Spil: Måske Leiria kan

Ingen har indtil nu været i stand til at stoppe Sporting Braga på hjemmebane, men aftenens modstander har gode erindringer



Mandag 21.15
Sp. Braga – U. Leiria (asian handicap +1) 2
Odds 1,98 Bet365

Braga har vundet alle sæsonens første fem hjemmekampe, og når man tænker på, at de i de tre seneste sæsoner har vundet 8, 7 og 8 hjemmesejre i hele sæsonen, er det en ganske pæn stigning.

Men måske også en indikation af, at træerne heller ikke vokser ind i himlen, og ikke engang storhold som Benfica, Porto og Sporting Lissabon kan prale af en pletfri statistik på hjemmebane.

Jeg tør dog ikke hælde et spil op på det argument alene, men jeg finder andre grunde til at prøve dette asian handicap på gæsterne af. Vi får odds 1,98 ved udesejr eller uafgjort, mens en sejr til Braga på ét mål, giver indskuddet retur.

Braga har vundet 8 kampe i denne sæson, fem af disse med én scoring. Leiria har tabt to af 10 kampe, begge med kun én scoring. Leiria har kun lukket 9 mål ind ialt, hvilket er samme antal som Porto, og kun Braga og Benfica kan gøre det bedre.

Det vidner lidt om, at forsvaret ikke er noget helt svagt punkt hos gæsterne, og de har heller ikke dårlige minder fra besøg hos netop Braga. De har vundet de 2 seneste udekampe med 1-0, og taget 10 point i de seneste 4 møder.

Vi kan også udvide statistikken lidt og pege på, at dette spil kun ville være gået helt tabt i en af de seneste 11 møder hos Braga.

Leiria er oprykker, og Braga har været bedre kørende end før set. Men chancen tages nu alligevel på udeholdet.

Følg kampen live her

Forslaget indgår i Tipsbladets regnskab





LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



LIVE

TransferLIVE: FCM præsenterer ny spiller

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Chelsea henter back til 375 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby tæt på denne keeper

De køber ham for 740 mio.

England – DR Congo

Brøndby med transferscoop?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig

‘Det er en interessant spiller’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Her er Jonas Winds nye klub