Spilforslag til PL: Harry i hovedrollen

West Ham kan blive den fjerde klub, Harry Kane scorer mindst 10 mål imod.



Lørdag kl. 21.00
Newcastle – Man. Utd.
1X
2,35 @ NordicBet

Manchester United gik til landskampspause med et 1-6-nederlag til Tottenham i bagagen. Statistikkerne viser en xPoints på 1,36 efter de første tre kampe, og medierne spekulerer lystigt i, hvem der skal afløse Ole Gunnar Solskjær som manager for klubben. Nå ja, og så har United også en Champions League-kamp mod PSG tirsdag at tænke på.

Overfor det står et overraskende velspillende Newcastle-hold, som kun har den forbavsende 0-3-snitter hjemme imod et kynisk effektivt Brighton-hold i midten af september at ærgre sig over. Og ser vi alene på Newcastles hjemmekampe mod Manchester United, har The Magpies vundet to af de sidste tre, mens man blot vandt én af de 13 foregående.

Bevares, Manchester United er favoritter til at vinde kampen. Men når markedet giver gæsterne omkring 60 procent chance for at vinde uden karantæneramte Anthony Martial (mens nyindkøbte Edinson Cavani er i selvisolation), så finder jeg værdi i at spille på, Newcastle ikke taber til 2,35.

Søndag kl. 17.30
Tottenham – West Ham
Harry Kane scorer & leverer en assist
9,20 @ Danske Spil

Harry Kane har vist nye sider af sit spil i denne sæson, hvor han har suppleret tre ligascoringer med hele seks assist. Det gør samtidig Tottenham-angriberen til den mest assisterende spiller lige nu i Europas største ligaer.

Men Harry Kane har dog ikke mistet målnæsen. Det har han især vist i Europa League-kvalifikationen, hvor det er blevet til fem mål i de sidste tre kampe. Og netop West Ham er næppe i tvivl: Harry Kane har scoret i ni af de sidste 10 kampe mod lokalrivalen, der dermed kan blive den fjerde klub efter Leicester, Arsenal og Southampton, som Kane scorer 10+ mål imod.

Vi er ude i et langskud her, for det sker trods alt ikke hver dag, at samme spiller scorer og leverer assist i samme kamp. Det har Kane dog gjort i tre af de sidste seks kampe for Tottenham. Og når Danske Spil giver 9,20 (mens Unibet fx ligger i 6,00), så får spillet her et skud.

P.S.: En assist alene fra Kane giver pæne 4,80 hos samme bookmaker.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Supercomputer: De vinder VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Klar melding fra Thomas Gravesen

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind til danskerklub?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre