Spilforslag til CL: Superodds på tilbagevendt franskmand

Rémy Cabella har scoret fem mål i otte kampe denne sæson.



Tirsdag kl. 18.55
Krasnodar – Sevilla
Rémy Cabella scorer
6,20 @ NordicBet

Krasnodar kan sparke spænding ind i Gruppe E, hvis man formår at besejre Sevilla i den ene af aftenens tidlige kampe. Det var man tæt på i det omvendte opgør, hvor en stærk anden halvleg fra andalusierne dog vendte 0-2 til 3-2.

Dengang sad Rémy Cabella ude med en skade. Et par dage senere fik han en halv time af kampen mod Zenit, før han lørdag spillede alle 90 minutter og blev matchvinder samt kampens spiller i 1-0-sejren over Tambov. Franskmanden er med andre ord tilbage i det, der ligner topform, hvilket er tæt på altafgørende for Krasnodars chancer.

Sevilla er klare favoritter, men Krasnodar viste i det omvendte opgør, at spanierne ikke er usårlige. Russerne er trods alt gået fra banen i én CL-kamp uden at score i år, og chancerne for mål vokser mærkbart af, at Rémy Cabella er tilbage. Den 30-årige offensivspiller har scoret fem mål i otte kampe, så NordicBets markedsledende odds 6,20 er klart et skud værd.

Tirsdag kl. 21.00
Dinamo Kiev – FC Barcelona
Under 3,5 mål
1,53

Det er sjældent målrigt, når FC Barcelona spiller på udebane i Champions League. Kun én af de sidste to års ti kampe er gået over linjen på 3,5 mål – og det var såmænd det historiske 0-4-nederlag i semifinalen til Liverpool.

Dinamo Kiev har blot spillet seks hjemmekampe i samme periode, men tendensen er den samme: kun én er gået over linjen på 3,5 mål, mens Kiev-holdet slet ikke har scoret i to af de tre sidste kampe på eget græs i alle turneringer.

FC Barcelona er uden Lionel Messi samt et væld af stamspilere. Også Kiev er ramt af både skader og usikkerhed, så det er svært at gisne om, hvordan de to hold starter. For Kiev vil fokus være på ikke at indkassere et tidligt mål, imens Barca blot skal skrabe et point med hjem til Catalonien. Det ligner rammerne om et målfattigt opgør – og markedsledende odds 1,53 på, der maksimalt scores tre mål på NSK Olimpijs’kyj er velbetalt.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-spiller åben for transfer

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Her er AGF’s Champions League-modstander

Mexico – Sydkorea

Schweiz – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart