Spil: Spanien trækker længste strå

Det lykkedes, trods et skidt udgangspunkt, for Spanien at vinde deres gruppe, og jeg satser på, at det ikke stopper ved de to sejre for deres vedkommende




Tirsdag 20.30
Spanien – Portugal, Spanien går videre
Odds 1,45 Bwin

Nu kører det hele ikke direkte som smurt for spanierne, for målscoringen synes at være overladt til David Villa, med en Fernando Torres der løber jagt efter sin vante topform, og på midtbanen kan Xabi Alonso meget vel være ude med en skade, og bare spørg i Liverpool, hvor meget han kan betyde.

I modsætning til Liverpool har Spanien dog en rimelig god erstatning i Cesc Fabregas, og så længe Villa bare scorer sine mål, har det ikke den helt store betydning, at Torres ikke er så målfarlig, som han plejer.

Modstanderne kan stadig ikke tillade sig at lade ham ude af syne, det er han trods alt for giftig til, også i hans nuværende form.

Når jeg satser på Spanien, skyldes det dog mest, at jeg synes, det har været alt for lidt, at Portugal har vist. Jeg har fuld respekt for, at man spiller med de midler, man har til rådighed, såsom når Nordkorea besætter eget straffesparksfelt med noget nær alle tropper i håb om, at det er vejen til succes.

Jeg har ikke respekt for det, når et land som Portugal, med så mange dygtige fodboldspillere, vælger samme taktik mod Brasilien. Mage til omgang pindsvinefodbold, og så fik Brasilien kritik for kampen!

Portugal dunkede ganske vist kasser ind mod Nordkorea, men formåede ikke at komme på tavlen mod stærkere modstandere som Elfenbenskysten og Brasilien, og det er mindst i kategori med sidstnævnte, at Spanien skal tælles.

Tænk på, at Spanien ikke lukkede mål ind i de tre knock out-kampe under EM-slutrunden for to år siden.

Jeg er ikke forfordelt over Spanien, men jeg håber ikke, at Portugal med en sådan taktik får held til at slippe igennem til kvartfinalen.

Jeg tør dog ikke udelukke, at det bliver en lang kamp, eftersom portugiserne trods alt ikke har lukket mål ind endnu, og vælger derfor satsningen, at Spanien går videre.

Hvordan, kan være lige meget.

Følg kampen live her



– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FC København scorer 16 millioner kroner

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Bekræftet: Færdig

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Belønnes af FC København

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Stor ros til FC Midtjylland

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

– Det er lidt kaotisk

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret