Lørdag kl. 21.00
Newcastle – Man. Utd.
1X
2,35 @ NordicBet
Manchester United gik til landskampspause med et 1-6-nederlag til Tottenham i bagagen. Statistikkerne viser en xPoints på 1,36 efter de første tre kampe, og medierne spekulerer lystigt i, hvem der skal afløse Ole Gunnar Solskjær som manager for klubben. Nå ja, og så har United også en Champions League-kamp mod PSG tirsdag at tænke på.
Overfor det står et overraskende velspillende Newcastle-hold, som kun har den forbavsende 0-3-snitter hjemme imod et kynisk effektivt Brighton-hold i midten af september at ærgre sig over. Og ser vi alene på Newcastles hjemmekampe mod Manchester United, har The Magpies vundet to af de sidste tre, mens man blot vandt én af de 13 foregående.
Bevares, Manchester United er favoritter til at vinde kampen. Men når markedet giver gæsterne omkring 60 procent chance for at vinde uden karantæneramte Anthony Martial (mens nyindkøbte Edinson Cavani er i selvisolation), så finder jeg værdi i at spille på, Newcastle ikke taber til 2,35.
Søndag kl. 17.30
Tottenham – West Ham
Harry Kane scorer & leverer en assist
9,20 @ Danske Spil
Harry Kane har vist nye sider af sit spil i denne sæson, hvor han har suppleret tre ligascoringer med hele seks assist. Det gør samtidig Tottenham-angriberen til den mest assisterende spiller lige nu i Europas største ligaer.
Men Harry Kane har dog ikke mistet målnæsen. Det har han især vist i Europa League-kvalifikationen, hvor det er blevet til fem mål i de sidste tre kampe. Og netop West Ham er næppe i tvivl: Harry Kane har scoret i ni af de sidste 10 kampe mod lokalrivalen, der dermed kan blive den fjerde klub efter Leicester, Arsenal og Southampton, som Kane scorer 10+ mål imod.
Vi er ude i et langskud her, for det sker trods alt ikke hver dag, at samme spiller scorer og leverer assist i samme kamp. Det har Kane dog gjort i tre af de sidste seks kampe for Tottenham. Og når Danske Spil giver 9,20 (mens Unibet fx ligger i 6,00), så får spillet her et skud.
P.S.: En assist alene fra Kane giver pæne 4,80 hos samme bookmaker.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
