Onsdag kl. 21.00
FC Midtjylland – Atalanta
A. Gómez leverer assist
3,15 @ Danske Spil
Atalanta-offensiven er fyldt med fantastiske navne, men især én person er afgørende for, om holdet kommer på måltavlen. 32-årige Alejandro ”Papu” Gómez hører blandt Europas største assist-konger med 16 oplæg og syv scoringer i sidste sæsons 34 kampe i Serie A.
Den argentinske 10’er har da også allerede haft næstsidste fod på bolden to gange i sæsonens første fire kampe, der er forløbet blændende med weekendens nylige 1-4-blamage mod Napoli som enlig undtagelse. Papu Gómez tager med andre ord turen til Herning i absolut topform.
FC Midtjylland har stor fokus på defensiven, men få hold er så offensivt stærke som netop Atalanta. De blå/sorte har scoret i 16 af de sidste 17 europæiske gruppe- og slutspilskampe, og selv om FC Midtjylland har holdt målet rent i tre af fire kvalifikationskampe, så tåler Ludogorets, Young Boys og Slavia Prag ikke sammenligning med sidste års nummer tre i Serie A.
Papu Gómez er det offensive omdrejningspunkt for Atalanta, der forstærkes ved også at have Josip Illicic tilbage i truppen. Uden de rød/hvide briller virker det ikke overvejende sandsynligt, at FC Midtjylland holdet buret rent – og så ligner Papu Gómez manden, der endnu en gang kan have en afgørende fod med i spillet til 3,15.
Onsdag kl. 21.00
Ajax – Liverpool
1X
2,24 @ NordicBet
Ajax har fået en næsten fejlfri start på sæsonen (12 point efter fem kampe), selv om holdet vanen tro solgte et par af de absolutte profiler i transfervinduet. Det er en indgroet del af cyklussen i klubben, som har imponeret stort de sidste par år i Champions League, hvor man blot har tabt fire af de sidste 30 kampe.
Liverpool stod på toppen af verden, da corona lukkede alting ned. De Røde fik dog det længe ventede mesterskab i juni – men siden da har Jürgen Klopps mænd logisk nok haft svært ved at holde dampen oppe. Ja, faktisk har Liverpool bare vundet syv af 12 kampe i Premier League, siden mesterskabet blev sikret, mens det er blevet til nederlag efter uafgjort resultater i både Community Shield og Liga Cuppen med Arsenal som modstander.
På bundlinjen står, at Liverpool kun har slået Newcastle, Brighton og Chelsea (der endda spillede en halvleg med en mand i undertal) siden udgangen af juni foruden en 7-2-sejr over Lincoln i Liga Cuppen. Samtidig må Liverpool her undvære uheldige Virgil van Dijk og keeper Alisson, hvilket selvsagt ikke taler for gæsternes chancer.
Van Dijk har nærmest været en konstant, siden han kom til klubben for to år siden, og han skal have en stor del af æren for, Liverpool blot har indkasseret 78 mål (og klaret 44 clean sheets) i hans 95 Premier League-kampe for klubben. Og Alisson har altså vundet 75 procent af alle kampe for Liverpool, der til gengæld kun har vundet 54 procent af kampene uden keeperen, som må se sit holds pointsnit falde fra 2,2 til 1,8, når han ikke er med.
Fodboldelskere står forhåbentlig foran en stor kamp onsdag i Amsterdam. Liverpool er naturlige favoritter. Men uden Alisson og Van Dijk får Liverpool det sværere, end markedet vurderer, så jeg finder værdi i at satse på, hjemmeholdet ikke taber.
LIVE
LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
