Spilforslag: Bid til Basel

Danbook: Enhver der så den omvendte kamp mellem disse to klubber, var vidne til en af de mest pinlige præstationer i Champions League nogensinde.



kke at jeg har set hver eneste kamp i denne turnering, men der kan ikke have været mange klubber, der stillede sig så patetisk an, som Basel gjorde. Barcelona kunne uden problemer sågar have vundet dobbelt så meget som de 5-0, de lod sig nøje med, og der må have været meget, meget stille i Basels omklædningsrum efter matchen.

Jeg er ikke et øjeblik i tvivl om, at Barcelona også vinder hjemmekampen, det kører trods alt forrygende for blau-grana for tiden, men resultatet i den omvendte kamp har givet et i mine øjne helt vildt handicap på Basel.

Schweizerne har tabt tre kampe af tre mulige, men kan trods alt stadig tage en tredjeplads og spille UEFA Cup efter nytår, hvis de kan overhale Shakter, der lige nu indtager tredjepladsen. Desuden har spillerne vel bare en lille smule professionel stolthed, og vil være meget opsatte på, ikke at få en ny »sveder« af Barcelona.

Barcelona tordner afsted i Primeraen, hvor de nu har indtaget førstepladsen, og de scorer mål, som det passer dem. Stadigvæk vil jeg tro, at de ligesom alle andre regner med, at de vinder over Basel, om så højre ben er bundet op på ryggen, og det skulle ikke undre, om de tager den lidt mere med ro i tirsdagens dyst.

Lad os prøve at drage nogle paralleler til vanvittige resultater i sidste sæsons europæiske kampe. Nogle vil måske huske, at Liverpool smadrede Besiktas med 8-0, men udekampen 14 dage før blev faktisk tabt 1-2. I UEFA Cup’en sejrede Bayern München med 5-0 ude over Anderlecht, og tabte hjemmekampen 1-2.

I samme turnering tog Zenit en 4-1 sejr i udekampen mod Leverkusen, for så at tabe 0-1 i hjemmekampen.Det vil være en megasensation af rang, hvis Basel ligefrem vinder, men Danbook byder odds 1,83 på asian handicap +2,75, hvilket betyder, at vi får odds 1,83, hvis kampen slutter uafgjort, med udesejr eller Barcelona vinder med et eller to mål. En hjemmesejr på tre overskydende mål giver halvdelen af indskuddet retur, og først hvis Barca vinder med fire scoringer, har vi tabt hele indskuddet.

Tirsdag 20.45
Barcelona – Basel (asian handicap +2,75) 2
Odds 1,83 Danbook

Læs mange flere spilforslag fra Tipsbladets ekspert her!





LIVE

LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Viborg FF – Brøndby IF

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby