Lørdag kl. 16.00
Crystal Palace – Everton
X
3,40 @ Unibet
Både Crystal Palace og Everton har fået en god start på sæsonen med maksimumpoint efter de første to runder. Selvtilliden fejler derfor intet før duellen på Selhurst Park, hvor Everton ikke har optrådt som den underholdende de seneste år.
Fire af de sidste fem indbyrdes opgør er endt uafgjort (heraf tre gange med cifrene 0-0), og matchuppet her ser da også på forhånd ret lige ud. Premier League har stadig det første uafgjorte resultat til gode i 2020/21-sæsonen. Det kunne sagtens ske her til udmærkede odds 3,40.
Søndag kl. 13.00
Sheffield United – Leeds
Over 2,5 mål
2,10 @ Betfair
Leeds har vundet mange fodboldhjerter – herunder også Jürgen Klopps – efter to 4-3-kampe oven på oprykningen, mens Sheffield United stadig jagter sæsonens første mål. The Blades bør dog have gode chancer for at score imod et Leeds-hold, der har været gavmilde i defensiven, mens man også skal huske, at Sheffield United kom på tavlen i 7 af 10 hjemmekampe mod hold fra rækkens tunge ende i sidste sæson.
Imod spillet taler, at Leeds formentlig er uden skadede Pablo Hernandez, mens det taler for, at Sheffield United har John Egan i karantæne. Leeds kan næppe holde kadencen med syv mål per kamp, men i øjeblikket er holdet lynende effektivt. Odds 2,1 på, at kampen går over linjen på 2,5 mål er et godt tilbud i en voldsomt målrig start på 2020/21-sæsonen i Premier League.
Søndag kl. 15.00
Tottenham – Newcastle
Harry Kane laver assist
6,90 @ Danske Spil
Harry Kane viste helt nye sider af sit spil, da han i 5-2-sejren over Southampton nærmest agerede 10’er og strøede om sig med målfarlige afleveringer. Son var bødlen, som nåede op på fire scoringer i kampen – men til odds 2,50 (bet365) er det tvivlsom, om værdien i at spille på sydkoreaneren er særligt stor.
Jeg falder i stedet for Danske Spils tilbud om 6,90 på, at Kane atter laver en assist. Det er ikke en disciplin, som Kane har gjort det voldsomt i de foregående sæsoner, men med farlige folk omkring sig – og imod en defensivt overkommelig modstander – er chancerne bestemt til stede. Og når markedet har lagt sig på 4,00-4,50 på samme spil, så stikker det tidligere monopol altså ud med sit generøse odds.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigdom i mat mandagskamp
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
Smider Salah-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
