Lørdag kl. 21.00
Newcastle – Man. Utd.
1X
2,35 @ NordicBet
Manchester United gik til landskampspause med et 1-6-nederlag til Tottenham i bagagen. Statistikkerne viser en xPoints på 1,36 efter de første tre kampe, og medierne spekulerer lystigt i, hvem der skal afløse Ole Gunnar Solskjær som manager for klubben. Nå ja, og så har United også en Champions League-kamp mod PSG tirsdag at tænke på.
Overfor det står et overraskende velspillende Newcastle-hold, som kun har den forbavsende 0-3-snitter hjemme imod et kynisk effektivt Brighton-hold i midten af september at ærgre sig over. Og ser vi alene på Newcastles hjemmekampe mod Manchester United, har The Magpies vundet to af de sidste tre, mens man blot vandt én af de 13 foregående.
Bevares, Manchester United er favoritter til at vinde kampen. Men når markedet giver gæsterne omkring 60 procent chance for at vinde uden karantæneramte Anthony Martial (mens nyindkøbte Edinson Cavani er i selvisolation), så finder jeg værdi i at spille på, Newcastle ikke taber til 2,35.
Søndag kl. 17.30
Tottenham – West Ham
Harry Kane scorer & leverer en assist
9,20 @ Danske Spil
Harry Kane har vist nye sider af sit spil i denne sæson, hvor han har suppleret tre ligascoringer med hele seks assist. Det gør samtidig Tottenham-angriberen til den mest assisterende spiller lige nu i Europas største ligaer.
Men Harry Kane har dog ikke mistet målnæsen. Det har han især vist i Europa League-kvalifikationen, hvor det er blevet til fem mål i de sidste tre kampe. Og netop West Ham er næppe i tvivl: Harry Kane har scoret i ni af de sidste 10 kampe mod lokalrivalen, der dermed kan blive den fjerde klub efter Leicester, Arsenal og Southampton, som Kane scorer 10+ mål imod.
Vi er ude i et langskud her, for det sker trods alt ikke hver dag, at samme spiller scorer og leverer assist i samme kamp. Det har Kane dog gjort i tre af de sidste seks kampe for Tottenham. Og når Danske Spil giver 9,20 (mens Unibet fx ligger i 6,00), så får spillet her et skud.
P.S.: En assist alene fra Kane giver pæne 4,80 hos samme bookmaker.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
EKSKLUSIVT
