Onsdag kl. 21.00
FC Midtjylland – Atalanta
A. Gómez leverer assist
3,15 @ Danske Spil
Atalanta-offensiven er fyldt med fantastiske navne, men især én person er afgørende for, om holdet kommer på måltavlen. 32-årige Alejandro ”Papu” Gómez hører blandt Europas største assist-konger med 16 oplæg og syv scoringer i sidste sæsons 34 kampe i Serie A.
Den argentinske 10’er har da også allerede haft næstsidste fod på bolden to gange i sæsonens første fire kampe, der er forløbet blændende med weekendens nylige 1-4-blamage mod Napoli som enlig undtagelse. Papu Gómez tager med andre ord turen til Herning i absolut topform.
FC Midtjylland har stor fokus på defensiven, men få hold er så offensivt stærke som netop Atalanta. De blå/sorte har scoret i 16 af de sidste 17 europæiske gruppe- og slutspilskampe, og selv om FC Midtjylland har holdt målet rent i tre af fire kvalifikationskampe, så tåler Ludogorets, Young Boys og Slavia Prag ikke sammenligning med sidste års nummer tre i Serie A.
Papu Gómez er det offensive omdrejningspunkt for Atalanta, der forstærkes ved også at have Josip Illicic tilbage i truppen. Uden de rød/hvide briller virker det ikke overvejende sandsynligt, at FC Midtjylland holdet buret rent – og så ligner Papu Gómez manden, der endnu en gang kan have en afgørende fod med i spillet til 3,15.
Onsdag kl. 21.00
Ajax – Liverpool
1X
2,24 @ NordicBet
Ajax har fået en næsten fejlfri start på sæsonen (12 point efter fem kampe), selv om holdet vanen tro solgte et par af de absolutte profiler i transfervinduet. Det er en indgroet del af cyklussen i klubben, som har imponeret stort de sidste par år i Champions League, hvor man blot har tabt fire af de sidste 30 kampe.
Liverpool stod på toppen af verden, da corona lukkede alting ned. De Røde fik dog det længe ventede mesterskab i juni – men siden da har Jürgen Klopps mænd logisk nok haft svært ved at holde dampen oppe. Ja, faktisk har Liverpool bare vundet syv af 12 kampe i Premier League, siden mesterskabet blev sikret, mens det er blevet til nederlag efter uafgjort resultater i både Community Shield og Liga Cuppen med Arsenal som modstander.
På bundlinjen står, at Liverpool kun har slået Newcastle, Brighton og Chelsea (der endda spillede en halvleg med en mand i undertal) siden udgangen af juni foruden en 7-2-sejr over Lincoln i Liga Cuppen. Samtidig må Liverpool her undvære uheldige Virgil van Dijk og keeper Alisson, hvilket selvsagt ikke taler for gæsternes chancer.
Van Dijk har nærmest været en konstant, siden han kom til klubben for to år siden, og han skal have en stor del af æren for, Liverpool blot har indkasseret 78 mål (og klaret 44 clean sheets) i hans 95 Premier League-kampe for klubben. Og Alisson har altså vundet 75 procent af alle kampe for Liverpool, der til gengæld kun har vundet 54 procent af kampene uden keeperen, som må se sit holds pointsnit falde fra 2,2 til 1,8, når han ikke er med.
Fodboldelskere står forhåbentlig foran en stor kamp onsdag i Amsterdam. Liverpool er naturlige favoritter. Men uden Alisson og Van Dijk får Liverpool det sværere, end markedet vurderer, så jeg finder værdi i at satse på, hjemmeholdet ikke taber.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
Eriksen ude med hård kritik
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
