SPIL: Så er HB Køge rykket ud

HB Køge skaber ikke sensationen og bliver i Superligaen, mener bookmakeren Bet24, der allerede har udbetalt penge på klubben som nedrykker.



Allerede efter en enkelt af forårets 15 spillerunder står det klart, at HB Køge ikke klarer udfordringen om at indhente to klubber Superligaen og dermed overleve i nedrykningskampen.

Det er i hvert fald konklusionen hos bettingfirmaet bet24, der nu har udbetalt penge til de spillere, der har spillet HB Køge som nedrykker.

– Det var nærmest den værst tænkelige start HB Køge kunne få på forårssæsonen. Ikke så meget fordi de taber i Horsens, det er der mange hold der går, men fordi deres nærmeste to nærmeste konkurrenter i tabellen, Lyngby og Brøndby, begge vandt, siger Frederik Skov fra Bet24.com.

HB Køge fik blot syv point i efteråret, og er med 14 spillerunder tilbage otte point efter Lyngby på 11. pladsen og hele 14 point efter Brøndby og Sønderjyske, der begge nu har 21 point i stillingen.

– Afstanden op til holdene over nedrykningsstregen er gangske enkelt blevet for stor. Og da man tilmed har mistet topscoreren Simon Makienok, kan vi ikke se for os, hvordan Tommy Møller Nielsen skal få vendt skuden, hvorfor vi vælger at udbetale væddemålene allerede nu, siger Frederik Skov.

HB Køge møder i kommende runde Silkeborg IF, som rent faktisk netop var det hold, som HB Køge i efteråret sejrede over og dermed skaffede de hidtil eneste tre point i en spillerunde i denne sæson.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Smider Salah-bombe

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Amir Richardson scorer kassen i FC København