Søndag kl. 15.00
Newcastle – Everton
Under 2,5 mål
2,03 @ NordicBet
Skadeslisterne vokser hos både Newcastle og Everton, som i skrivende stund står til hver at skulle klare sig uden en håndfuld profiler plus det løse. Det trækker veksler på trupperne – men Newcastle sled sig ikke desto mindre til et 1-1-resultat ude mod Wolves sidst, mens to scoringer efter en halv time sænkede Everton imod Southampton.
Det er tydeligvis et handicap for The Toffees at skulle undvære Richarlison (karantæne) og tvivlsomme James, som har stået bag fem assist og fire mål til sammen. Og samtidig er der altså lang imellem de sprudlende kampe fra Newcastle, som skraber bunden for hele Premier League med et snit på 2,3 skud på mål per kamp.
Både Everton og Newcastle har været med i flere målrige kampe denne sæson. De mange fravær og begge holds let nedadgående formkurve gør dog, at jeg ser i retning af et målfattigt opgør her. Især når odds rykker på den gode side af dobbelt-op, som det er tilfældet hos NordicBet.
Søndag kl. 20.15
Tottenham – Brighton
Harry Kane leverer assist
4,30 @ Danske Spil
Der gives ingen point for originaliteten i dette spilforslag, som har været bragt her i spalterne flere gange over de seneste uger. Begrundelsen er den helt simple, at Harry Kane bare fortsætter med at lægge op til mål på stribe. Ja, faktisk har Kane med sine otte assists i sæsonens seks første kampe lagt op til lige så mange mål som i de tre foregående sæsoner til sammen.
Alt godt får en ende. Men det kan ikke benægtes, at Tottenham har gode chancer for i det hele taget at komme på tavlen hjemme imod et Brighton-hold, som blot har holdt målet rent i fire af de sidste 19 udekampe. Harry Kane fik endnu en gang begrænset med spilletid i torsdagens Europa League-kamp, hvorfor han må forventes at starte inde her.
Det gør Brightons vigtige stopper, Lewis Dunk, til gengæld ikke, da han afsoner karantæne. Det mindsker ikke chancerne for mål fra Tottenham. Og selv om spilforslaget er set før, så ligner odds 4,30 altså solid værdi på nok et måloplæg fra Europas største assistkonge lige nu.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
Liverpool præsenterer succestræner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
