Spilforslag til Premier League: Newcastle flyver videre

Vi er klar med spilforslag til weekendens Premier League-kampe.



Lørdag kl. 13.30
Everton – West Bromwich
Begge hold scorer ikke
1,94 @ NordicBet

Everton imponerede i premiererunden, hvor det var tydeligt, at Carlo Ancelottis idéer har fået bedre tid til at rodfæste sig. Offensiven skal dog stadig bruge for mange chancer per scoring, og det kan være et problem på sigt i duellerne mod de hold, der ikke giver meget fra sig.

Det er formentlig også West Broms dagsorden til kampen efter en tandløs premierekamp mod Leicester. The Baggie skabte næste ingenting – og det virker sandsynligt, at kampbilledet bliver det samme imod en modstander af stort set samme kaliber.

Everton er klare favoritter, mens West Bromwich får det svært. Oprykkerne imponerede ikke i første runde, og med mindre Callum Robinson & Co. i front viser usete sider af talentet, får The Baggies svært ved at komme på tavlen. Odds 1,94 på, at begge hold ikke scorer lørdag er overraskende godt højt.

Søndag kl. 15.00
Newcastle – Brighton
1
2,80 @ Unibet

Newcastle fik en stærk start på sæsonen med 2-0-sejren over West Ham, hvor to af sommerens nyindkøb (Callum Wilson og Jeff Hendrick) kom på tavlen. Det har pustet til optimismen i en klub, hvor store transfers ellers ikke har været normalen under Mike Ashleys ejerskab.

Nu gælder det så en hjemmekamp mod Brighton, som blot vandt fire udekampe i sidste sæson. Brighton tabte som ventet med 1-3 i premierekampen mod Chelsea i en kamp, hvor forsvaret så mere skrøbeligt ud end normalt, mens både Adam Lallana og Ben White udgik med skader, så de her er tvivlsomme.

Det er farligt at lægge for meget i resultaterne fra første runde, og Newcastle er om nogen et hold, der har svært ved at indfri forventningerne. The Magpies landede dog 6-1-2 som udbytte af hjemmekampene mod hold fra rækkens nedre halvdel i sidste sæson, mens Brighton kom ud med 3-1-5 fra samme scenarie på udebane. Jeg tager derfor chancen med et spil det på forstærkede hjemmehold til 2,80.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Kroatien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Schweiz – Algeriet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Colombia – Ghana

Argentina – Kap Verde

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer