Spilforslag til PL: Harry i hovedrollen

West Ham kan blive den fjerde klub, Harry Kane scorer mindst 10 mål imod.



Lørdag kl. 21.00
Newcastle – Man. Utd.
1X
2,35 @ NordicBet

Manchester United gik til landskampspause med et 1-6-nederlag til Tottenham i bagagen. Statistikkerne viser en xPoints på 1,36 efter de første tre kampe, og medierne spekulerer lystigt i, hvem der skal afløse Ole Gunnar Solskjær som manager for klubben. Nå ja, og så har United også en Champions League-kamp mod PSG tirsdag at tænke på.

Overfor det står et overraskende velspillende Newcastle-hold, som kun har den forbavsende 0-3-snitter hjemme imod et kynisk effektivt Brighton-hold i midten af september at ærgre sig over. Og ser vi alene på Newcastles hjemmekampe mod Manchester United, har The Magpies vundet to af de sidste tre, mens man blot vandt én af de 13 foregående.

Bevares, Manchester United er favoritter til at vinde kampen. Men når markedet giver gæsterne omkring 60 procent chance for at vinde uden karantæneramte Anthony Martial (mens nyindkøbte Edinson Cavani er i selvisolation), så finder jeg værdi i at spille på, Newcastle ikke taber til 2,35.

Søndag kl. 17.30
Tottenham – West Ham
Harry Kane scorer & leverer en assist
9,20 @ Danske Spil

Harry Kane har vist nye sider af sit spil i denne sæson, hvor han har suppleret tre ligascoringer med hele seks assist. Det gør samtidig Tottenham-angriberen til den mest assisterende spiller lige nu i Europas største ligaer.

Men Harry Kane har dog ikke mistet målnæsen. Det har han især vist i Europa League-kvalifikationen, hvor det er blevet til fem mål i de sidste tre kampe. Og netop West Ham er næppe i tvivl: Harry Kane har scoret i ni af de sidste 10 kampe mod lokalrivalen, der dermed kan blive den fjerde klub efter Leicester, Arsenal og Southampton, som Kane scorer 10+ mål imod.

Vi er ude i et langskud her, for det sker trods alt ikke hver dag, at samme spiller scorer og leverer assist i samme kamp. Det har Kane dog gjort i tre af de sidste seks kampe for Tottenham. Og når Danske Spil giver 9,20 (mens Unibet fx ligger i 6,00), så får spillet her et skud.

P.S.: En assist alene fra Kane giver pæne 4,80 hos samme bookmaker.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point