Spil: Mainz jagtes i Tyskland

Man kan altid regne med overraskelser i den tyske pokalturnering, og der tages en chance på en sådan onsdag aften i Aachen




Onsdag 19.00
Aachen – Mainz 1X
Odds 1,94 Ladbrokes

Mainz er Bundesligaens overraskende førerhold, og de beviste med sejren i Leverkusen i søndags, at bare fordi den forrige runde indbragte sæsonens første nederlag, er de altså ikke nemme at slå ud af kurs.

Men dermed bliver det også pludselig dem selv, der nu er jagtet vildt, og selvfølgelig vil et mandskab fra den næstbedste række i dén grad elske at sætte tænderne i øjeblikkets bedste hold i Tyskland.

Prøv at skrue tiden tilbage til sidste sæson, hvor Leverkusen førte Bundesligaen og gik igennem hele det ganske efterår uden et eneste nederlag i ligaen, som det første hold i umindelige tider. Men i denne runde af pokalturneringen tabte de på udebane til Kaiserslautern fra 2. Bundesliga.

Aachen er ubesejret i de seneste fem runder, og har blandt andet som det eneste hold i denne sæson formået at holde Hertha Berlin fra scoring, og skulle man lige bringe lidt indbyrdes statistik ind over, så vandt Aachen faktisk begge møder med Mainz, i den sæson hvor sidstnævnte rykkede op i Bundesligaen.

Meget er selvsagt ændret siden, hvilket blandt andet betyder, at Mainz i weekenden skal spille topdrøn mod Bundesligaens toer fra Dortmund, trænet af det tidligere Mainz-ikon, Jürgen Klopp. Det er ikke umuligt,
at den match overskygger dette pokalopgør bare en lille smule.





EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Flere Superliga-kamp rykkes

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Viaplay med stor AGF-nyhed