Spilforslag til Premier League: Newcastle flyver videre

Vi er klar med spilforslag til weekendens Premier League-kampe.



Lørdag kl. 13.30
Everton – West Bromwich
Begge hold scorer ikke
1,94 @ NordicBet

Everton imponerede i premiererunden, hvor det var tydeligt, at Carlo Ancelottis idéer har fået bedre tid til at rodfæste sig. Offensiven skal dog stadig bruge for mange chancer per scoring, og det kan være et problem på sigt i duellerne mod de hold, der ikke giver meget fra sig.

Det er formentlig også West Broms dagsorden til kampen efter en tandløs premierekamp mod Leicester. The Baggie skabte næste ingenting – og det virker sandsynligt, at kampbilledet bliver det samme imod en modstander af stort set samme kaliber.

Everton er klare favoritter, mens West Bromwich får det svært. Oprykkerne imponerede ikke i første runde, og med mindre Callum Robinson & Co. i front viser usete sider af talentet, får The Baggies svært ved at komme på tavlen. Odds 1,94 på, at begge hold ikke scorer lørdag er overraskende godt højt.

Søndag kl. 15.00
Newcastle – Brighton
1
2,80 @ Unibet

Newcastle fik en stærk start på sæsonen med 2-0-sejren over West Ham, hvor to af sommerens nyindkøb (Callum Wilson og Jeff Hendrick) kom på tavlen. Det har pustet til optimismen i en klub, hvor store transfers ellers ikke har været normalen under Mike Ashleys ejerskab.

Nu gælder det så en hjemmekamp mod Brighton, som blot vandt fire udekampe i sidste sæson. Brighton tabte som ventet med 1-3 i premierekampen mod Chelsea i en kamp, hvor forsvaret så mere skrøbeligt ud end normalt, mens både Adam Lallana og Ben White udgik med skader, så de her er tvivlsomme.

Det er farligt at lægge for meget i resultaterne fra første runde, og Newcastle er om nogen et hold, der har svært ved at indfri forventningerne. The Magpies landede dog 6-1-2 som udbytte af hjemmekampene mod hold fra rækkens nedre halvdel i sidste sæson, mens Brighton kom ud med 3-1-5 fra samme scenarie på udebane. Jeg tager derfor chancen med et spil det på forstærkede hjemmehold til 2,80.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Flere Superliga-kamp rykkes

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Zanka ville spille gratis for FC København

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Ecuador – Curacao

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

USA – Australien

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid