Spilforslag til CL: FC Midtjylland rammes af troldmands argentinske magi

Fokus på FC Midtjyllands kamp mod Atalanta samt topopgøret mellem Ajax og Liverpool.



Onsdag kl. 21.00
FC Midtjylland – Atalanta
A. Gómez leverer assist
3,15 @ Danske Spil


Atalanta-offensiven er fyldt med fantastiske navne, men især én person er afgørende for, om holdet kommer på måltavlen. 32-årige Alejandro ”Papu” Gómez hører blandt Europas største assist-konger med 16 oplæg og syv scoringer i sidste sæsons 34 kampe i Serie A.

Den argentinske 10’er har da også allerede haft næstsidste fod på bolden to gange i sæsonens første fire kampe, der er forløbet blændende med weekendens nylige 1-4-blamage mod Napoli som enlig undtagelse. Papu Gómez tager med andre ord turen til Herning i absolut topform.

FC Midtjylland har stor fokus på defensiven, men få hold er så offensivt stærke som netop Atalanta. De blå/sorte har scoret i 16 af de sidste 17 europæiske gruppe- og slutspilskampe, og selv om FC Midtjylland har holdt målet rent i tre af fire kvalifikationskampe, så tåler Ludogorets, Young Boys og Slavia Prag ikke sammenligning med sidste års nummer tre i Serie A.

Papu Gómez er det offensive omdrejningspunkt for Atalanta, der forstærkes ved også at have Josip Illicic tilbage i truppen. Uden de rød/hvide briller virker det ikke overvejende sandsynligt, at FC Midtjylland holdet buret rent – og så ligner Papu Gómez manden, der endnu en gang kan have en afgørende fod med i spillet til 3,15.

Onsdag kl. 21.00
Ajax – Liverpool
1X
2,24 @ NordicBet

Ajax har fået en næsten fejlfri start på sæsonen (12 point efter fem kampe), selv om holdet vanen tro solgte et par af de absolutte profiler i transfervinduet. Det er en indgroet del af cyklussen i klubben, som har imponeret stort de sidste par år i Champions League, hvor man blot har tabt fire af de sidste 30 kampe.

Liverpool stod på toppen af verden, da corona lukkede alting ned. De Røde fik dog det længe ventede mesterskab i juni – men siden da har Jürgen Klopps mænd logisk nok haft svært ved at holde dampen oppe. Ja, faktisk har Liverpool bare vundet syv af 12 kampe i Premier League, siden mesterskabet blev sikret, mens det er blevet til nederlag efter uafgjort resultater i både Community Shield og Liga Cuppen med Arsenal som modstander.

På bundlinjen står, at Liverpool kun har slået Newcastle, Brighton og Chelsea (der endda spillede en halvleg med en mand i undertal) siden udgangen af juni foruden en 7-2-sejr over Lincoln i Liga Cuppen. Samtidig må Liverpool her undvære uheldige Virgil van Dijk og keeper Alisson, hvilket selvsagt ikke taler for gæsternes chancer.

Van Dijk har nærmest været en konstant, siden han kom til klubben for to år siden, og han skal have en stor del af æren for, Liverpool blot har indkasseret 78 mål (og klaret 44 clean sheets) i hans 95 Premier League-kampe for klubben. Og Alisson har altså vundet 75 procent af alle kampe for Liverpool, der til gengæld kun har vundet 54 procent af kampene uden keeperen, som må se sit holds pointsnit falde fra 2,2 til 1,8, når han ikke er med.

Fodboldelskere står forhåbentlig foran en stor kamp onsdag i Amsterdam. Liverpool er naturlige favoritter. Men uden Alisson og Van Dijk får Liverpool det sværere, end markedet vurderer, så jeg finder værdi i at satse på, hjemmeholdet ikke taber.





Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Viborg FF – AGF

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Simeone fatter det ikke

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Langer ud efter Superliga-stjerne

– Han fik et lortetilbud fra OB

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

FC København – Silkeborg IF

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Hvad f….. sker der Tullberg?

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Blandt dette årtusindes bedste



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

OB – FC Fredericia

Spotpris – så billig er Højbjerg

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Højlund stjæler overskrifter

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk