe som muligt.
I rykker turneringsstarten, så den allerede ligger i uge 40 og ikke uge 46, som ellers har været fast tradition, ligesom I afkorter hovedturneringen med to uger. Hvorfor?
– Vi starter meget tidligere, fordi vi gerne vil i gang med næste udgave af DM i Systemtips i løbet af foråret, sandsynligvis en gang i marts, og for at de ikke skulle risikere at falde over hinanden, starter vi denne gang meget tidligere. Desuden har vi også gået efter at undgå at tippe hen over julen, fordi vi traditionelt ved, at mange her falder fra, fordi de ikke lige får udfyldt en kupon midt i højtid og julefrokoster. Det tidligere format med 12 uger var måske også lige på grænsen af, hvor lang en turnering bør være.
Kan du garantere, at der kommer en forårsturnering?
– Den kommer helt sikkert. Det bliver ikke nødvendigvis samme format som nu, som sagt arbejder vi på yderligere forbedringer, men turneringen kommer, og selvom der bliver to gange DM i Systemtips i 2013 skal man ikke tro, at den ene bliver en discount-udgave. Der bliver fede præmier i begge turneringer, lover Thomas Huniche, som er meget begejstret for at kunne tilbyde denne forbedre udgave af den snart 20-årige konkurrence.
– Det signalerer forhåbentlig, at vi er meget glade for tipningen. Den har måske ligget lidt støvet hen i nogle år, men det er stærkt produkt, som vi meget gerne vil være med til at pifte yderligere liv i igen, slutter Thomas Huniche.
Kan man ikke vente til DM i Systemtips går i gang, kan man varme op med TIPSKLUBBEN. Et tiltag som Danske Spil har forsøgt sig med på Facebook, hvor man får mulighed for gratis at tippe en TIPS 12 med mulighed for at vinde 1000 kroner til en enlig vinder, samt en klubvinder som får en tipsmiddag på en valgfri sportsbar for hele klubben. Der tippes bare et enkelt system, legendariske R 4-4-24, hvorfor alle har lige vilkår.
Fakta om DM i Systemtips:
– Hovedturneringen kører fra uge 40-49 og lokaldyst kører uge 50-51
– der dystes på lørdagens TIPS 13 kupon,
– Præmiestruktur: Nr. 1 i får en tur på VBF samt kr. 10.000,- til et rejsegavekort, nr. 2 får en tur på VBF samt kr. 5.000,- til et rejsegavekort og nr. 3 får kr. 10.000,- til et rejsegavekort. Den bedste klub får kr. 20.000,- til et rejsegavekort. Vinderen af lokaldysten får en tur på VBF og nr. 2-3 får et rejsegavekort på kr. 5.000,-. Resten af lokalvinderne får kr. 500 til danskespil.dk. Hver uge trækkes 5 vilkårlige vindere blandt dem som har spillet og de modtager kr. 1.000,- til danskespil.dk
o Systemerne er
– R 3-7-144
– R 4-4-144
– R 5-5-108
– R 7-2-108
– R 10-0-153
– U 0-11-105
– U 0-13-128
– U 4-6-100
– U 7-3-100
– U 11-0-133
– U 13-0-105
– M 0-7-128
– Gå allerede nu ind på https://danskespil.dk/tips/dm og meld dig til, så får du en reminder når der startes op i uge 40.
– Husk at du skal have et spilkort for at deltage i DM i TIPS.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!