Onsdag kl. 18.55
Gladbach – Shakhtar Donetsk
Lars Stindl scorer
2,90 @ YouBet
Shakhtar har i høj grad revanche til gode mod Gladbach, som vandt det omvendte opgør med 6-0. Det skyldtes blandt andet et hattrick af Alassane Plea, der sidder ude med en skade her og som vil være stærkt savnet.
Den formodede afløser, Breel Embolo, har nemlig været alt andet end skarp i denne sæson, så de supplerende mål er mestendels kommet fra midtbanen i form af Jonas Hofmann og Marcus Thuram foruden Lars Stindl, der er Gladbachs topscorer i Bundesligaen med fire mål i sine syv kampe.
Lars Stindl startede da også inde i rollen som 10’er mod Augsburg, hvor han typisk er stærkest. Stindl scorede i 6-0-sejren og står dermed noteret for tre mål i de sidste tre kampe. Uden Plea ligner han bedste bud på en straffesparksskytte, så jeg sætter lidt skillinger på mål fra Stindl til YouBets markedstoppende odds 2,90.
Onsdag kl. 21.00
Liverpool – Atalanta
James Milner får kort
4,50 @ Bet25
James Milner virker selvskrevet til en plads i startopstillingen hos Liverpool, som er uden eller har tvivl om at væld af spillere til kampen mod Atalanta. Spekulationerne går på, at Milner tager højre back, men uanset placeringen, er det et faktum, at Milner allerede har raget to gule kort til sig i turneringen.
Det betyder også, at Milner er en advarsel fra karantæne. Den vil måske ikke være så dum at udløse med to kampe tilbage af gruppespillet, hvis Liverpool ligger til at vinde over Atalanta, så vejen videre er banet. De fleste bookies har lagt sig med odds omkring 3,00 på et kort til Milner, mens Bet365 er oppe i 4,33. Bet25 tager dog kagen med odds 4,50, som får et skud herfra.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
