Spil: Tyrkiet jagter revanche

Seneste møde med Belgien tabte Tyrkiet, men var på daværende tidspunkt også på et sidespor



Tirsdag 20.00
Tyrkiet – Belgien 1
Odds 1,67 Ladbrokes

Som i fredags sætter jeg min lid til, at Tyrkiet kan forlade grønsværen som vinder af deres kvalifikationskamp, omend opgaven her ganske vist ser en del vanskeligere ud end den mod Kasakhstan, der så tyrkerne åbne forsøget på at komme til EM-slutrunden med en 3-0 sejr.

Eller ser opgaven nu også i virkeligheden vanskeligere ud? Belgien åbnede i fredags med et hjemmebane-nederlag til Tyskland, og det kan ikke i ret mange sammenhænge beskrives som imponerende, hvad det belgiske landshold bedriver i disse år. Slet ikke på udebane.

De har tabt deres seks seneste udekampe på stribe, blandt andet til Estland, Armenien og Finland, og siden 2005 har de kun vundet tre af 22 udekampe. Over San Marino, Armenien og senest i november 2007 over Aserbajdsjan. Vi skal med andre ord næsten tre år tilbage for at finde den seneste sejr på fremmed græs.

Samtidig møder de et tyrkisk hold, som man må formode har selvtilliden i orden efter en god start på Guus Hiddinks regeringstid. De har vundet seks af deres seneste syv kampe, eneste undtagelse var et udebanenederlag til USA, som varmede op til VM-slutrunden.

Set i disse perspektiver finder jeg egentlig odds 1,67 for tæt på fantastisk, men disse to nationer var også i samme pulje op til VM-slutrunden, og Belgien har kun taget point i to af deres seneste 10 udekampe, men den ene af disse kampe var i Tyrkiet. Som de senere fulgte op med at besejre på hjemmebane.

Det kan selvfølgelig fungere som et mentalt rygstød for belgierne, hvorfor jeg ikke tør hakke flere bolde efter hjemmesejr. Men jeg mener stadig, at et-tallet er spilbart.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Han er færdig i Brøndby

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



Kæmpekøb retur til FC København?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Kalder tronskifte i Danmark

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen