Spilforslag til SL: Formsvage hold mødes i Lyngby

Og så bør AGF stå med gode chancer for at slå et ineffektivt AaB-hold.



Søndag kl. 14.00
Lyngby – Vejle
Under 2,5 mål
2,23 @ Unibet

Det er ofte målrigt, når de to hold spiller – men det har på det seneste især været på grund af mål fra modstanderholdene. Lyngby har scoret to mål i de sidste fire hjemmekampe, mens Vejle har scoret et enkelt mål i fire af de sidste fem udekampe.

Jeg forstår godt, at markedet forventer en målrig kamp her, for der kan sagtens være et psykologisk aspekt i at give den gas i den sidste kamp før julepausen. Men nøgternt set er hverken Lyngby eller Vejle altså særligt skarpe lige nu. Og så virker odds 2,23 på, at vi maksimalt får to scoringer som den fornuftige investering.

Søndag kl. 16.00
AGF – AaB
1
2,12 @ Unibet

Det var næsten for meget af det gode, da AGF og AaB krydsede klinger fire gange på en måneds tid i juni og juli. Kampene endte overvejende ud til AaB’s fordel, men siden da har AGF klaret sig bedst med en høst på 1,82 point per kamp (AaB: 1,63). AGF er da også fortsat med i pokalturneringen, mens AaB røg ud til B.93 – og så har i øvrigt også skiftet træner siden sidst.

Peter Feher er dog ikke lykkes med at løse det grundlæggende problem for AaB, som har utroligt svært ved at omsætte chancer til mål. Tendensen bliver ikke mindre tydelig over for AGF, som har scoret 23 mål mod AaB’s 15, selv om begge hold har haft præcis det samme antal skud på mål.

De to hold spillede 1-1 i oktober, og dermed har AaB ikke tabt de sidste fire kampe mod AGF. Den store forskel på holdene er dog som nævnt skarpheden, og det bliver ikke mindre udtalt af, at AaB ikke har fået tvivlsomme Lucas Andersen i gear siden pokalfinale-nederlaget i juli. AGF har vundet fem af de sidste syv hjemmekampe og bør have mere end 50 procent chance for at slå AaB i den sidste kamp før juleferien.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Svensson giver status på Huescas

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Fin lodtrækning for FCK

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Klar for FC København

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber