Lørdag kl. 21.00
Newcastle – Man. Utd.
1X
2,35 @ NordicBet
Manchester United gik til landskampspause med et 1-6-nederlag til Tottenham i bagagen. Statistikkerne viser en xPoints på 1,36 efter de første tre kampe, og medierne spekulerer lystigt i, hvem der skal afløse Ole Gunnar Solskjær som manager for klubben. Nå ja, og så har United også en Champions League-kamp mod PSG tirsdag at tænke på.
Overfor det står et overraskende velspillende Newcastle-hold, som kun har den forbavsende 0-3-snitter hjemme imod et kynisk effektivt Brighton-hold i midten af september at ærgre sig over. Og ser vi alene på Newcastles hjemmekampe mod Manchester United, har The Magpies vundet to af de sidste tre, mens man blot vandt én af de 13 foregående.
Bevares, Manchester United er favoritter til at vinde kampen. Men når markedet giver gæsterne omkring 60 procent chance for at vinde uden karantæneramte Anthony Martial (mens nyindkøbte Edinson Cavani er i selvisolation), så finder jeg værdi i at spille på, Newcastle ikke taber til 2,35.
Søndag kl. 17.30
Tottenham – West Ham
Harry Kane scorer & leverer en assist
9,20 @ Danske Spil
Harry Kane har vist nye sider af sit spil i denne sæson, hvor han har suppleret tre ligascoringer med hele seks assist. Det gør samtidig Tottenham-angriberen til den mest assisterende spiller lige nu i Europas største ligaer.
Men Harry Kane har dog ikke mistet målnæsen. Det har han især vist i Europa League-kvalifikationen, hvor det er blevet til fem mål i de sidste tre kampe. Og netop West Ham er næppe i tvivl: Harry Kane har scoret i ni af de sidste 10 kampe mod lokalrivalen, der dermed kan blive den fjerde klub efter Leicester, Arsenal og Southampton, som Kane scorer 10+ mål imod.
Vi er ude i et langskud her, for det sker trods alt ikke hver dag, at samme spiller scorer og leverer assist i samme kamp. Det har Kane dog gjort i tre af de sidste seks kampe for Tottenham. Og når Danske Spil giver 9,20 (mens Unibet fx ligger i 6,00), så får spillet her et skud.
P.S.: En assist alene fra Kane giver pæne 4,80 hos samme bookmaker.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
NYHEDER
