Spilforslag til PL: Oliver peger på pletten

Leicester har fået flere straffespark end noget hold i Premier League. Nummer to på listen er Brighton. Lørdag mødes de to hold med den mest straffesparks-givende dommer i centrum.



Lørdag kl. 16.00
Sheffield United – Southampton
Under 2,5 mål
1,73 @ NordicBet

Det ligner på forhånd en kamp, der er forbudt for børn, når Sheffield United tager imod Southampton på Bramall Lane. Her har et af holdene fået rødt kort i samtlige af de tre seneste indbyrdes opgør…

Begge hold er hårdt ramte af skader. Det kan selvfølgelig ryste defensiverne med mål til følge. Jeg tror dog snarere, det risikerer at koste i offensiven, hvor frygten for at tabe nok også vil fylde en del.

Kun to Fulham og Burnley har spillet flere kampe under linjen på 2,5 mål end netop Sheffield United og Southampton. Under de nuværende omstændigheder tror jeg på endnu en målfattig omgang til udmærkede odds 1,73.

Lørdag kl. 21.00
Brighton – Leicester
Straffespark dømt i kampen
3,40 @ Unibet

Antallet af dømte straffespark i Premier League er allerede nu på samme niveau som i hele sidste sæson, hvor dommerne pegede på pletten 92 gange. Det skyldes selvfølgelig især VAR – og så typer som dommer Michael Oliver.

Fløjtepasseren i kampen mellem Brighton og Leicester har nemlig fløjtet for straffespark 0,75 gange per kamp i denne sæson. Det er markant mere end nummer to på listen (Anthony Taylor), som har dømt 0,57 straffe per kamp.

Statistikken bliver så meget desto mere pikant, når man ser på, hvem der lørdag mødes. Leicester topper nemlig listen over tildelte straffespark i denne sæson med 10 af slagsen, mens Brighton ligger nummer to med 8 straffespark. Markedet ligger i 2,90 på, der bliver dømt straffe her, så Unibets 3,40 er værd at overveje.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han tager hjem fra VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Brasilien – Marokko

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Infantino i stort forsvar af billetpriser

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Jordan Larsson meldes enig med denne klub