Lørdag kl. 16.00
Crystal Palace – Everton
X
3,40 @ Unibet
Både Crystal Palace og Everton har fået en god start på sæsonen med maksimumpoint efter de første to runder. Selvtilliden fejler derfor intet før duellen på Selhurst Park, hvor Everton ikke har optrådt som den underholdende de seneste år.
Fire af de sidste fem indbyrdes opgør er endt uafgjort (heraf tre gange med cifrene 0-0), og matchuppet her ser da også på forhånd ret lige ud. Premier League har stadig det første uafgjorte resultat til gode i 2020/21-sæsonen. Det kunne sagtens ske her til udmærkede odds 3,40.
Søndag kl. 13.00
Sheffield United – Leeds
Over 2,5 mål
2,10 @ Betfair
Leeds har vundet mange fodboldhjerter – herunder også Jürgen Klopps – efter to 4-3-kampe oven på oprykningen, mens Sheffield United stadig jagter sæsonens første mål. The Blades bør dog have gode chancer for at score imod et Leeds-hold, der har været gavmilde i defensiven, mens man også skal huske, at Sheffield United kom på tavlen i 7 af 10 hjemmekampe mod hold fra rækkens tunge ende i sidste sæson.
Imod spillet taler, at Leeds formentlig er uden skadede Pablo Hernandez, mens det taler for, at Sheffield United har John Egan i karantæne. Leeds kan næppe holde kadencen med syv mål per kamp, men i øjeblikket er holdet lynende effektivt. Odds 2,1 på, at kampen går over linjen på 2,5 mål er et godt tilbud i en voldsomt målrig start på 2020/21-sæsonen i Premier League.
Søndag kl. 15.00
Tottenham – Newcastle
Harry Kane laver assist
6,90 @ Danske Spil
Harry Kane viste helt nye sider af sit spil, da han i 5-2-sejren over Southampton nærmest agerede 10’er og strøede om sig med målfarlige afleveringer. Son var bødlen, som nåede op på fire scoringer i kampen – men til odds 2,50 (bet365) er det tvivlsom, om værdien i at spille på sydkoreaneren er særligt stor.
Jeg falder i stedet for Danske Spils tilbud om 6,90 på, at Kane atter laver en assist. Det er ikke en disciplin, som Kane har gjort det voldsomt i de foregående sæsoner, men med farlige folk omkring sig – og imod en defensivt overkommelig modstander – er chancerne bestemt til stede. Og når markedet har lagt sig på 4,00-4,50 på samme spil, så stikker det tidligere monopol altså ud med sit generøse odds.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
