Spilforslag til PL: West Ham undgår øretæve

Manchester City deler sjældent store lussinger ud hjemme imod hold fra top 6.



Lørdag kl. 13.30
Man. City – West Ham
2 (AHC +1,5)
2,29 @ NordicBet

Manchester City fører Premier League med 10 point ned til bysbørnene fra United, holdet har vundet de sidste 20 kampe i alle turneringer og så kan manager Pep Guardiola formentlig starte med en profil som Kevin De Bruyne her, efter profilen fik et hvil midt på ugen.

Hvorfor så spille på West Ham? Det korte svar er: på grund af værdien. For selv om City er klare favoritter, foregår kampen jo på græsset over 90 minutter – 11 mand mod 11 mand. Og så er West Ham heller ikke selv så dårligt kørende med 7 sejre i de sidste 9 kampe.

Spillet her handler om, at West Ham enten vinder, spiller uafgjort eller taber med et enkelt mål. Et af de tre udfald har været tilfældet i 8 af 10 West Ham-udekampe mod hold fra top 6 de sidste to sæsoner. Og på den anden side har City altså kun vundet 4 af 8 hjemmekampe mod top 6-hold i samme periode – heraf kun i to tilfælde med mere end ét mål.

Lørdag kl. 16.00
West Bromwich – Brighton
X
3,50 @ NordicBet

West Bromwich har spillet tre af de sidste fem kampe uafgjort, selv om The Baggies i tre af tilfældene stod over for hold, der ligeledes befinder sig i den nederste fjerdedel af rækken. Chancen for overlevelse svinder derfor ind, men håbet lever selvsagt endnu.

Brighton hører også til i rækkens tungeste ende, og ligner som sådan ingen uoverkommelig modstander. Gæsterne har taget tre imponerende 1-0-sejre i år mod henholdsvis Leeds, Tottenham og Liverpool – men så sent som mandag tabte The Seagulls så hjemme til Crystal Palace.

Brighton er favoritter her, men de uskarpe gæster skal ikke regne med at slippe fra The Hawthorns uden kamp. Hjemmeholdet har trods alt delt med Fulham og Manchester United i de sidste to hjemmekampe, mens to af fire hjemmekampe mod bottom six-hold er endt uafgjort. Det samme gælder for Brightons to udekampe mod samme modstandertype, så odds 3,50 på X’et virker tillokkende.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

Chok – henter første VM-point nogensinde

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Australien – Tyrkiet

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Holland – Japan

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham

Tyskland – Curacao

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brøndby henter Alexander Drexel

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud