Lørdag kl. 13.30
Man. City – West Ham
2 (AHC +1,5)
2,29 @ NordicBet
Manchester City fører Premier League med 10 point ned til bysbørnene fra United, holdet har vundet de sidste 20 kampe i alle turneringer og så kan manager Pep Guardiola formentlig starte med en profil som Kevin De Bruyne her, efter profilen fik et hvil midt på ugen.
Hvorfor så spille på West Ham? Det korte svar er: på grund af værdien. For selv om City er klare favoritter, foregår kampen jo på græsset over 90 minutter – 11 mand mod 11 mand. Og så er West Ham heller ikke selv så dårligt kørende med 7 sejre i de sidste 9 kampe.
Spillet her handler om, at West Ham enten vinder, spiller uafgjort eller taber med et enkelt mål. Et af de tre udfald har været tilfældet i 8 af 10 West Ham-udekampe mod hold fra top 6 de sidste to sæsoner. Og på den anden side har City altså kun vundet 4 af 8 hjemmekampe mod top 6-hold i samme periode – heraf kun i to tilfælde med mere end ét mål.
Lørdag kl. 16.00
West Bromwich – Brighton
X
3,50 @ NordicBet
West Bromwich har spillet tre af de sidste fem kampe uafgjort, selv om The Baggies i tre af tilfældene stod over for hold, der ligeledes befinder sig i den nederste fjerdedel af rækken. Chancen for overlevelse svinder derfor ind, men håbet lever selvsagt endnu.
Brighton hører også til i rækkens tungeste ende, og ligner som sådan ingen uoverkommelig modstander. Gæsterne har taget tre imponerende 1-0-sejre i år mod henholdsvis Leeds, Tottenham og Liverpool – men så sent som mandag tabte The Seagulls så hjemme til Crystal Palace.
Brighton er favoritter her, men de uskarpe gæster skal ikke regne med at slippe fra The Hawthorns uden kamp. Hjemmeholdet har trods alt delt med Fulham og Manchester United i de sidste to hjemmekampe, mens to af fire hjemmekampe mod bottom six-hold er endt uafgjort. Det samme gælder for Brightons to udekampe mod samme modstandertype, så odds 3,50 på X’et virker tillokkende.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Chok – henter første VM-point nogensinde
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Holland – Japan
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Spottet i København
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN
