Spilforslag til CL: FC Midtjylland rammes af troldmands argentinske magi

Fokus på FC Midtjyllands kamp mod Atalanta samt topopgøret mellem Ajax og Liverpool.



Onsdag kl. 21.00
FC Midtjylland – Atalanta
A. Gómez leverer assist
3,15 @ Danske Spil


Atalanta-offensiven er fyldt med fantastiske navne, men især én person er afgørende for, om holdet kommer på måltavlen. 32-årige Alejandro ”Papu” Gómez hører blandt Europas største assist-konger med 16 oplæg og syv scoringer i sidste sæsons 34 kampe i Serie A.

Den argentinske 10’er har da også allerede haft næstsidste fod på bolden to gange i sæsonens første fire kampe, der er forløbet blændende med weekendens nylige 1-4-blamage mod Napoli som enlig undtagelse. Papu Gómez tager med andre ord turen til Herning i absolut topform.

FC Midtjylland har stor fokus på defensiven, men få hold er så offensivt stærke som netop Atalanta. De blå/sorte har scoret i 16 af de sidste 17 europæiske gruppe- og slutspilskampe, og selv om FC Midtjylland har holdt målet rent i tre af fire kvalifikationskampe, så tåler Ludogorets, Young Boys og Slavia Prag ikke sammenligning med sidste års nummer tre i Serie A.

Papu Gómez er det offensive omdrejningspunkt for Atalanta, der forstærkes ved også at have Josip Illicic tilbage i truppen. Uden de rød/hvide briller virker det ikke overvejende sandsynligt, at FC Midtjylland holdet buret rent – og så ligner Papu Gómez manden, der endnu en gang kan have en afgørende fod med i spillet til 3,15.

Onsdag kl. 21.00
Ajax – Liverpool
1X
2,24 @ NordicBet

Ajax har fået en næsten fejlfri start på sæsonen (12 point efter fem kampe), selv om holdet vanen tro solgte et par af de absolutte profiler i transfervinduet. Det er en indgroet del af cyklussen i klubben, som har imponeret stort de sidste par år i Champions League, hvor man blot har tabt fire af de sidste 30 kampe.

Liverpool stod på toppen af verden, da corona lukkede alting ned. De Røde fik dog det længe ventede mesterskab i juni – men siden da har Jürgen Klopps mænd logisk nok haft svært ved at holde dampen oppe. Ja, faktisk har Liverpool bare vundet syv af 12 kampe i Premier League, siden mesterskabet blev sikret, mens det er blevet til nederlag efter uafgjort resultater i både Community Shield og Liga Cuppen med Arsenal som modstander.

På bundlinjen står, at Liverpool kun har slået Newcastle, Brighton og Chelsea (der endda spillede en halvleg med en mand i undertal) siden udgangen af juni foruden en 7-2-sejr over Lincoln i Liga Cuppen. Samtidig må Liverpool her undvære uheldige Virgil van Dijk og keeper Alisson, hvilket selvsagt ikke taler for gæsternes chancer.

Van Dijk har nærmest været en konstant, siden han kom til klubben for to år siden, og han skal have en stor del af æren for, Liverpool blot har indkasseret 78 mål (og klaret 44 clean sheets) i hans 95 Premier League-kampe for klubben. Og Alisson har altså vundet 75 procent af alle kampe for Liverpool, der til gengæld kun har vundet 54 procent af kampene uden keeperen, som må se sit holds pointsnit falde fra 2,2 til 1,8, når han ikke er med.

Fodboldelskere står forhåbentlig foran en stor kamp onsdag i Amsterdam. Liverpool er naturlige favoritter. Men uden Alisson og Van Dijk får Liverpool det sværere, end markedet vurderer, så jeg finder værdi i at satse på, hjemmeholdet ikke taber.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Celtic er mester efter vildt drama

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Ny offensiv transfer i FCN?

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC København – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Superliga-bejlere deler

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Chelsea – Manchester City

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United – Nottingham Forest

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg