Spilforslag til SL: Formsvage hold mødes i Lyngby

Og så bør AGF stå med gode chancer for at slå et ineffektivt AaB-hold.



Søndag kl. 14.00
Lyngby – Vejle
Under 2,5 mål
2,23 @ Unibet

Det er ofte målrigt, når de to hold spiller – men det har på det seneste især været på grund af mål fra modstanderholdene. Lyngby har scoret to mål i de sidste fire hjemmekampe, mens Vejle har scoret et enkelt mål i fire af de sidste fem udekampe.

Jeg forstår godt, at markedet forventer en målrig kamp her, for der kan sagtens være et psykologisk aspekt i at give den gas i den sidste kamp før julepausen. Men nøgternt set er hverken Lyngby eller Vejle altså særligt skarpe lige nu. Og så virker odds 2,23 på, at vi maksimalt får to scoringer som den fornuftige investering.

Søndag kl. 16.00
AGF – AaB
1
2,12 @ Unibet

Det var næsten for meget af det gode, da AGF og AaB krydsede klinger fire gange på en måneds tid i juni og juli. Kampene endte overvejende ud til AaB’s fordel, men siden da har AGF klaret sig bedst med en høst på 1,82 point per kamp (AaB: 1,63). AGF er da også fortsat med i pokalturneringen, mens AaB røg ud til B.93 – og så har i øvrigt også skiftet træner siden sidst.

Peter Feher er dog ikke lykkes med at løse det grundlæggende problem for AaB, som har utroligt svært ved at omsætte chancer til mål. Tendensen bliver ikke mindre tydelig over for AGF, som har scoret 23 mål mod AaB’s 15, selv om begge hold har haft præcis det samme antal skud på mål.

De to hold spillede 1-1 i oktober, og dermed har AaB ikke tabt de sidste fire kampe mod AGF. Den store forskel på holdene er dog som nævnt skarpheden, og det bliver ikke mindre udtalt af, at AaB ikke har fået tvivlsomme Lucas Andersen i gear siden pokalfinale-nederlaget i juli. AGF har vundet fem af de sidste syv hjemmekampe og bør have mere end 50 procent chance for at slå AaB i den sidste kamp før juleferien.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Forhandler med storklub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3