Søndag kl. 15.00
Newcastle – Everton
Under 2,5 mål
2,03 @ NordicBet
Skadeslisterne vokser hos både Newcastle og Everton, som i skrivende stund står til hver at skulle klare sig uden en håndfuld profiler plus det løse. Det trækker veksler på trupperne – men Newcastle sled sig ikke desto mindre til et 1-1-resultat ude mod Wolves sidst, mens to scoringer efter en halv time sænkede Everton imod Southampton.
Det er tydeligvis et handicap for The Toffees at skulle undvære Richarlison (karantæne) og tvivlsomme James, som har stået bag fem assist og fire mål til sammen. Og samtidig er der altså lang imellem de sprudlende kampe fra Newcastle, som skraber bunden for hele Premier League med et snit på 2,3 skud på mål per kamp.
Både Everton og Newcastle har været med i flere målrige kampe denne sæson. De mange fravær og begge holds let nedadgående formkurve gør dog, at jeg ser i retning af et målfattigt opgør her. Især når odds rykker på den gode side af dobbelt-op, som det er tilfældet hos NordicBet.
Søndag kl. 20.15
Tottenham – Brighton
Harry Kane leverer assist
4,30 @ Danske Spil
Der gives ingen point for originaliteten i dette spilforslag, som har været bragt her i spalterne flere gange over de seneste uger. Begrundelsen er den helt simple, at Harry Kane bare fortsætter med at lægge op til mål på stribe. Ja, faktisk har Kane med sine otte assists i sæsonens seks første kampe lagt op til lige så mange mål som i de tre foregående sæsoner til sammen.
Alt godt får en ende. Men det kan ikke benægtes, at Tottenham har gode chancer for i det hele taget at komme på tavlen hjemme imod et Brighton-hold, som blot har holdt målet rent i fire af de sidste 19 udekampe. Harry Kane fik endnu en gang begrænset med spilletid i torsdagens Europa League-kamp, hvorfor han må forventes at starte inde her.
Det gør Brightons vigtige stopper, Lewis Dunk, til gengæld ikke, da han afsoner karantæne. Det mindsker ikke chancerne for mål fra Tottenham. Og selv om spilforslaget er set før, så ligner odds 4,30 altså solid værdi på nok et måloplæg fra Europas største assistkonge lige nu.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
