Søndag kl. 14.00
AC Horsens – FC Nordsjælland
2
2,04 @ Unibet
Trænerskiftet fra Bo Henriksen til Jonas Dal har ikke været en succes for AC Horsens, der har scoret færrest og indkasseret flest mål, mens man kun undergås af Lyngby, når det handler om skabte chancer og skud på mål. Søndag gælder det så et opgør imod FC Nordsjælland, som AC Horsens ikke har slået på hjemmebane i de sidste 10 forsøg – eller siden 2-0-sejren i april 2008.
FC Nordsjælland rejser til Horsens med et klart krav om at vinde, hvis man skal holde snor i top 6. Tigrene fra Farum er sjældent skræmmende på fremmede baner, men man plejer dog at tage de fleste pligtsejre mod lavere rangerende hold.
AC Horsens skulle aldrig afskrives under Bo Henriksen. Den magi synes at være borte. Det samme er Bjarke Jacobsen, der afsoner karantæne efter endnu en udvisning, mens Michael Lumb er stærkt tvivlsom på grund af corona. Det styrker bestemt ikke chancerne for hjemmeholdet, så selv om flere indbyrdes kamp i Horsens er endt uden vinder, går jeg efter det rene 2-tal her til pæne odds 2,04.
Søndag kl. 16.00
Randers FC – SønderjyskE
1
2,21 @ NordicBet
Randers FC har ikke helt fået løn som fortjent efter de første fem kampe af sæsonen, hvor kronjyderne har spillet til mere end til høsten på fire point. Mandag blev Randers så ligefrem snydt for en scoring, og det kan Randers FC sådan set kun revanchere ved at tage sæsonens første sejr siden premierekampen mod AC Horsens.
Let bliver det ikke. SønderjyskE er startet godt, og man begynder at se konturerne til, hvad Glen Riddersholm projekt i klubben går ud på. SønderjyskE kan dog heller ikke sige sig fri for at have haft lidt medvind i de første fem kampe – den slags har det med at udjævne sig over tid.
Randers FC er notorisk svage imod rækkens tophold. Til står man med 13-4-3 på hjemmebane mod hold fra rækkens tunge ende under Thomas Thomasberg, mens SønderjyskE omvendt blot har vundet to af 11 udekampe mod rækkens midterhold under Glen Riddersholm. Odds 2,21 på, at lykken vender for Randers er købt.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
