Spilforslag til PL: Oliver peger på pletten

Leicester har fået flere straffespark end noget hold i Premier League. Nummer to på listen er Brighton. Lørdag mødes de to hold med den mest straffesparks-givende dommer i centrum.



Lørdag kl. 16.00
Sheffield United – Southampton
Under 2,5 mål
1,73 @ NordicBet

Det ligner på forhånd en kamp, der er forbudt for børn, når Sheffield United tager imod Southampton på Bramall Lane. Her har et af holdene fået rødt kort i samtlige af de tre seneste indbyrdes opgør…

Begge hold er hårdt ramte af skader. Det kan selvfølgelig ryste defensiverne med mål til følge. Jeg tror dog snarere, det risikerer at koste i offensiven, hvor frygten for at tabe nok også vil fylde en del.

Kun to Fulham og Burnley har spillet flere kampe under linjen på 2,5 mål end netop Sheffield United og Southampton. Under de nuværende omstændigheder tror jeg på endnu en målfattig omgang til udmærkede odds 1,73.

Lørdag kl. 21.00
Brighton – Leicester
Straffespark dømt i kampen
3,40 @ Unibet

Antallet af dømte straffespark i Premier League er allerede nu på samme niveau som i hele sidste sæson, hvor dommerne pegede på pletten 92 gange. Det skyldes selvfølgelig især VAR – og så typer som dommer Michael Oliver.

Fløjtepasseren i kampen mellem Brighton og Leicester har nemlig fløjtet for straffespark 0,75 gange per kamp i denne sæson. Det er markant mere end nummer to på listen (Anthony Taylor), som har dømt 0,57 straffe per kamp.

Statistikken bliver så meget desto mere pikant, når man ser på, hvem der lørdag mødes. Leicester topper nemlig listen over tildelte straffespark i denne sæson med 10 af slagsen, mens Brighton ligger nummer to med 8 straffespark. Markedet ligger i 2,90 på, der bliver dømt straffe her, så Unibets 3,40 er værd at overveje.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson med hård kritik

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

FC Midtjylland – Viborg FF

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

El Clásico kan afgøre det hele

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Færdig i Real Madrid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt