Spilforslag til PL: Oliver peger på pletten

Leicester har fået flere straffespark end noget hold i Premier League. Nummer to på listen er Brighton. Lørdag mødes de to hold med den mest straffesparks-givende dommer i centrum.



Lørdag kl. 16.00
Sheffield United – Southampton
Under 2,5 mål
1,73 @ NordicBet

Det ligner på forhånd en kamp, der er forbudt for børn, når Sheffield United tager imod Southampton på Bramall Lane. Her har et af holdene fået rødt kort i samtlige af de tre seneste indbyrdes opgør…

Begge hold er hårdt ramte af skader. Det kan selvfølgelig ryste defensiverne med mål til følge. Jeg tror dog snarere, det risikerer at koste i offensiven, hvor frygten for at tabe nok også vil fylde en del.

Kun to Fulham og Burnley har spillet flere kampe under linjen på 2,5 mål end netop Sheffield United og Southampton. Under de nuværende omstændigheder tror jeg på endnu en målfattig omgang til udmærkede odds 1,73.

Lørdag kl. 21.00
Brighton – Leicester
Straffespark dømt i kampen
3,40 @ Unibet

Antallet af dømte straffespark i Premier League er allerede nu på samme niveau som i hele sidste sæson, hvor dommerne pegede på pletten 92 gange. Det skyldes selvfølgelig især VAR – og så typer som dommer Michael Oliver.

Fløjtepasseren i kampen mellem Brighton og Leicester har nemlig fløjtet for straffespark 0,75 gange per kamp i denne sæson. Det er markant mere end nummer to på listen (Anthony Taylor), som har dømt 0,57 straffe per kamp.

Statistikken bliver så meget desto mere pikant, når man ser på, hvem der lørdag mødes. Leicester topper nemlig listen over tildelte straffespark i denne sæson med 10 af slagsen, mens Brighton ligger nummer to med 8 straffespark. Markedet ligger i 2,90 på, der bliver dømt straffe her, så Unibets 3,40 er værd at overveje.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

På blokken til stort landstrænerjob

FC København – Lyngby BK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Her kan du se de danske hold i Europa

AGF – Brøndby IF

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Viborg FF – OB

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko