Spilforslag til CL: Superodds på tilbagevendt franskmand

Rémy Cabella har scoret fem mål i otte kampe denne sæson.



Tirsdag kl. 18.55
Krasnodar – Sevilla
Rémy Cabella scorer
6,20 @ NordicBet

Krasnodar kan sparke spænding ind i Gruppe E, hvis man formår at besejre Sevilla i den ene af aftenens tidlige kampe. Det var man tæt på i det omvendte opgør, hvor en stærk anden halvleg fra andalusierne dog vendte 0-2 til 3-2.

Dengang sad Rémy Cabella ude med en skade. Et par dage senere fik han en halv time af kampen mod Zenit, før han lørdag spillede alle 90 minutter og blev matchvinder samt kampens spiller i 1-0-sejren over Tambov. Franskmanden er med andre ord tilbage i det, der ligner topform, hvilket er tæt på altafgørende for Krasnodars chancer.

Sevilla er klare favoritter, men Krasnodar viste i det omvendte opgør, at spanierne ikke er usårlige. Russerne er trods alt gået fra banen i én CL-kamp uden at score i år, og chancerne for mål vokser mærkbart af, at Rémy Cabella er tilbage. Den 30-årige offensivspiller har scoret fem mål i otte kampe, så NordicBets markedsledende odds 6,20 er klart et skud værd.

Tirsdag kl. 21.00
Dinamo Kiev – FC Barcelona
Under 3,5 mål
1,53

Det er sjældent målrigt, når FC Barcelona spiller på udebane i Champions League. Kun én af de sidste to års ti kampe er gået over linjen på 3,5 mål – og det var såmænd det historiske 0-4-nederlag i semifinalen til Liverpool.

Dinamo Kiev har blot spillet seks hjemmekampe i samme periode, men tendensen er den samme: kun én er gået over linjen på 3,5 mål, mens Kiev-holdet slet ikke har scoret i to af de tre sidste kampe på eget græs i alle turneringer.

FC Barcelona er uden Lionel Messi samt et væld af stamspilere. Også Kiev er ramt af både skader og usikkerhed, så det er svært at gisne om, hvordan de to hold starter. For Kiev vil fokus være på ikke at indkassere et tidligt mål, imens Barca blot skal skrabe et point med hjem til Catalonien. Det ligner rammerne om et målfattigt opgør – og markedsledende odds 1,53 på, der maksimalt scores tre mål på NSK Olimpijs’kyj er velbetalt.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Raser: Det er latterligt!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu