Lørdag kl. 13.30
Man. City – West Ham
2 (AHC +1,5)
2,29 @ NordicBet
Manchester City fører Premier League med 10 point ned til bysbørnene fra United, holdet har vundet de sidste 20 kampe i alle turneringer og så kan manager Pep Guardiola formentlig starte med en profil som Kevin De Bruyne her, efter profilen fik et hvil midt på ugen.
Hvorfor så spille på West Ham? Det korte svar er: på grund af værdien. For selv om City er klare favoritter, foregår kampen jo på græsset over 90 minutter – 11 mand mod 11 mand. Og så er West Ham heller ikke selv så dårligt kørende med 7 sejre i de sidste 9 kampe.
Spillet her handler om, at West Ham enten vinder, spiller uafgjort eller taber med et enkelt mål. Et af de tre udfald har været tilfældet i 8 af 10 West Ham-udekampe mod hold fra top 6 de sidste to sæsoner. Og på den anden side har City altså kun vundet 4 af 8 hjemmekampe mod top 6-hold i samme periode – heraf kun i to tilfælde med mere end ét mål.
Lørdag kl. 16.00
West Bromwich – Brighton
X
3,50 @ NordicBet
West Bromwich har spillet tre af de sidste fem kampe uafgjort, selv om The Baggies i tre af tilfældene stod over for hold, der ligeledes befinder sig i den nederste fjerdedel af rækken. Chancen for overlevelse svinder derfor ind, men håbet lever selvsagt endnu.
Brighton hører også til i rækkens tungeste ende, og ligner som sådan ingen uoverkommelig modstander. Gæsterne har taget tre imponerende 1-0-sejre i år mod henholdsvis Leeds, Tottenham og Liverpool – men så sent som mandag tabte The Seagulls så hjemme til Crystal Palace.
Brighton er favoritter her, men de uskarpe gæster skal ikke regne med at slippe fra The Hawthorns uden kamp. Hjemmeholdet har trods alt delt med Fulham og Manchester United i de sidste to hjemmekampe, mens to af fire hjemmekampe mod bottom six-hold er endt uafgjort. Det samme gælder for Brightons to udekampe mod samme modstandertype, så odds 3,50 på X’et virker tillokkende.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Brasilien – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
