Spilforslag til SL: Mestrene slår afbudsramte AaB

Det gør ondt på AaB, at nordjyderne er uden både Pedro Ferreira og Oscar Hiljemark.



Lørdag 16.00
FC Midtjylland – AaB
1
1,77 @ Bethard

Ajax viste tydeligt forskellen på europæisk og dansk topfodbold, da holdet onsdag slog FC Midtjylland med 3-1. Midtjyderne har dog før vist, at man formår at rejse sig efter nederlag i Champions League: både Brøndby og FC København er tidligere blevet besejret efter tab til henholdsvis Atalanta og Ajax.

AaB viste endnu en gang, at holdet er bedre til at spille kampe end afgøre dem. Kun Randers FC og AC Horsens er mindre effektive foran målet end AaB, der ellers kan fremvise et af ligaens mest interessante arsenaler af offensivspillere.

Og for at gøre ondt værre, må nordjyderne her undvære sæsonens vel nok bedste spiller i karantæneramte Pedro Ferreira, mens den lige så vigtige makker på midtbanen, Oscar Hiljemark, sidder ude med en skade. Det er en mindre katastrofe over for et solidt hold som FCM, der dog selv er uden corona-isolerede Jens-Lys Cajuste og skadede Junior Brumado, mens Paulinho er tvivlsom.

Fraværene rammer hårdest på et AaB-hold, som får det svært på udebane mod et topmatchet mesterhold. Odds 1,77 på 1-tallet virker højt sat.

Søndag kl. 14.00
AC Horsens – Vejle
Under 2,5 mål
1,95 @ NordicBet

Det er fortsat et åbent spørgsmål, hvem der skal score målene for AC Horsens, som har vekslet 32 skud på mål til fem scoringer i sæsonens første ni kampe. Mindst lige så foruroligende er det, at defensiven slet ikke har klikket som under Bo Henriksen. AC Horsens har derfor stadig sæsonens første clean sheet til gode.

Det sidste taler selvfølgelig ikke for en kamp med færre end tre scoringer. Det er dog bemærkelsesværdigt, at Vejle har scoret en tredjedel af holdets mål på dødbolde og hovedstød, der traditionelt er et område, hvor AC Horsens er stærke.

Vejle er da også kommet lidt ned på jorden efter den gode start med ét point og én scoring som udbytte af de tre seneste kampe. Det kan måske få holdet til at gå mere afventende ind til kampen her ud fra en tanke om, det først om fremmest handler om ikke at indkassere mål. Odds 1,95 ligner en pæn betaling for en kamp uden alt for mange mål.





– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Intet aftryk!

Det kommer til at trække ud

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Store navne kan forlade Brøndby IF

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

To danskere færdige i norsk klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Er dette Oliver Christensens næste klub?

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

– Han er fuldstændig vanvittig

Brøndby takker nej til to spillere

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

I chok over Nicolai Poulsen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

‘Han skal ingen steder’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Dansker trukket ind i skandalesag

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte