Søndag kl. 14.00
Lyngby – Vejle
Under 2,5 mål
2,23 @ Unibet
Det er ofte målrigt, når de to hold spiller – men det har på det seneste især været på grund af mål fra modstanderholdene. Lyngby har scoret to mål i de sidste fire hjemmekampe, mens Vejle har scoret et enkelt mål i fire af de sidste fem udekampe.
Jeg forstår godt, at markedet forventer en målrig kamp her, for der kan sagtens være et psykologisk aspekt i at give den gas i den sidste kamp før julepausen. Men nøgternt set er hverken Lyngby eller Vejle altså særligt skarpe lige nu. Og så virker odds 2,23 på, at vi maksimalt får to scoringer som den fornuftige investering.
Søndag kl. 16.00
AGF – AaB
1
2,12 @ Unibet
Det var næsten for meget af det gode, da AGF og AaB krydsede klinger fire gange på en måneds tid i juni og juli. Kampene endte overvejende ud til AaB’s fordel, men siden da har AGF klaret sig bedst med en høst på 1,82 point per kamp (AaB: 1,63). AGF er da også fortsat med i pokalturneringen, mens AaB røg ud til B.93 – og så har i øvrigt også skiftet træner siden sidst.
Peter Feher er dog ikke lykkes med at løse det grundlæggende problem for AaB, som har utroligt svært ved at omsætte chancer til mål. Tendensen bliver ikke mindre tydelig over for AGF, som har scoret 23 mål mod AaB’s 15, selv om begge hold har haft præcis det samme antal skud på mål.
De to hold spillede 1-1 i oktober, og dermed har AaB ikke tabt de sidste fire kampe mod AGF. Den store forskel på holdene er dog som nævnt skarpheden, og det bliver ikke mindre udtalt af, at AaB ikke har fået tvivlsomme Lucas Andersen i gear siden pokalfinale-nederlaget i juli. AGF har vundet fem af de sidste syv hjemmekampe og bør have mere end 50 procent chance for at slå AaB i den sidste kamp før juleferien.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
