Spilforslag til PL: Tomgang på St. James’ Park

To afbudsramte hold mødes søndag eftermiddag i det nordengelske.



Søndag kl. 15.00
Newcastle – Everton
Under 2,5 mål
2,03 @ NordicBet

Skadeslisterne vokser hos både Newcastle og Everton, som i skrivende stund står til hver at skulle klare sig uden en håndfuld profiler plus det løse. Det trækker veksler på trupperne – men Newcastle sled sig ikke desto mindre til et 1-1-resultat ude mod Wolves sidst, mens to scoringer efter en halv time sænkede Everton imod Southampton.

Det er tydeligvis et handicap for The Toffees at skulle undvære Richarlison (karantæne) og tvivlsomme James, som har stået bag fem assist og fire mål til sammen. Og samtidig er der altså lang imellem de sprudlende kampe fra Newcastle, som skraber bunden for hele Premier League med et snit på 2,3 skud på mål per kamp.

Både Everton og Newcastle har været med i flere målrige kampe denne sæson. De mange fravær og begge holds let nedadgående formkurve gør dog, at jeg ser i retning af et målfattigt opgør her. Især når odds rykker på den gode side af dobbelt-op, som det er tilfældet hos NordicBet.

Søndag kl. 20.15
Tottenham – Brighton
Harry Kane leverer assist
4,30 @ Danske Spil

Der gives ingen point for originaliteten i dette spilforslag, som har været bragt her i spalterne flere gange over de seneste uger. Begrundelsen er den helt simple, at Harry Kane bare fortsætter med at lægge op til mål på stribe. Ja, faktisk har Kane med sine otte assists i sæsonens seks første kampe lagt op til lige så mange mål som i de tre foregående sæsoner til sammen.

Alt godt får en ende. Men det kan ikke benægtes, at Tottenham har gode chancer for i det hele taget at komme på tavlen hjemme imod et Brighton-hold, som blot har holdt målet rent i fire af de sidste 19 udekampe. Harry Kane fik endnu en gang begrænset med spilletid i torsdagens Europa League-kamp, hvorfor han må forventes at starte inde her.

Det gør Brightons vigtige stopper, Lewis Dunk, til gengæld ikke, da han afsoner karantæne. Det mindsker ikke chancerne for mål fra Tottenham. Og selv om spilforslaget er set før, så ligner odds 4,30 altså solid værdi på nok et måloplæg fra Europas største assistkonge lige nu.






TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig

Et skridt tættere Englands største stadion

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her kan du se Argentina mod Østrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lyngby Boldklub sælger profil

Argentina – Østrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Norge – Senegal

Sender opfordring til Superliga-træner

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Frankrig – Irak

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links