Onsdag kl. 18.00
AGF – FC Nordsjælland
Patrick Mortensen scorer på hovedstød og straffespark
30,00 @ Danske Spil
Patrick Mortensen viser klassen med to scoringer i AGF’s dramatiske 3-3-kamp mod FC København søndag. 31-årige Mortensen er dermed oppe på 11 scoringer i denne sæson – heraf tre på hovedstød og tre på straffespark.
Onsdag aften gælder det så en kamp imod FC Nordsjælland, som også deltog i en underholdende kamp søndag, hvor man spillede 2-2 mod AaB. Her måtte Farum-holdet se sæsonens tre straffespark dømt imod sig – og hvorfor skulle det ikke kunne ske i Århus, hvor AGF allerede har fået to straffespark i denne sæson?
Kun Lyngby vinder færre dueller i luften end FC Nordsjælland, så når Danske Spil giver odds 30,00 på, at Mortensen både scorer på straffespark og med hovedet, er det værd at smide en lille underholdningsmønt efter topscoreren.
Onsdag kl. 18.00
AC Horsens – AaB
Rufo scorer og laver assist
38,00 @ Danske Spil
To hold i krise krydser klinger, når AC Horsens (1 sejr i de sidste 20 kampe) tager imod AaB, der blot har vundet én af de sidste 10 kampe. Værterne er dog ved at få styr på defensiven, mens gæsterne i den seneste kamp mod FC Nordsjælland leverede en godkendt indsats offensivt.
AaB-træner Marti Cifuentes har rystet posen i det nordjyske. Nytilkomne Rufo ligner dog en spiller, der nyder landsmandens tillid – og kun en tvivlsom offsidekendelse på Kasper Kusk afholdt spanieren fra at score i Farum.
Her viste Rufo klassen i luften, mens han tidligere i kampen viste sig fra sin uselviske side ved at spille Hannesbo fri til en afslutning. Det gentog sig mod kampens slutning, hvor kun en stor redning fra Peter Vindahl Jensen forhindrede en assist fra Rufo. Odds 38,00 på, at spanieren både scorer og assisterer et mål imod hårdt ramte AC Horsens er et skud værd.
Onsdag kl. 18.00
FC København – Vejle
Rasmus Falk scorer og laver assist
21,00 @ Danske Spil
Rasmus Falk har vist fint spillehumør i de seneste kampe med et mål (mod AaB) og en assist (mod AGF) som det håndgribelige output af kampene i år. Onsdag gælder det så en kamp mod Vejle, som bare har vundet én af de sidste 12 kampe.
Falk leverer traditionelt én kamp per sæson, hvor han både scorer mål og har næst sidste fod på en scoring. Det kunne meget vel ske onsdag imod de formsvage jyder, som har indkasseret mindst to mål i fem af de sidste seks udekampe mod hold fra top 6.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
Chok – henter første VM-point nogensinde
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Ny kontrakt før VM-åbner
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TV-ekspert chokerer på direkte tv
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
