Danske Spil må notere sig tilbage i forhold til samme periode sidste år. Halvårsresultatet er baseret på en BSI (bruttospilleindtægt = omsætning minus præmier) på 2.160 mio. kr., hvilket er 141 mio. kr. mindre end i samme periode sidste år, og det er den tidligere guldkalv, Lotto, som er den store synder i det samlede regnskab.
– Regnskabet afspejler store individuelle forskelle i salget af Danske Spils produkter, idet Oddset og Eurojackpot har klaret sig bedre end forventet, mens Lotto og Onsdags Lotto er gået mere tilbage end forventet, siger Danske Spils administrerende direktør H. C. Madsen.
Det gode resultat på Oddset skyldes blandt andet sommerens VM i fodbold, men også nogle særdeles gunstige resultater i nogle af årets store finaler. Når såvel FA Cup-finalen, den tyske pokalfinale, Champions League-finalen og i særdeleshed VM-finalen ender uden vinder, klinger det gevaldigt i kasseapparatet.
Eurojackpot, med de meget høje førstepræmiepuljer, har efterhånden også bidt sig godt fast på det danske spillemarked. Det samlede BSI fordeler sig med 1.221 mio. kr. i Danske Lotteri Spil og 724 mio. kr. i Danske Licens Spil, mens Elite Gaming, som er Danmarks største opstiller af gevinstgivende spilleautomater, står for 215 mio. kr.
De samlede omkostninger i koncernen udgør 489 mio. kr., hvilket er en stigning på 35 mio. kr. i forhold til sidste år.
– Blandt de positive begivenheder i halvåret var, at vi pr. 30. juni 2014 overtog 60 procent af anparterne i CEGO, der siden 2000 har udviklet online-spil til både det danske og det udenlandske marked og som siden liberaliseringen af den danske spillelovgivning i 2012 har drevet det succesrige onlinekasino spilnu.dk med fokus på online-spilleautomater, udtaler H. C. Madsen, som for nylig kunne se direktøren for Dansk Lotteri Spil, Mette Dyhr, tage sin afsked med effekt fra 1. november.
Adgangen til CEGOs stærke spiludviklingsafdeling vil bl.a. kunne styrke udbuddet af nye og unikke spil hos Danske Spil:
– Der er spændende perspektiver i den unikke videndeling, der kan etableres mellem medarbejdergrupperne i henholdsvis CEGO og Danske Spil. Det gælder eksempelvis, når vi skal udvikle nye spil og spilkoncepter, slutter H. C. Madsen.
1. halvår 2014 i overblik (Sammenligningstal for sidste år i parentes)
Resultat efter skat 768 mio. kr. (880 mio. kr.)
BSI (bruttospilleindtægt) 2.160 mio. kr. (2.301 mio. kr.)
Omkostninger 489 mio. kr. (454 mio. kr.)
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter han Superliga-køb her?
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
