Spilforslag: To på Zidan og Egypten

Egypten skal ud og vinde dagens kamp mod Italien, og går måske mere til stålet end mod Brasilien. Få her to forslag til spil på kampen.



Som nævnt i gårsdagens spilforslag, har Confederations Cup indtil videre været en rimelig fair spillet turnering, hvorfor man hos Bet365 finder odds på over eller under 3,5 gule kort til kampen mellem Egypten og Italien. Her tror jeg, at vi godt kan rende ind i flere end tre advarsler.

Hvorfor så tro det, når Italien i deres første kamp fik 2 advarsler, og Egypten fik én? Fordi enhver der har set eksempelvis Afrika Cup ved, at afrikanske hold i dén grad kan gå til makronerne, når de mener, det påkræves. Og det mener de måske idag, hvor de for alt i verden skal undgå nederlag for at have en chance for videre deltagelse i turneringen.

Så mindst to gule til Egypten burde være indenfor rækkevidde, og når Italien i deres første kamp kunne samle sig 2, skulle det også være muligt i et “slag” mod Faraoerne. Jeg satser ihvertfald på det.

Torsdag 20.30
Egypten – Italien over 3,5 gule kort
Odds 1,80 Bet365

Et andet spil jeg har udset mig fra samme kamp er spillet på under 10,5 hjørnespark. Ingen af de hidtige seks kampe har budt på mere end 10 hjørnespark, højeste antal var Italiens første kamp mod USA, der indeholdt lige præcis 10.

Italien stod iøvrigt for de 9, men var også bagud. Det behøver de ikke komme her. Egypten nappede 3 hjørnespark mod Brasilien, men får muligvis ikke så meget plads i dag.

Egypten – Italien under 10,5 hjørnespark
Odds 1,70 Expekt

Følg kampen live/ her

Følg altid med på tipsbladet.dks spilsektion, hvor bladets spilekspert løbende lægger nye forslag ud.






Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.

VM’s mest uskønne kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Her er prisen på Aral Simsir

Stort FCK-talent er blevet solgt

Klapper i om stor Superliga-transfer

FCK tjener millioner på ung stopper

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne