Spil: Tyrkiet jagter revanche

Seneste møde med Belgien tabte Tyrkiet, men var på daværende tidspunkt også på et sidespor



Tirsdag 20.00
Tyrkiet – Belgien 1
Odds 1,67 Ladbrokes

Som i fredags sætter jeg min lid til, at Tyrkiet kan forlade grønsværen som vinder af deres kvalifikationskamp, omend opgaven her ganske vist ser en del vanskeligere ud end den mod Kasakhstan, der så tyrkerne åbne forsøget på at komme til EM-slutrunden med en 3-0 sejr.

Eller ser opgaven nu også i virkeligheden vanskeligere ud? Belgien åbnede i fredags med et hjemmebane-nederlag til Tyskland, og det kan ikke i ret mange sammenhænge beskrives som imponerende, hvad det belgiske landshold bedriver i disse år. Slet ikke på udebane.

De har tabt deres seks seneste udekampe på stribe, blandt andet til Estland, Armenien og Finland, og siden 2005 har de kun vundet tre af 22 udekampe. Over San Marino, Armenien og senest i november 2007 over Aserbajdsjan. Vi skal med andre ord næsten tre år tilbage for at finde den seneste sejr på fremmed græs.

Samtidig møder de et tyrkisk hold, som man må formode har selvtilliden i orden efter en god start på Guus Hiddinks regeringstid. De har vundet seks af deres seneste syv kampe, eneste undtagelse var et udebanenederlag til USA, som varmede op til VM-slutrunden.

Set i disse perspektiver finder jeg egentlig odds 1,67 for tæt på fantastisk, men disse to nationer var også i samme pulje op til VM-slutrunden, og Belgien har kun taget point i to af deres seneste 10 udekampe, men den ene af disse kampe var i Tyrkiet. Som de senere fulgte op med at besejre på hjemmebane.

Det kan selvfølgelig fungere som et mentalt rygstød for belgierne, hvorfor jeg ikke tør hakke flere bolde efter hjemmesejr. Men jeg mener stadig, at et-tallet er spilbart.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Stort medie hylder AGF-profil

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Midtjylland henter ny back

– Voldsom transfersommer i Superligaen!