Spil: Spanien trækker længste strå

Det lykkedes, trods et skidt udgangspunkt, for Spanien at vinde deres gruppe, og jeg satser på, at det ikke stopper ved de to sejre for deres vedkommende




Tirsdag 20.30
Spanien – Portugal, Spanien går videre
Odds 1,45 Bwin

Nu kører det hele ikke direkte som smurt for spanierne, for målscoringen synes at være overladt til David Villa, med en Fernando Torres der løber jagt efter sin vante topform, og på midtbanen kan Xabi Alonso meget vel være ude med en skade, og bare spørg i Liverpool, hvor meget han kan betyde.

I modsætning til Liverpool har Spanien dog en rimelig god erstatning i Cesc Fabregas, og så længe Villa bare scorer sine mål, har det ikke den helt store betydning, at Torres ikke er så målfarlig, som han plejer.

Modstanderne kan stadig ikke tillade sig at lade ham ude af syne, det er han trods alt for giftig til, også i hans nuværende form.

Når jeg satser på Spanien, skyldes det dog mest, at jeg synes, det har været alt for lidt, at Portugal har vist. Jeg har fuld respekt for, at man spiller med de midler, man har til rådighed, såsom når Nordkorea besætter eget straffesparksfelt med noget nær alle tropper i håb om, at det er vejen til succes.

Jeg har ikke respekt for det, når et land som Portugal, med så mange dygtige fodboldspillere, vælger samme taktik mod Brasilien. Mage til omgang pindsvinefodbold, og så fik Brasilien kritik for kampen!

Portugal dunkede ganske vist kasser ind mod Nordkorea, men formåede ikke at komme på tavlen mod stærkere modstandere som Elfenbenskysten og Brasilien, og det er mindst i kategori med sidstnævnte, at Spanien skal tælles.

Tænk på, at Spanien ikke lukkede mål ind i de tre knock out-kampe under EM-slutrunden for to år siden.

Jeg er ikke forfordelt over Spanien, men jeg håber ikke, at Portugal med en sådan taktik får held til at slippe igennem til kvartfinalen.

Jeg tør dog ikke udelukke, at det bliver en lang kamp, eftersom portugiserne trods alt ikke har lukket mål ind endnu, og vælger derfor satsningen, at Spanien går videre.

Hvordan, kan være lige meget.

Følg kampen live her







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’