Danske Spil må notere sig tilbage i forhold til samme periode sidste år. Halvårsresultatet er baseret på en BSI (bruttospilleindtægt = omsætning minus præmier) på 2.160 mio. kr., hvilket er 141 mio. kr. mindre end i samme periode sidste år, og det er den tidligere guldkalv, Lotto, som er den store synder i det samlede regnskab.
– Regnskabet afspejler store individuelle forskelle i salget af Danske Spils produkter, idet Oddset og Eurojackpot har klaret sig bedre end forventet, mens Lotto og Onsdags Lotto er gået mere tilbage end forventet, siger Danske Spils administrerende direktør H. C. Madsen.
Det gode resultat på Oddset skyldes blandt andet sommerens VM i fodbold, men også nogle særdeles gunstige resultater i nogle af årets store finaler. Når såvel FA Cup-finalen, den tyske pokalfinale, Champions League-finalen og i særdeleshed VM-finalen ender uden vinder, klinger det gevaldigt i kasseapparatet.
Eurojackpot, med de meget høje førstepræmiepuljer, har efterhånden også bidt sig godt fast på det danske spillemarked. Det samlede BSI fordeler sig med 1.221 mio. kr. i Danske Lotteri Spil og 724 mio. kr. i Danske Licens Spil, mens Elite Gaming, som er Danmarks største opstiller af gevinstgivende spilleautomater, står for 215 mio. kr.
De samlede omkostninger i koncernen udgør 489 mio. kr., hvilket er en stigning på 35 mio. kr. i forhold til sidste år.
– Blandt de positive begivenheder i halvåret var, at vi pr. 30. juni 2014 overtog 60 procent af anparterne i CEGO, der siden 2000 har udviklet online-spil til både det danske og det udenlandske marked og som siden liberaliseringen af den danske spillelovgivning i 2012 har drevet det succesrige onlinekasino spilnu.dk med fokus på online-spilleautomater, udtaler H. C. Madsen, som for nylig kunne se direktøren for Dansk Lotteri Spil, Mette Dyhr, tage sin afsked med effekt fra 1. november.
Adgangen til CEGOs stærke spiludviklingsafdeling vil bl.a. kunne styrke udbuddet af nye og unikke spil hos Danske Spil:
– Der er spændende perspektiver i den unikke videndeling, der kan etableres mellem medarbejdergrupperne i henholdsvis CEGO og Danske Spil. Det gælder eksempelvis, når vi skal udvikle nye spil og spilkoncepter, slutter H. C. Madsen.
1. halvår 2014 i overblik (Sammenligningstal for sidste år i parentes)
Resultat efter skat 768 mio. kr. (880 mio. kr.)
BSI (bruttospilleindtægt) 2.160 mio. kr. (2.301 mio. kr.)
Omkostninger 489 mio. kr. (454 mio. kr.)
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
AGF på rov i Hobro IK
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
NYHEDER
Vender hjem til AaB
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
OPTAKT
Randers FC – OB
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Sønderjyske slår FCM i sent drama
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
