Spil: Snubler OB i toppen?

Logikken siger sejr til OB over Randers i aftenens SAS Liga-kamp, men der kan være værdi i at gå den anden vej.



Oddset på en hjemmesejr til OB i aften er på omkring 1,40, når man tager et snit over markedet, og kan man argumentere imod det? OB gør det udmærket, Randers gør det ganske enkelt elendigt. OB kan tage førstepladsen med sejr, mens Randers udgør rækkens bundprop.

Så nej, man kan vel egentlig ikke argumentere imod det odds, men her i depardementet går vi nu alligevel den anden vej. OB og AaB er lige nu de eneste hold i rækken, der har vundet to hjemmekampe af to mulige. Alle andre, der står noteret for to hjemmesejre, har spillet mere end to hjemmekampe, og sat point til.

Og det gælder altså både Brøndby, FCK og AGF, tre stærke hjemmehold, men det siger altså lidt om, at det ikke er så umuligt at tabe point på eget græs i denne liga.

En anden grund til at spekulere i Randers er den rent historiske. Vinder OB i aften, vil de have vundet 11 hjemmekampe på stribe. Det har ingen anden klub præsteret i Superligaens historie, og den er altså snart 20 år gammel.

Det betyder selvfølgelig ikke, at det ikke kan lade sig gøre, rekorder er til for at blive brudt, som Usain Bolt siger, men skal man ud på aftenens kamp, er der ingen tvivl om, hvad der frister mig mest, når man kigger på odds 1,40 på hjemmesejr og odds 2,80 for X2-spillet.

Følg altid med på tipsbladet.dk/spil hvor bladets spilekspert Jacob Hansen løbende lægger spilforslag ud – klik her

Mandag 19.00
OB – Randers X2
Odds 2,80 Bet24

Følg kampen live her

Forslaget  indgår i Tipsbladets regnskab





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Optakt: Mexico – Sydafrika



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Succestræner forlader Premier League-klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Han bliver cheftræner i Brøndby