Spil: Snubler OB i toppen?

Logikken siger sejr til OB over Randers i aftenens SAS Liga-kamp, men der kan være værdi i at gå den anden vej.



Oddset på en hjemmesejr til OB i aften er på omkring 1,40, når man tager et snit over markedet, og kan man argumentere imod det? OB gør det udmærket, Randers gør det ganske enkelt elendigt. OB kan tage førstepladsen med sejr, mens Randers udgør rækkens bundprop.

Så nej, man kan vel egentlig ikke argumentere imod det odds, men her i depardementet går vi nu alligevel den anden vej. OB og AaB er lige nu de eneste hold i rækken, der har vundet to hjemmekampe af to mulige. Alle andre, der står noteret for to hjemmesejre, har spillet mere end to hjemmekampe, og sat point til.

Og det gælder altså både Brøndby, FCK og AGF, tre stærke hjemmehold, men det siger altså lidt om, at det ikke er så umuligt at tabe point på eget græs i denne liga.

En anden grund til at spekulere i Randers er den rent historiske. Vinder OB i aften, vil de have vundet 11 hjemmekampe på stribe. Det har ingen anden klub præsteret i Superligaens historie, og den er altså snart 20 år gammel.

Det betyder selvfølgelig ikke, at det ikke kan lade sig gøre, rekorder er til for at blive brudt, som Usain Bolt siger, men skal man ud på aftenens kamp, er der ingen tvivl om, hvad der frister mig mest, når man kigger på odds 1,40 på hjemmesejr og odds 2,80 for X2-spillet.

Følg altid med på tipsbladet.dk/spil hvor bladets spilekspert Jacob Hansen løbende lægger spilforslag ud – klik her

Mandag 19.00
OB – Randers X2
Odds 2,80 Bet24

Følg kampen live her

Forslaget  indgår i Tipsbladets regnskab





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

‘Sort uheld’ i Viborg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Er han løsningen i AGF?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United

‘Det er ufatteligt imponerende’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni