Spilforslag til CL: Milner ser gult

James Milner virker selvskrevet til en plads i startopstillingen hos Liverpool.



Onsdag kl. 18.55
Gladbach – Shakhtar Donetsk
Lars Stindl scorer
2,90 @ YouBet

Shakhtar har i høj grad revanche til gode mod Gladbach, som vandt det omvendte opgør med 6-0. Det skyldtes blandt andet et hattrick af Alassane Plea, der sidder ude med en skade her og som vil være stærkt savnet.

Den formodede afløser, Breel Embolo, har nemlig været alt andet end skarp i denne sæson, så de supplerende mål er mestendels kommet fra midtbanen i form af Jonas Hofmann og Marcus Thuram foruden Lars Stindl, der er Gladbachs topscorer i Bundesligaen med fire mål i sine syv kampe.

Lars Stindl startede da også inde i rollen som 10’er mod Augsburg, hvor han typisk er stærkest. Stindl scorede i 6-0-sejren og står dermed noteret for tre mål i de sidste tre kampe. Uden Plea ligner han bedste bud på en straffesparksskytte, så jeg sætter lidt skillinger på mål fra Stindl til YouBets markedstoppende odds 2,90.

Onsdag kl. 21.00
Liverpool – Atalanta
James Milner får kort
4,50 @ Bet25

James Milner virker selvskrevet til en plads i startopstillingen hos Liverpool, som er uden eller har tvivl om at væld af spillere til kampen mod Atalanta. Spekulationerne går på, at Milner tager højre back, men uanset placeringen, er det et faktum, at Milner allerede har raget to gule kort til sig i turneringen.

Det betyder også, at Milner er en advarsel fra karantæne. Den vil måske ikke være så dum at udløse med to kampe tilbage af gruppespillet, hvis Liverpool ligger til at vinde over Atalanta, så vejen videre er banet. De fleste bookies har lagt sig med odds omkring 3,00 på et kort til Milner, mens Bet365 er oppe i 4,33. Bet25 tager dog kagen med odds 4,50, som får et skud herfra.






Arsenal-dansker vender hjem




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Iran får grønt lys til VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Medier sender ham hjem til AGF

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afslører dansk toptræners millionløn

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Benhård kritik af Danmark

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’