Lørdag kl. 13.30
Everton – West Bromwich
Begge hold scorer ikke
1,94 @ NordicBet
Everton imponerede i premiererunden, hvor det var tydeligt, at Carlo Ancelottis idéer har fået bedre tid til at rodfæste sig. Offensiven skal dog stadig bruge for mange chancer per scoring, og det kan være et problem på sigt i duellerne mod de hold, der ikke giver meget fra sig.
Det er formentlig også West Broms dagsorden til kampen efter en tandløs premierekamp mod Leicester. The Baggie skabte næste ingenting – og det virker sandsynligt, at kampbilledet bliver det samme imod en modstander af stort set samme kaliber.
Everton er klare favoritter, mens West Bromwich får det svært. Oprykkerne imponerede ikke i første runde, og med mindre Callum Robinson & Co. i front viser usete sider af talentet, får The Baggies svært ved at komme på tavlen. Odds 1,94 på, at begge hold ikke scorer lørdag er overraskende godt højt.
Søndag kl. 15.00
Newcastle – Brighton
1
2,80 @ Unibet
Newcastle fik en stærk start på sæsonen med 2-0-sejren over West Ham, hvor to af sommerens nyindkøb (Callum Wilson og Jeff Hendrick) kom på tavlen. Det har pustet til optimismen i en klub, hvor store transfers ellers ikke har været normalen under Mike Ashleys ejerskab.
Nu gælder det så en hjemmekamp mod Brighton, som blot vandt fire udekampe i sidste sæson. Brighton tabte som ventet med 1-3 i premierekampen mod Chelsea i en kamp, hvor forsvaret så mere skrøbeligt ud end normalt, mens både Adam Lallana og Ben White udgik med skader, så de her er tvivlsomme.
Det er farligt at lægge for meget i resultaterne fra første runde, og Newcastle er om nogen et hold, der har svært ved at indfri forventningerne. The Magpies landede dog 6-1-2 som udbytte af hjemmekampene mod hold fra rækkens nedre halvdel i sidste sæson, mens Brighton kom ud med 3-1-5 fra samme scenarie på udebane. Jeg tager derfor chancen med et spil det på forstærkede hjemmehold til 2,80.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
