Spilforslag til derbylørdag på Charlottenlund Travbane

Travekspert Steffen Møllergårds spilanbefalinger til lørdagens løb på Charlottenlund Travbane. Løbsdagen kan følges LIVE på derby25.dk samt fasttrackracing.dk fra kl. 12.10.



Lørdag kl. 13.15
3. løb: 5 Carna Sensei og 6 Commit Boom Bay
Spilanbefaling: Tvilling
Spil med på derby25.dk

I tvillingespillet skal man finde de to første heste i mål i vilkårlig rækkefølge. I dagens tredje løb møder to af Danmarks bedste hopper hinanden i Hoppeeliten. De to Steen Juul heste Carna Sensei og Commit Boom Bay er klasser over resten af feltet. Og da hestene er er staldveninder, så må man forvente at hestene ikke kører i vejen for hinanden i løbet.

Begge heste er lynhurtige fra start, og vinderen af løbet bliver med stor sandsynlighed hesten, som sidder i spidsen. Uanset om rækkefølgen bliver 5-6 eller 6-5, så rammer man på sit spil, hvis de er de to første heste i mål.
—–
Lørdag kl. 13.32
4. løb: 5 Explosive Lady
Spilanbefaling: Plads (top tre)
Spil med på derby25.dk

I dagens fjerde løb mødes årgangs næstbedste hopper. Disse hopper har i flere starter måtte nøjes med en mindre placering fordi de i har mødt årgangens bedste hopper. Nu er modstanden for flere af disse hopper lettet en del. Så nu får de mulighed for at deltage i løbene mere på deres egne præmisser.

Programnummer 5 Explosive Lady er lynhurtig fra start, så den er sikret et godt løb fremme i feltet. Enten i spids eller har den mulighed for et godt rygløb, hvis den slipper til en af favoritterne. Ikke mindst fra den position er der en god chance for at blive trukket med hjem i plads (top tre). Jeg anbefaler pladsspil ud fra forventningen om et godt odds.
—–
Lørdag kl. 14.35
7. løb: 4 Energy Mix
Spilanbefaling: Plads (top tre)
Spil med på derby25.dk

I dagens syvende løb, som er Dansk Hoppederby 2020 kan en hest som programnummer 4 Energy Mix hurtigt ryge under radaren. Den er heller ikke en af de største vinderchancer i løbet. Men Energy Mix er lynhurtig fra start, og da kusken Bent Svendsen også er en offensiv ”spidskusk”, så her forventer jeg at Bent Svendsen satser alt på spidsen med Energy Mix fra start. Og så snart en af de største favoritter i løbet kommer og presser på for at overtage spidsen, så slipper Bent Svendsen spidsen.

Derfra er den sikret et optimalt rygløb. Og den kan blive trukket med hjem i trioen til et forventeligt godt pladsodds.
—–
Lørdag kl. 15.17
9. løb: 6 Assiniboia Downs
Spilanbefaling: Vinder og plads (top tre)
Spil med på derby25.dk

6 Assiniboia Downs er en hest jeg har fulgt tæt siden den startede første gang i 2016. Det er en både stærk og speedy hoppe, som har været i top tre i 57% af sine 44 starter. I dette løb er det også hesten, som klart har tjent flest penge.

I sin forrige start mødte den rigtigt gode heste, og var derfor ikke meget spillet i løbet. Sad i indvendig position undervejs. I slutfasen sad den fast og havde ikke frit løb frem. Sad klart sidst ind på opløbet, men på en fantomafslutning de sidste 200 meter var den ikke langt fra, at fange vinderen Staro Macmillan på målstregen. I sit sidste løb var den start på den svenske bane Åby. Den fik der serveret et godt løb i andet par udvendigt. Angreb stærkt i tredje spor med 500 meter til målstregen, og kunne tage en klart godkendt andenplads.

Assiniboia Downs møder rigtig god modstand, og den bliver ikke favorit i løbet. Men den har fart og klasse til at være med helt fremme i kampen om sejren.

Sådan spiller du på heste






To Premier League-klubber vil have Froholdt


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Chok i OB – siger op efter seks dage

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Landstræner uenig med Ronaldo

Superliga-profil får trænerlicens

Kæmpe ændring i MLS

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Danske stortalenter vil skrive historie

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Brøndby-stjerne skadet

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Neuers ord ramte Højbjerg

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Vil bygge statue af Messi

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Nordirsk nederlag i Kosice

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Kæmpestjerne angrer

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’