Spilforslag til PL: Super-odds på assist fra Kane

Der er fokus på odds i den høje ende i denne weekends spilforslag til Premier League.



Lørdag kl. 16.00
Crystal Palace – Everton
X
3,40 @ Unibet

Både Crystal Palace og Everton har fået en god start på sæsonen med maksimumpoint efter de første to runder. Selvtilliden fejler derfor intet før duellen på Selhurst Park, hvor Everton ikke har optrådt som den underholdende de seneste år.

Fire af de sidste fem indbyrdes opgør er endt uafgjort (heraf tre gange med cifrene 0-0), og matchuppet her ser da også på forhånd ret lige ud. Premier League har stadig det første uafgjorte resultat til gode i 2020/21-sæsonen. Det kunne sagtens ske her til udmærkede odds 3,40.

Søndag kl. 13.00
Sheffield United – Leeds
Over 2,5 mål
2,10 @ Betfair

Leeds har vundet mange fodboldhjerter – herunder også Jürgen Klopps – efter to 4-3-kampe oven på oprykningen, mens Sheffield United stadig jagter sæsonens første mål. The Blades bør dog have gode chancer for at score imod et Leeds-hold, der har været gavmilde i defensiven, mens man også skal huske, at Sheffield United kom på tavlen i 7 af 10 hjemmekampe mod hold fra rækkens tunge ende i sidste sæson.

Imod spillet taler, at Leeds formentlig er uden skadede Pablo Hernandez, mens det taler for, at Sheffield United har John Egan i karantæne. Leeds kan næppe holde kadencen med syv mål per kamp, men i øjeblikket er holdet lynende effektivt. Odds 2,1 på, at kampen går over linjen på 2,5 mål er et godt tilbud i en voldsomt målrig start på 2020/21-sæsonen i Premier League.

Søndag kl. 15.00
Tottenham – Newcastle
Harry Kane laver assist
6,90 @ Danske Spil

Harry Kane viste helt nye sider af sit spil, da han i 5-2-sejren over Southampton nærmest agerede 10’er og strøede om sig med målfarlige afleveringer. Son var bødlen, som nåede op på fire scoringer i kampen – men til odds 2,50 (bet365) er det tvivlsom, om værdien i at spille på sydkoreaneren er særligt stor.

Jeg falder i stedet for Danske Spils tilbud om 6,90 på, at Kane atter laver en assist. Det er ikke en disciplin, som Kane har gjort det voldsomt i de foregående sæsoner, men med farlige folk omkring sig – og imod en defensivt overkommelig modstander – er chancerne bestemt til stede. Og når markedet har lagt sig på 4,00-4,50 på samme spil, så stikker det tidligere monopol altså ud med sit generøse odds.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De vil have Victor Nelsson

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Chok – henter første VM-point nogensinde

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny kontrakt før VM-åbner

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Han tager hjem fra VM

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark