Spilforslag til derbylørdag på Charlottenlund Travbane

Travekspert Steffen Møllergårds spilanbefalinger til lørdagens løb på Charlottenlund Travbane. Løbsdagen kan følges LIVE på derby25.dk samt fasttrackracing.dk fra kl. 12.10.



Lørdag kl. 13.15
3. løb: 5 Carna Sensei og 6 Commit Boom Bay
Spilanbefaling: Tvilling
Spil med på derby25.dk

I tvillingespillet skal man finde de to første heste i mål i vilkårlig rækkefølge. I dagens tredje løb møder to af Danmarks bedste hopper hinanden i Hoppeeliten. De to Steen Juul heste Carna Sensei og Commit Boom Bay er klasser over resten af feltet. Og da hestene er er staldveninder, så må man forvente at hestene ikke kører i vejen for hinanden i løbet.

Begge heste er lynhurtige fra start, og vinderen af løbet bliver med stor sandsynlighed hesten, som sidder i spidsen. Uanset om rækkefølgen bliver 5-6 eller 6-5, så rammer man på sit spil, hvis de er de to første heste i mål.
—–
Lørdag kl. 13.32
4. løb: 5 Explosive Lady
Spilanbefaling: Plads (top tre)
Spil med på derby25.dk

I dagens fjerde løb mødes årgangs næstbedste hopper. Disse hopper har i flere starter måtte nøjes med en mindre placering fordi de i har mødt årgangens bedste hopper. Nu er modstanden for flere af disse hopper lettet en del. Så nu får de mulighed for at deltage i løbene mere på deres egne præmisser.

Programnummer 5 Explosive Lady er lynhurtig fra start, så den er sikret et godt løb fremme i feltet. Enten i spids eller har den mulighed for et godt rygløb, hvis den slipper til en af favoritterne. Ikke mindst fra den position er der en god chance for at blive trukket med hjem i plads (top tre). Jeg anbefaler pladsspil ud fra forventningen om et godt odds.
—–
Lørdag kl. 14.35
7. løb: 4 Energy Mix
Spilanbefaling: Plads (top tre)
Spil med på derby25.dk

I dagens syvende løb, som er Dansk Hoppederby 2020 kan en hest som programnummer 4 Energy Mix hurtigt ryge under radaren. Den er heller ikke en af de største vinderchancer i løbet. Men Energy Mix er lynhurtig fra start, og da kusken Bent Svendsen også er en offensiv ”spidskusk”, så her forventer jeg at Bent Svendsen satser alt på spidsen med Energy Mix fra start. Og så snart en af de største favoritter i løbet kommer og presser på for at overtage spidsen, så slipper Bent Svendsen spidsen.

Derfra er den sikret et optimalt rygløb. Og den kan blive trukket med hjem i trioen til et forventeligt godt pladsodds.
—–
Lørdag kl. 15.17
9. løb: 6 Assiniboia Downs
Spilanbefaling: Vinder og plads (top tre)
Spil med på derby25.dk

6 Assiniboia Downs er en hest jeg har fulgt tæt siden den startede første gang i 2016. Det er en både stærk og speedy hoppe, som har været i top tre i 57% af sine 44 starter. I dette løb er det også hesten, som klart har tjent flest penge.

I sin forrige start mødte den rigtigt gode heste, og var derfor ikke meget spillet i løbet. Sad i indvendig position undervejs. I slutfasen sad den fast og havde ikke frit løb frem. Sad klart sidst ind på opløbet, men på en fantomafslutning de sidste 200 meter var den ikke langt fra, at fange vinderen Staro Macmillan på målstregen. I sit sidste løb var den start på den svenske bane Åby. Den fik der serveret et godt løb i andet par udvendigt. Angreb stærkt i tredje spor med 500 meter til målstregen, og kunne tage en klart godkendt andenplads.

Assiniboia Downs møder rigtig god modstand, og den bliver ikke favorit i løbet. Men den har fart og klasse til at være med helt fremme i kampen om sejren.

Sådan spiller du på heste







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Brøndby-fans sender åbent brev

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Cooper gav hård og ærlig besked

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Tottenham under stregen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Barcelona klager til UEFA

AGF snubler i guldkampen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Chelsea – Manchester City

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale