Spilforslag: To på Zidan og Egypten

Egypten skal ud og vinde dagens kamp mod Italien, og går måske mere til stålet end mod Brasilien. Få her to forslag til spil på kampen.



Som nævnt i gårsdagens spilforslag, har Confederations Cup indtil videre været en rimelig fair spillet turnering, hvorfor man hos Bet365 finder odds på over eller under 3,5 gule kort til kampen mellem Egypten og Italien. Her tror jeg, at vi godt kan rende ind i flere end tre advarsler.

Hvorfor så tro det, når Italien i deres første kamp fik 2 advarsler, og Egypten fik én? Fordi enhver der har set eksempelvis Afrika Cup ved, at afrikanske hold i dén grad kan gå til makronerne, når de mener, det påkræves. Og det mener de måske idag, hvor de for alt i verden skal undgå nederlag for at have en chance for videre deltagelse i turneringen.

Så mindst to gule til Egypten burde være indenfor rækkevidde, og når Italien i deres første kamp kunne samle sig 2, skulle det også være muligt i et “slag” mod Faraoerne. Jeg satser ihvertfald på det.

Torsdag 20.30
Egypten – Italien over 3,5 gule kort
Odds 1,80 Bet365

Et andet spil jeg har udset mig fra samme kamp er spillet på under 10,5 hjørnespark. Ingen af de hidtige seks kampe har budt på mere end 10 hjørnespark, højeste antal var Italiens første kamp mod USA, der indeholdt lige præcis 10.

Italien stod iøvrigt for de 9, men var også bagud. Det behøver de ikke komme her. Egypten nappede 3 hjørnespark mod Brasilien, men får muligvis ikke så meget plads i dag.

Egypten – Italien under 10,5 hjørnespark
Odds 1,70 Expekt

Følg kampen live/ her

Følg altid med på tipsbladet.dks spilsektion, hvor bladets spilekspert løbende lægger nye forslag ud.







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Så er det officielt

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Transferbombe i Real Madrid?

AGF – Viborg FF

OB – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

FC Fredericia – Silkeborg IF

Froholdt med vild hæder i Portugal

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

FC København – Randers FC

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Fortsætter vild målform

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring