Spilforslag til PL: Super-odds på assist fra Kane

Der er fokus på odds i den høje ende i denne weekends spilforslag til Premier League.



Lørdag kl. 16.00
Crystal Palace – Everton
X
3,40 @ Unibet

Både Crystal Palace og Everton har fået en god start på sæsonen med maksimumpoint efter de første to runder. Selvtilliden fejler derfor intet før duellen på Selhurst Park, hvor Everton ikke har optrådt som den underholdende de seneste år.

Fire af de sidste fem indbyrdes opgør er endt uafgjort (heraf tre gange med cifrene 0-0), og matchuppet her ser da også på forhånd ret lige ud. Premier League har stadig det første uafgjorte resultat til gode i 2020/21-sæsonen. Det kunne sagtens ske her til udmærkede odds 3,40.

Søndag kl. 13.00
Sheffield United – Leeds
Over 2,5 mål
2,10 @ Betfair

Leeds har vundet mange fodboldhjerter – herunder også Jürgen Klopps – efter to 4-3-kampe oven på oprykningen, mens Sheffield United stadig jagter sæsonens første mål. The Blades bør dog have gode chancer for at score imod et Leeds-hold, der har været gavmilde i defensiven, mens man også skal huske, at Sheffield United kom på tavlen i 7 af 10 hjemmekampe mod hold fra rækkens tunge ende i sidste sæson.

Imod spillet taler, at Leeds formentlig er uden skadede Pablo Hernandez, mens det taler for, at Sheffield United har John Egan i karantæne. Leeds kan næppe holde kadencen med syv mål per kamp, men i øjeblikket er holdet lynende effektivt. Odds 2,1 på, at kampen går over linjen på 2,5 mål er et godt tilbud i en voldsomt målrig start på 2020/21-sæsonen i Premier League.

Søndag kl. 15.00
Tottenham – Newcastle
Harry Kane laver assist
6,90 @ Danske Spil

Harry Kane viste helt nye sider af sit spil, da han i 5-2-sejren over Southampton nærmest agerede 10’er og strøede om sig med målfarlige afleveringer. Son var bødlen, som nåede op på fire scoringer i kampen – men til odds 2,50 (bet365) er det tvivlsom, om værdien i at spille på sydkoreaneren er særligt stor.

Jeg falder i stedet for Danske Spils tilbud om 6,90 på, at Kane atter laver en assist. Det er ikke en disciplin, som Kane har gjort det voldsomt i de foregående sæsoner, men med farlige folk omkring sig – og imod en defensivt overkommelig modstander – er chancerne bestemt til stede. Og når markedet har lagt sig på 4,00-4,50 på samme spil, så stikker det tidligere monopol altså ud med sit generøse odds.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Stille fredag for netmasker i Napoli

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr