Spil: Snubler OB i toppen?

Logikken siger sejr til OB over Randers i aftenens SAS Liga-kamp, men der kan være værdi i at gå den anden vej.



Oddset på en hjemmesejr til OB i aften er på omkring 1,40, når man tager et snit over markedet, og kan man argumentere imod det? OB gør det udmærket, Randers gør det ganske enkelt elendigt. OB kan tage førstepladsen med sejr, mens Randers udgør rækkens bundprop.

Så nej, man kan vel egentlig ikke argumentere imod det odds, men her i depardementet går vi nu alligevel den anden vej. OB og AaB er lige nu de eneste hold i rækken, der har vundet to hjemmekampe af to mulige. Alle andre, der står noteret for to hjemmesejre, har spillet mere end to hjemmekampe, og sat point til.

Og det gælder altså både Brøndby, FCK og AGF, tre stærke hjemmehold, men det siger altså lidt om, at det ikke er så umuligt at tabe point på eget græs i denne liga.

En anden grund til at spekulere i Randers er den rent historiske. Vinder OB i aften, vil de have vundet 11 hjemmekampe på stribe. Det har ingen anden klub præsteret i Superligaens historie, og den er altså snart 20 år gammel.

Det betyder selvfølgelig ikke, at det ikke kan lade sig gøre, rekorder er til for at blive brudt, som Usain Bolt siger, men skal man ud på aftenens kamp, er der ingen tvivl om, hvad der frister mig mest, når man kigger på odds 1,40 på hjemmesejr og odds 2,80 for X2-spillet.

Følg altid med på tipsbladet.dk/spil hvor bladets spilekspert Jacob Hansen løbende lægger spilforslag ud – klik her

Mandag 19.00
OB – Randers X2
Odds 2,80 Bet24

Følg kampen live her

Forslaget  indgår i Tipsbladets regnskab





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

– Neestrup kan blive næste landstræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

17 minutter for United – nu skal han til VM

De er interesseret i Christian Eriksen

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

De vil gerne have Jens Jønsson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Patrick Mortensen færdig i AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge