SPIL: Tilbagegang hos Danske Spil

Danske Spils resultat efter skat i første halvår af 2014 blev ifølge den nyligt offentliggjorte halvårsrapport på 768 mio. kr., hvilket er 112 mio. kr. mindre end i samme periode i 2013



Danske Spil må notere sig tilbage i forhold til samme periode sidste år. Halvårsresultatet er baseret på en BSI (bruttospilleindtægt = omsætning minus præmier) på 2.160 mio. kr., hvilket er 141 mio. kr. mindre end i samme periode sidste år, og det er den tidligere guldkalv, Lotto, som er den store synder i det samlede regnskab.

–  Regnskabet afspejler store individuelle forskelle i salget af Danske Spils produkter, idet Oddset og Eurojackpot har klaret sig bedre end forventet, mens Lotto og Onsdags Lotto er gået mere tilbage end forventet, siger Danske Spils administrerende direktør H. C. Madsen.

Det gode resultat på Oddset skyldes blandt andet sommerens VM i fodbold, men også nogle særdeles gunstige resultater i nogle af årets store finaler. Når såvel FA Cup-finalen, den tyske pokalfinale, Champions League-finalen og i særdeleshed VM-finalen ender uden vinder, klinger det gevaldigt i kasseapparatet.

Eurojackpot, med de meget høje førstepræmiepuljer, har efterhånden også bidt sig godt fast på det danske spillemarked. Det samlede BSI fordeler sig med 1.221 mio. kr. i Danske Lotteri Spil og 724 mio. kr. i Danske Licens Spil, mens Elite Gaming, som er Danmarks største opstiller af gevinstgivende spilleautomater, står for 215 mio. kr.

De samlede omkostninger i koncernen udgør 489 mio. kr., hvilket er en stigning på 35 mio. kr. i forhold til sidste år.

–  Blandt de positive begivenheder i halvåret var, at vi pr. 30. juni 2014 overtog 60 procent af anparterne i CEGO, der siden 2000 har udviklet online-spil til både det danske og det udenlandske marked og som siden liberaliseringen af den danske spillelovgivning i 2012 har drevet det succesrige onlinekasino spilnu.dk med fokus på online-spilleautomater, udtaler H. C. Madsen, som for nylig kunne se direktøren for Dansk Lotteri Spil, Mette Dyhr, tage sin afsked med effekt fra 1. november.

Adgangen til CEGOs stærke spiludviklingsafdeling vil bl.a. kunne styrke udbuddet af nye og unikke spil hos Danske Spil:

–  Der er spændende perspektiver i den unikke videndeling, der kan etableres mellem medarbejdergrupperne i henholdsvis CEGO og Danske Spil. Det gælder eksempelvis, når vi skal udvikle nye spil og spilkoncepter, slutter H. C. Madsen.

1. halvår 2014 i overblik (Sammenligningstal for sidste år i parentes)
Resultat efter skat   768 mio. kr. (880 mio. kr.)
BSI (bruttospilleindtægt)  2.160 mio. kr. (2.301 mio. kr.)
Omkostninger      489 mio. kr. (454 mio. kr.)  





LIVE

LIVE: ‘Det bliver spektakulært’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bombe – Superliga-klub nævnes

– Der får David at vide, at han er fyret

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Deler nyt om fremtiden

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Her lander kampprogrammet for slutspillet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Mourinho tog røven på Zeca

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Chido Obi nomineret til pris

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Nu svarer David Nielsen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Reagerer på Brøndby-bombe

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Skal han på landsholdet, Riemer?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Schmedes afslører detaljer om tilbud

I svime over Filip Jørgensen

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superligaklub præsenterer millionoverskud