Spilforslag til PL: Oliver peger på pletten

Leicester har fået flere straffespark end noget hold i Premier League. Nummer to på listen er Brighton. Lørdag mødes de to hold med den mest straffesparks-givende dommer i centrum.



Lørdag kl. 16.00
Sheffield United – Southampton
Under 2,5 mål
1,73 @ NordicBet

Det ligner på forhånd en kamp, der er forbudt for børn, når Sheffield United tager imod Southampton på Bramall Lane. Her har et af holdene fået rødt kort i samtlige af de tre seneste indbyrdes opgør…

Begge hold er hårdt ramte af skader. Det kan selvfølgelig ryste defensiverne med mål til følge. Jeg tror dog snarere, det risikerer at koste i offensiven, hvor frygten for at tabe nok også vil fylde en del.

Kun to Fulham og Burnley har spillet flere kampe under linjen på 2,5 mål end netop Sheffield United og Southampton. Under de nuværende omstændigheder tror jeg på endnu en målfattig omgang til udmærkede odds 1,73.

Lørdag kl. 21.00
Brighton – Leicester
Straffespark dømt i kampen
3,40 @ Unibet

Antallet af dømte straffespark i Premier League er allerede nu på samme niveau som i hele sidste sæson, hvor dommerne pegede på pletten 92 gange. Det skyldes selvfølgelig især VAR – og så typer som dommer Michael Oliver.

Fløjtepasseren i kampen mellem Brighton og Leicester har nemlig fløjtet for straffespark 0,75 gange per kamp i denne sæson. Det er markant mere end nummer to på listen (Anthony Taylor), som har dømt 0,57 straffe per kamp.

Statistikken bliver så meget desto mere pikant, når man ser på, hvem der lørdag mødes. Leicester topper nemlig listen over tildelte straffespark i denne sæson med 10 af slagsen, mens Brighton ligger nummer to med 8 straffespark. Markedet ligger i 2,90 på, der bliver dømt straffe her, så Unibets 3,40 er værd at overveje.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

De vil have Victor Nelsson



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Australien – Tyrkiet

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

AGF køber ham

Stolt over dansk transfer

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Holland – Japan

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Lurer på PSG-stjerne

Sverige – Tunesien

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne