Tirsdag kl. 18.55
Krasnodar – Sevilla
Rémy Cabella scorer
6,20 @ NordicBet
Krasnodar kan sparke spænding ind i Gruppe E, hvis man formår at besejre Sevilla i den ene af aftenens tidlige kampe. Det var man tæt på i det omvendte opgør, hvor en stærk anden halvleg fra andalusierne dog vendte 0-2 til 3-2.
Dengang sad Rémy Cabella ude med en skade. Et par dage senere fik han en halv time af kampen mod Zenit, før han lørdag spillede alle 90 minutter og blev matchvinder samt kampens spiller i 1-0-sejren over Tambov. Franskmanden er med andre ord tilbage i det, der ligner topform, hvilket er tæt på altafgørende for Krasnodars chancer.
Sevilla er klare favoritter, men Krasnodar viste i det omvendte opgør, at spanierne ikke er usårlige. Russerne er trods alt gået fra banen i én CL-kamp uden at score i år, og chancerne for mål vokser mærkbart af, at Rémy Cabella er tilbage. Den 30-årige offensivspiller har scoret fem mål i otte kampe, så NordicBets markedsledende odds 6,20 er klart et skud værd.
Tirsdag kl. 21.00
Dinamo Kiev – FC Barcelona
Under 3,5 mål
1,53
Det er sjældent målrigt, når FC Barcelona spiller på udebane i Champions League. Kun én af de sidste to års ti kampe er gået over linjen på 3,5 mål – og det var såmænd det historiske 0-4-nederlag i semifinalen til Liverpool.
Dinamo Kiev har blot spillet seks hjemmekampe i samme periode, men tendensen er den samme: kun én er gået over linjen på 3,5 mål, mens Kiev-holdet slet ikke har scoret i to af de tre sidste kampe på eget græs i alle turneringer.
FC Barcelona er uden Lionel Messi samt et væld af stamspilere. Også Kiev er ramt af både skader og usikkerhed, så det er svært at gisne om, hvordan de to hold starter. For Kiev vil fokus være på ikke at indkassere et tidligt mål, imens Barca blot skal skrabe et point med hjem til Catalonien. Det ligner rammerne om et målfattigt opgør – og markedsledende odds 1,53 på, der maksimalt scores tre mål på NSK Olimpijs’kyj er velbetalt.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
