Søndag kl. 18.00
FC Nordsjælland – AC Horsens
1
2,03 @ Nordicbet
AC Horsens fik en gevaldig oprejsning med 2-1-sejren over AaB, som var ved at komme i fare mod kampens slutning, før Nicolai Brock-Madsen dukkede op med det forløsende sejrsmål. AC Horsens fik dermed slettet det pinlige nul ud for antallet af scorede mål – men holdet virker stadig ikke ligefrem skræmmende offensivt.
Forskellen på AC Horsens og søndagens modstander fra FC Nordsjælland er stor. Men selv om hjemmeholdet vil være under pres på alle dødbolde, så har de trods alt flere strenge at spille på end gæsterne. Det plejer også at komme til udtryk på kunstgræsset i Farum, hvor FC Nordsjælland har vundet seks af de sidste syv kampe.
Senest vandt FC Nordsjælland med 6-0 over AC Horsens. Dengang gav Tigrene i gennemsnit odds 1,60 på markedet, så til odds 2,03 på 1-tallet takker jeg altså ja, selv om AC Horsens rejser mod øst med en sjælden sejr i bagagen.
Mandag kl. 19.00
AaB – SønderjyskE
X2
1,78 @ Unibet
AaB ligner et hold i krise efter 1-2-nederlaget til AC Horsens, som ikke havde scoret et eneste mål i 2021 før mødet med nordjyderne. Nordjyderne virker fortsat rådvilde i offensiven, mens defensiven igen var belastet af personlige fejl og en demotiverende scoring imod i den absolutte overtid.
Ulykkerne startede reelt med nederlaget i pokalfinalen, hvor anfører og profil Lucas Andersen måtte udgå med den skade, der stadig plager ham. Modstanderholdet dengang var SønderjyskE, som gentog pokaltriumfen ved at slå AaB med 3-1 i slutningen af september.
SønderjyskE spillede torsdag 1-1 mod OB. Og som tingene står nu, er det svært at se, hvorfor AaB skulle være klare favoritter imod et SønderjyskE-hold, der kun har tabt til Vejle foruden holdene fra top 4 på udebane i denne sæson. AaB har blot vundet to af de sidste otte hjemmekampe, så odds 1,78 på X2 ligner en overbetaling.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
