Danske Spil må notere sig tilbage i forhold til samme periode sidste år. Halvårsresultatet er baseret på en BSI (bruttospilleindtægt = omsætning minus præmier) på 2.160 mio. kr., hvilket er 141 mio. kr. mindre end i samme periode sidste år, og det er den tidligere guldkalv, Lotto, som er den store synder i det samlede regnskab.
– Regnskabet afspejler store individuelle forskelle i salget af Danske Spils produkter, idet Oddset og Eurojackpot har klaret sig bedre end forventet, mens Lotto og Onsdags Lotto er gået mere tilbage end forventet, siger Danske Spils administrerende direktør H. C. Madsen.
Det gode resultat på Oddset skyldes blandt andet sommerens VM i fodbold, men også nogle særdeles gunstige resultater i nogle af årets store finaler. Når såvel FA Cup-finalen, den tyske pokalfinale, Champions League-finalen og i særdeleshed VM-finalen ender uden vinder, klinger det gevaldigt i kasseapparatet.
Eurojackpot, med de meget høje førstepræmiepuljer, har efterhånden også bidt sig godt fast på det danske spillemarked. Det samlede BSI fordeler sig med 1.221 mio. kr. i Danske Lotteri Spil og 724 mio. kr. i Danske Licens Spil, mens Elite Gaming, som er Danmarks største opstiller af gevinstgivende spilleautomater, står for 215 mio. kr.
De samlede omkostninger i koncernen udgør 489 mio. kr., hvilket er en stigning på 35 mio. kr. i forhold til sidste år.
– Blandt de positive begivenheder i halvåret var, at vi pr. 30. juni 2014 overtog 60 procent af anparterne i CEGO, der siden 2000 har udviklet online-spil til både det danske og det udenlandske marked og som siden liberaliseringen af den danske spillelovgivning i 2012 har drevet det succesrige onlinekasino spilnu.dk med fokus på online-spilleautomater, udtaler H. C. Madsen, som for nylig kunne se direktøren for Dansk Lotteri Spil, Mette Dyhr, tage sin afsked med effekt fra 1. november.
Adgangen til CEGOs stærke spiludviklingsafdeling vil bl.a. kunne styrke udbuddet af nye og unikke spil hos Danske Spil:
– Der er spændende perspektiver i den unikke videndeling, der kan etableres mellem medarbejdergrupperne i henholdsvis CEGO og Danske Spil. Det gælder eksempelvis, når vi skal udvikle nye spil og spilkoncepter, slutter H. C. Madsen.
1. halvår 2014 i overblik (Sammenligningstal for sidste år i parentes)
Resultat efter skat 768 mio. kr. (880 mio. kr.)
BSI (bruttospilleindtægt) 2.160 mio. kr. (2.301 mio. kr.)
Omkostninger 489 mio. kr. (454 mio. kr.)
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
Arsenal tager førstepladsen tilbage
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
TRANSFERPLANEN
