Spilforslag til SL: Topscoreren mangler i Odense

SønderjyskE topper tabellen, selv om man ligger langt nede i statistikkerne over ellers normalt vigtige parametre som skabte chancer og skud på mål.



Lørdag kl. 14.00
AaB – FC Nordsjælland
X2
1,83 @ NordicBet

AaB bliver ofte gjort til for store favoritter på hjemmebanen i Aalborg, hvor man trods alt kun har vundet halvdelen af 12 kampe i 2020, mens det er blevet til 13 sejre i de sidste to års 32 hjemmekampe. Og meget bedre ser det ikke ud, hvis vi ser alene på kampene mod hold fra Top 6: her vandt AaB i sidste sæson kun fire af ti kampe – herunder to mod Brøndby, der altid får det bedste frem i AaB-spillerne.

Lørdag venter så en kamp imod FC Nordsjælland, som retfærdigvis heller ikke har for vane at imponere på udebane mod de andre hold fra top 6. Undtagelsen er dog netop AaB, som man i sidste sæson slog to gange i Aalborg med de samlede cifre 7-1, så AaB nu kun har vundet én af de sidste 11 kampe mod Tigrene fra Farum.

AaB har haft flere spillere ude på landsholdsopgaver, hvilket kan trække både op og ned. Midlertidig træner Peter Feher har tilført holdet ny energi, men på bundlinjen står stadig et opgør, der er langt mere jævnt, end hvad odds tilsiger. 1,83 på, at AaB heller ikke lørdag får en sjælden sejr over FC Nordsjælland er godkendt.

Søndag kl. 14.00
OB – SønderjyskE
Under 2,5 mål
1,95 @ bet365

SønderjyskE topper tabellen, selv om man ligger langt nede i statistikkerne over ellers normalt vigtige parametre som skabte chancer og skud på mål. Har sønderjyderne så spillet over evne? Nej. Men det har været skarpe. Og det har ikke mindst været på grund af topscorer Haji Wright, som man desværre må undvære til en skade i søndagens kamp mod OB.

Det er et vægtigt argument for spillet på, at der kommer under tre mål på Nature Energy Park, hvor tre af sæsonens første fire kampe er gået under linjen. OB ligger da også i den nederste tredjedel i statistikkerne over både xGoals, afslutninger på mål og skabte chancer.

De seneste fem indbyrdes opgør mellem holdene har til sammen indeholdt seks scoringer og er alle gået under linjen på 2,5 mål. Det virker ikke helt usandsynligt igen, når holdenes vel nok farligste mand ikke kommer på banen.





Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lyon forhandler med dansk profil

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff