Lørdag 16.00
FC Midtjylland – AaB
1
1,77 @ Bethard
Ajax viste tydeligt forskellen på europæisk og dansk topfodbold, da holdet onsdag slog FC Midtjylland med 3-1. Midtjyderne har dog før vist, at man formår at rejse sig efter nederlag i Champions League: både Brøndby og FC København er tidligere blevet besejret efter tab til henholdsvis Atalanta og Ajax.
AaB viste endnu en gang, at holdet er bedre til at spille kampe end afgøre dem. Kun Randers FC og AC Horsens er mindre effektive foran målet end AaB, der ellers kan fremvise et af ligaens mest interessante arsenaler af offensivspillere.
Og for at gøre ondt værre, må nordjyderne her undvære sæsonens vel nok bedste spiller i karantæneramte Pedro Ferreira, mens den lige så vigtige makker på midtbanen, Oscar Hiljemark, sidder ude med en skade. Det er en mindre katastrofe over for et solidt hold som FCM, der dog selv er uden corona-isolerede Jens-Lys Cajuste og skadede Junior Brumado, mens Paulinho er tvivlsom.
Fraværene rammer hårdest på et AaB-hold, som får det svært på udebane mod et topmatchet mesterhold. Odds 1,77 på 1-tallet virker højt sat.
Søndag kl. 14.00
AC Horsens – Vejle
Under 2,5 mål
1,95 @ NordicBet
Det er fortsat et åbent spørgsmål, hvem der skal score målene for AC Horsens, som har vekslet 32 skud på mål til fem scoringer i sæsonens første ni kampe. Mindst lige så foruroligende er det, at defensiven slet ikke har klikket som under Bo Henriksen. AC Horsens har derfor stadig sæsonens første clean sheet til gode.
Det sidste taler selvfølgelig ikke for en kamp med færre end tre scoringer. Det er dog bemærkelsesværdigt, at Vejle har scoret en tredjedel af holdets mål på dødbolde og hovedstød, der traditionelt er et område, hvor AC Horsens er stærke.
Vejle er da også kommet lidt ned på jorden efter den gode start med ét point og én scoring som udbytte af de tre seneste kampe. Det kan måske få holdet til at gå mere afventende ind til kampen her ud fra en tanke om, det først om fremmest handler om ikke at indkassere mål. Odds 1,95 ligner en pæn betaling for en kamp uden alt for mange mål.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Michael Carrick bliver i Manchester United
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
