Spilforslag til CL: Superodds på tilbagevendt franskmand

Rémy Cabella har scoret fem mål i otte kampe denne sæson.



Tirsdag kl. 18.55
Krasnodar – Sevilla
Rémy Cabella scorer
6,20 @ NordicBet

Krasnodar kan sparke spænding ind i Gruppe E, hvis man formår at besejre Sevilla i den ene af aftenens tidlige kampe. Det var man tæt på i det omvendte opgør, hvor en stærk anden halvleg fra andalusierne dog vendte 0-2 til 3-2.

Dengang sad Rémy Cabella ude med en skade. Et par dage senere fik han en halv time af kampen mod Zenit, før han lørdag spillede alle 90 minutter og blev matchvinder samt kampens spiller i 1-0-sejren over Tambov. Franskmanden er med andre ord tilbage i det, der ligner topform, hvilket er tæt på altafgørende for Krasnodars chancer.

Sevilla er klare favoritter, men Krasnodar viste i det omvendte opgør, at spanierne ikke er usårlige. Russerne er trods alt gået fra banen i én CL-kamp uden at score i år, og chancerne for mål vokser mærkbart af, at Rémy Cabella er tilbage. Den 30-årige offensivspiller har scoret fem mål i otte kampe, så NordicBets markedsledende odds 6,20 er klart et skud værd.

Tirsdag kl. 21.00
Dinamo Kiev – FC Barcelona
Under 3,5 mål
1,53

Det er sjældent målrigt, når FC Barcelona spiller på udebane i Champions League. Kun én af de sidste to års ti kampe er gået over linjen på 3,5 mål – og det var såmænd det historiske 0-4-nederlag i semifinalen til Liverpool.

Dinamo Kiev har blot spillet seks hjemmekampe i samme periode, men tendensen er den samme: kun én er gået over linjen på 3,5 mål, mens Kiev-holdet slet ikke har scoret i to af de tre sidste kampe på eget græs i alle turneringer.

FC Barcelona er uden Lionel Messi samt et væld af stamspilere. Også Kiev er ramt af både skader og usikkerhed, så det er svært at gisne om, hvordan de to hold starter. For Kiev vil fokus være på ikke at indkassere et tidligt mål, imens Barca blot skal skrabe et point med hjem til Catalonien. Det ligner rammerne om et målfattigt opgør – og markedsledende odds 1,53 på, der maksimalt scores tre mål på NSK Olimpijs’kyj er velbetalt.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op



Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Kalder tronskifte i Danmark

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bombe på vej i Real Madrid?

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel