Lørdag kl. 13.30
Man. City – West Ham
2 (AHC +1,5)
2,29 @ NordicBet
Manchester City fører Premier League med 10 point ned til bysbørnene fra United, holdet har vundet de sidste 20 kampe i alle turneringer og så kan manager Pep Guardiola formentlig starte med en profil som Kevin De Bruyne her, efter profilen fik et hvil midt på ugen.
Hvorfor så spille på West Ham? Det korte svar er: på grund af værdien. For selv om City er klare favoritter, foregår kampen jo på græsset over 90 minutter – 11 mand mod 11 mand. Og så er West Ham heller ikke selv så dårligt kørende med 7 sejre i de sidste 9 kampe.
Spillet her handler om, at West Ham enten vinder, spiller uafgjort eller taber med et enkelt mål. Et af de tre udfald har været tilfældet i 8 af 10 West Ham-udekampe mod hold fra top 6 de sidste to sæsoner. Og på den anden side har City altså kun vundet 4 af 8 hjemmekampe mod top 6-hold i samme periode – heraf kun i to tilfælde med mere end ét mål.
Lørdag kl. 16.00
West Bromwich – Brighton
X
3,50 @ NordicBet
West Bromwich har spillet tre af de sidste fem kampe uafgjort, selv om The Baggies i tre af tilfældene stod over for hold, der ligeledes befinder sig i den nederste fjerdedel af rækken. Chancen for overlevelse svinder derfor ind, men håbet lever selvsagt endnu.
Brighton hører også til i rækkens tungeste ende, og ligner som sådan ingen uoverkommelig modstander. Gæsterne har taget tre imponerende 1-0-sejre i år mod henholdsvis Leeds, Tottenham og Liverpool – men så sent som mandag tabte The Seagulls så hjemme til Crystal Palace.
Brighton er favoritter her, men de uskarpe gæster skal ikke regne med at slippe fra The Hawthorns uden kamp. Hjemmeholdet har trods alt delt med Fulham og Manchester United i de sidste to hjemmekampe, mens to af fire hjemmekampe mod bottom six-hold er endt uafgjort. Det samme gælder for Brightons to udekampe mod samme modstandertype, så odds 3,50 på X’et virker tillokkende.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
EKSKLUSIVT
