Den største forandring i år er utvivlsomt udvidelsen af antallet af systemer. I mange år har deltagerne været låst til ét U-system, ét R-system samt et matematisk system, men til den forestående turnering får tipperne mulighed for at vælge imellem ikke færre end 12 systemer.
I år udgøres paletten af fem R-systemer, 6 U-systemer og et enkelt matematisk system, spændende fra 100 kroner på det billigste og 153 som det dyreste. Og hvorfor så lige disse 12 systemer?
– Vi har kigget efter en bred palette af, hvilke systemer folk spiller, samtidig med at vi er gået lidt på kompromis med, hvilke beløb folk egentlig spiller for. Desuden tilføjede vi R 4-4-144 og R 5-5-108 på grund af efterspørgsel fra flere forhandlere, da de vi første gang præsenterede de oprindelige 10 systemer, fortæller Thomas Huniche, som er Brand Manager hos Danske Spil.
Når I nu ændrer konceptet omkring systemerne, hvorfor så ikke gå planken ud og lave frit systemvalg?
– Det vil vi faktisk også rigtigt gerne. I denne omgang har det været et spørgsmål om teknik, men vi arbejder på det til næste omgang af DM i Systemtips, hvor der så blot vil være et maksimum beløb at spille for, og ellers frit lejde af systemer. Det kan måske afskrække lidt nyere tippere, som gerne ser et fast og overskueligt system-udvalg, men de rutinerede tippere ved omvendt, hvad de ønsker at holde sig til.
Tror I ikke, at det havde lokket endnu flere deltagere med, hvis bare nogle af systemerne havde været billigere?
– Jo, og det vil vi også rigtigt gerne, derfor håber vi allerede til næste udgave af DM i Systemtips at have det klart. Der kommer til at være to omgange DM i Systemtips til næste år, vi har bare endnu ikke lagt os fast på, hvilken kupon det næste DM skal udkæmpes på.
I lover præmier hver eneste uge til deltagerne, Hvad går det ud på?
– I hver eneste runde trækker vi fem vindere af 1000 kroner på en spilkonto mellem alle deltagere. Vi gør det for at have en ekstra gulerod, og grunden til, at der bliver trukket lod blandt alle og ikke bare de bedste kuponer skyldes, at de bedste kuponer sandsynligvis vil ligge godt til i turneringen alligevel. Vi håber, at det er et incitament til at tippe med så længe som muligt.
I rykker turneringsstarten, så den allerede ligger i uge 40 og ikke uge 46, som ellers har været fast tradition, ligesom I afkorter hovedturneringen med to uger. Hvorfor?
– Vi starter meget tidligere, fordi vi gerne vil i gang med næste udgave af DM i Systemtips i løbet af foråret, sandsynligvis en gang i marts, og for at de ikke skulle risikere at falde over hinanden, starter vi denne gang meget tidligere. Desuden har vi også gået efter at undgå at tippe hen over julen, fordi vi traditionelt ved, at mange her falder fra, fordi de ikke lige får udfyldt en kupon midt i højtid og julefrokoster. Det tidligere format med 12 uger var måske også lige på grænsen af, hvor lang en turnering bør være.
Kan du garantere, at der kommer en forårsturnering?
– Den kommer helt sikkert. Det bliver ikke nødvendigvis samme format som nu, som sagt arbejder vi på yderligere forbedringer, men turneringen kommer, og selvom der bliver to gange DM i Systemtips i 2013 skal man ikke tro, at den ene bliver en discount-udgave. Der bliver fede præmier i begge turneringer, lover Thomas Huniche, som er meget begejstret for at kunne tilbyde denne forbedre udgave af den snart 20-årige konkurrence.
– Det signalerer forhåbentlig, at vi er meget glade for tipningen. Den har måske ligget lidt støvet hen i nogle år, men det er stærkt produkt, som vi meget gerne vil være med til at pifte yderligere liv i igen, slutter Thomas Huniche.
Kan man ikke vente til DM i Systemtips går i gang, kan man varme op med TIPSKLUBBEN. Et tiltag som Danske Spil har forsøgt sig med på Facebook, hvor man får mulighed for gratis at tippe en TIPS 12 med mulighed for at vinde 1000 kroner til en enlig vinder, samt en klubvinder som får en tipsmiddag på en valgfri sportsbar for hele klubben. Der tippes bare et enkelt system, legendariske R 4-4-24, hvorfor alle har lige vilkår.
Fakta om DM i Systemtips:
– Hovedturneringen kører fra uge 40-49 og lokaldyst kører uge 50-51
– der dystes på lørdagens TIPS 13 kupon,
– Præmiestruktur: Nr. 1 i får en tur på VBF samt kr. 10.000,- til et rejsegavekort, nr. 2 får en tur på VBF samt kr. 5.000,- til et rejsegavekort og nr. 3 får kr. 10.000,- til et rejsegavekort. Den bedste klub får kr. 20.000,- til et rejsegavekort. Vinderen af lokaldysten får en tur på VBF og nr. 2-3 får et rejsegavekort på kr. 5.000,-. Resten af lokalvinderne får kr. 500 til danskespil.dk. Hver uge trækkes 5 vilkårlige vindere blandt dem som har spillet og de modtager kr. 1.000,- til danskespil.dk
o Systemerne er
– R 3-7-144
– R 4-4-144
– R 5-5-108
– R 7-2-108
– R 10-0-153
– U 0-11-105
– U 0-13-128
– U 4-6-100
– U 7-3-100
– U 11-0-133
– U 13-0-105
– M 0-7-128
– Gå allerede nu ind på https://danskespil.dk/tips/dm og meld dig til, så får du en reminder når der startes op i uge 40.
– Husk at du skal have et spilkort for at deltage i DM i TIPS.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER