SPIL: Tilbagegang hos Danske Spil

Danske Spils resultat efter skat i første halvår af 2014 blev ifølge den nyligt offentliggjorte halvårsrapport på 768 mio. kr., hvilket er 112 mio. kr. mindre end i samme periode i 2013



Danske Spil må notere sig tilbage i forhold til samme periode sidste år. Halvårsresultatet er baseret på en BSI (bruttospilleindtægt = omsætning minus præmier) på 2.160 mio. kr., hvilket er 141 mio. kr. mindre end i samme periode sidste år, og det er den tidligere guldkalv, Lotto, som er den store synder i det samlede regnskab.

–  Regnskabet afspejler store individuelle forskelle i salget af Danske Spils produkter, idet Oddset og Eurojackpot har klaret sig bedre end forventet, mens Lotto og Onsdags Lotto er gået mere tilbage end forventet, siger Danske Spils administrerende direktør H. C. Madsen.

Det gode resultat på Oddset skyldes blandt andet sommerens VM i fodbold, men også nogle særdeles gunstige resultater i nogle af årets store finaler. Når såvel FA Cup-finalen, den tyske pokalfinale, Champions League-finalen og i særdeleshed VM-finalen ender uden vinder, klinger det gevaldigt i kasseapparatet.

Eurojackpot, med de meget høje førstepræmiepuljer, har efterhånden også bidt sig godt fast på det danske spillemarked. Det samlede BSI fordeler sig med 1.221 mio. kr. i Danske Lotteri Spil og 724 mio. kr. i Danske Licens Spil, mens Elite Gaming, som er Danmarks største opstiller af gevinstgivende spilleautomater, står for 215 mio. kr.

De samlede omkostninger i koncernen udgør 489 mio. kr., hvilket er en stigning på 35 mio. kr. i forhold til sidste år.

–  Blandt de positive begivenheder i halvåret var, at vi pr. 30. juni 2014 overtog 60 procent af anparterne i CEGO, der siden 2000 har udviklet online-spil til både det danske og det udenlandske marked og som siden liberaliseringen af den danske spillelovgivning i 2012 har drevet det succesrige onlinekasino spilnu.dk med fokus på online-spilleautomater, udtaler H. C. Madsen, som for nylig kunne se direktøren for Dansk Lotteri Spil, Mette Dyhr, tage sin afsked med effekt fra 1. november.

Adgangen til CEGOs stærke spiludviklingsafdeling vil bl.a. kunne styrke udbuddet af nye og unikke spil hos Danske Spil:

–  Der er spændende perspektiver i den unikke videndeling, der kan etableres mellem medarbejdergrupperne i henholdsvis CEGO og Danske Spil. Det gælder eksempelvis, når vi skal udvikle nye spil og spilkoncepter, slutter H. C. Madsen.

1. halvår 2014 i overblik (Sammenligningstal for sidste år i parentes)
Resultat efter skat   768 mio. kr. (880 mio. kr.)
BSI (bruttospilleindtægt)  2.160 mio. kr. (2.301 mio. kr.)
Omkostninger      489 mio. kr. (454 mio. kr.)  







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter kæmpebud

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Næste sæson skal vi i Europa

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

17 minutter for United – nu skal han til VM