Spilforslag til SL: Krisen kradser i Aalborg

AaB ligner et hold i krise efter 1-2-nederlaget til AC Horsens, som ikke havde scoret et eneste mål i 2021 før mødet med nordjyderne.



Søndag kl. 18.00
FC Nordsjælland – AC Horsens
1
2,03 @ Nordicbet

AC Horsens fik en gevaldig oprejsning med 2-1-sejren over AaB, som var ved at komme i fare mod kampens slutning, før Nicolai Brock-Madsen dukkede op med det forløsende sejrsmål. AC Horsens fik dermed slettet det pinlige nul ud for antallet af scorede mål – men holdet virker stadig ikke ligefrem skræmmende offensivt.

Forskellen på AC Horsens og søndagens modstander fra FC Nordsjælland er stor. Men selv om hjemmeholdet vil være under pres på alle dødbolde, så har de trods alt flere strenge at spille på end gæsterne. Det plejer også at komme til udtryk på kunstgræsset i Farum, hvor FC Nordsjælland har vundet seks af de sidste syv kampe.

Senest vandt FC Nordsjælland med 6-0 over AC Horsens. Dengang gav Tigrene i gennemsnit odds 1,60 på markedet, så til odds 2,03 på 1-tallet takker jeg altså ja, selv om AC Horsens rejser mod øst med en sjælden sejr i bagagen.

Mandag kl. 19.00
AaB – SønderjyskE
X2
1,78 @ Unibet

AaB ligner et hold i krise efter 1-2-nederlaget til AC Horsens, som ikke havde scoret et eneste mål i 2021 før mødet med nordjyderne. Nordjyderne virker fortsat rådvilde i offensiven, mens defensiven igen var belastet af personlige fejl og en demotiverende scoring imod i den absolutte overtid.

Ulykkerne startede reelt med nederlaget i pokalfinalen, hvor anfører og profil Lucas Andersen måtte udgå med den skade, der stadig plager ham. Modstanderholdet dengang var SønderjyskE, som gentog pokaltriumfen ved at slå AaB med 3-1 i slutningen af september.

SønderjyskE spillede torsdag 1-1 mod OB. Og som tingene står nu, er det svært at se, hvorfor AaB skulle være klare favoritter imod et SønderjyskE-hold, der kun har tabt til Vejle foruden holdene fra top 4 på udebane i denne sæson. AaB har blot vundet to af de sidste otte hjemmekampe, så odds 1,78 på X2 ligner en overbetaling.





Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Magiske Messi slår til igen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel