Lørdag kl. 13.30
Everton – West Bromwich
Begge hold scorer ikke
1,94 @ NordicBet
Everton imponerede i premiererunden, hvor det var tydeligt, at Carlo Ancelottis idéer har fået bedre tid til at rodfæste sig. Offensiven skal dog stadig bruge for mange chancer per scoring, og det kan være et problem på sigt i duellerne mod de hold, der ikke giver meget fra sig.
Det er formentlig også West Broms dagsorden til kampen efter en tandløs premierekamp mod Leicester. The Baggie skabte næste ingenting – og det virker sandsynligt, at kampbilledet bliver det samme imod en modstander af stort set samme kaliber.
Everton er klare favoritter, mens West Bromwich får det svært. Oprykkerne imponerede ikke i første runde, og med mindre Callum Robinson & Co. i front viser usete sider af talentet, får The Baggies svært ved at komme på tavlen. Odds 1,94 på, at begge hold ikke scorer lørdag er overraskende godt højt.
Søndag kl. 15.00
Newcastle – Brighton
1
2,80 @ Unibet
Newcastle fik en stærk start på sæsonen med 2-0-sejren over West Ham, hvor to af sommerens nyindkøb (Callum Wilson og Jeff Hendrick) kom på tavlen. Det har pustet til optimismen i en klub, hvor store transfers ellers ikke har været normalen under Mike Ashleys ejerskab.
Nu gælder det så en hjemmekamp mod Brighton, som blot vandt fire udekampe i sidste sæson. Brighton tabte som ventet med 1-3 i premierekampen mod Chelsea i en kamp, hvor forsvaret så mere skrøbeligt ud end normalt, mens både Adam Lallana og Ben White udgik med skader, så de her er tvivlsomme.
Det er farligt at lægge for meget i resultaterne fra første runde, og Newcastle er om nogen et hold, der har svært ved at indfri forventningerne. The Magpies landede dog 6-1-2 som udbytte af hjemmekampene mod hold fra rækkens nedre halvdel i sidste sæson, mens Brighton kom ud med 3-1-5 fra samme scenarie på udebane. Jeg tager derfor chancen med et spil det på forstærkede hjemmehold til 2,80.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
AGF køber ham
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
