Spilforslag til CL: Superodds på tilbagevendt franskmand

Rémy Cabella har scoret fem mål i otte kampe denne sæson.



Tirsdag kl. 18.55
Krasnodar – Sevilla
Rémy Cabella scorer
6,20 @ NordicBet

Krasnodar kan sparke spænding ind i Gruppe E, hvis man formår at besejre Sevilla i den ene af aftenens tidlige kampe. Det var man tæt på i det omvendte opgør, hvor en stærk anden halvleg fra andalusierne dog vendte 0-2 til 3-2.

Dengang sad Rémy Cabella ude med en skade. Et par dage senere fik han en halv time af kampen mod Zenit, før han lørdag spillede alle 90 minutter og blev matchvinder samt kampens spiller i 1-0-sejren over Tambov. Franskmanden er med andre ord tilbage i det, der ligner topform, hvilket er tæt på altafgørende for Krasnodars chancer.

Sevilla er klare favoritter, men Krasnodar viste i det omvendte opgør, at spanierne ikke er usårlige. Russerne er trods alt gået fra banen i én CL-kamp uden at score i år, og chancerne for mål vokser mærkbart af, at Rémy Cabella er tilbage. Den 30-årige offensivspiller har scoret fem mål i otte kampe, så NordicBets markedsledende odds 6,20 er klart et skud værd.

Tirsdag kl. 21.00
Dinamo Kiev – FC Barcelona
Under 3,5 mål
1,53

Det er sjældent målrigt, når FC Barcelona spiller på udebane i Champions League. Kun én af de sidste to års ti kampe er gået over linjen på 3,5 mål – og det var såmænd det historiske 0-4-nederlag i semifinalen til Liverpool.

Dinamo Kiev har blot spillet seks hjemmekampe i samme periode, men tendensen er den samme: kun én er gået over linjen på 3,5 mål, mens Kiev-holdet slet ikke har scoret i to af de tre sidste kampe på eget græs i alle turneringer.

FC Barcelona er uden Lionel Messi samt et væld af stamspilere. Også Kiev er ramt af både skader og usikkerhed, så det er svært at gisne om, hvordan de to hold starter. For Kiev vil fokus være på ikke at indkassere et tidligt mål, imens Barca blot skal skrabe et point med hjem til Catalonien. Det ligner rammerne om et målfattigt opgør – og markedsledende odds 1,53 på, der maksimalt scores tre mål på NSK Olimpijs’kyj er velbetalt.





Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?




LIVE

LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller

FC Midtjylland – Viborg FF

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FC Fredericia – FC København

FCK lurer på landsholdsspiller

10. gang i træk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud