Spil: Måske Leiria kan

Ingen har indtil nu været i stand til at stoppe Sporting Braga på hjemmebane, men aftenens modstander har gode erindringer



Mandag 21.15
Sp. Braga – U. Leiria (asian handicap +1) 2
Odds 1,98 Bet365

Braga har vundet alle sæsonens første fem hjemmekampe, og når man tænker på, at de i de tre seneste sæsoner har vundet 8, 7 og 8 hjemmesejre i hele sæsonen, er det en ganske pæn stigning.

Men måske også en indikation af, at træerne heller ikke vokser ind i himlen, og ikke engang storhold som Benfica, Porto og Sporting Lissabon kan prale af en pletfri statistik på hjemmebane.

Jeg tør dog ikke hælde et spil op på det argument alene, men jeg finder andre grunde til at prøve dette asian handicap på gæsterne af. Vi får odds 1,98 ved udesejr eller uafgjort, mens en sejr til Braga på ét mål, giver indskuddet retur.

Braga har vundet 8 kampe i denne sæson, fem af disse med én scoring. Leiria har tabt to af 10 kampe, begge med kun én scoring. Leiria har kun lukket 9 mål ind ialt, hvilket er samme antal som Porto, og kun Braga og Benfica kan gøre det bedre.

Det vidner lidt om, at forsvaret ikke er noget helt svagt punkt hos gæsterne, og de har heller ikke dårlige minder fra besøg hos netop Braga. De har vundet de 2 seneste udekampe med 1-0, og taget 10 point i de seneste 4 møder.

Vi kan også udvide statistikken lidt og pege på, at dette spil kun ville være gået helt tabt i en af de seneste 11 møder hos Braga.

Leiria er oprykker, og Braga har været bedre kørende end før set. Men chancen tages nu alligevel på udeholdet.

Følg kampen live her

Forslaget indgår i Tipsbladets regnskab







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

USA – Belgien

Argentina – Egypten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Don Ø: Mange rystede på hovedet

‘Det er et angreb på FCK’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Voldsom europæisk kritik af FIFA

AGF-spiller idømt karantæne

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’