Spilforslag til SL: Vender lykken for Randers?

Kronjyderne har ikke haft heldet med sig i sæsonens første fem kampe.



Søndag kl. 14.00
AC Horsens – FC Nordsjælland
2
2,04 @ Unibet

Trænerskiftet fra Bo Henriksen til Jonas Dal har ikke været en succes for AC Horsens, der har scoret færrest og indkasseret flest mål, mens man kun undergås af Lyngby, når det handler om skabte chancer og skud på mål. Søndag gælder det så et opgør imod FC Nordsjælland, som AC Horsens ikke har slået på hjemmebane i de sidste 10 forsøg – eller siden 2-0-sejren i april 2008.

FC Nordsjælland rejser til Horsens med et klart krav om at vinde, hvis man skal holde snor i top 6. Tigrene fra Farum er sjældent skræmmende på fremmede baner, men man plejer dog at tage de fleste pligtsejre mod lavere rangerende hold.

AC Horsens skulle aldrig afskrives under Bo Henriksen. Den magi synes at være borte. Det samme er Bjarke Jacobsen, der afsoner karantæne efter endnu en udvisning, mens Michael Lumb er stærkt tvivlsom på grund af corona. Det styrker bestemt ikke chancerne for hjemmeholdet, så selv om flere indbyrdes kamp i Horsens er endt uden vinder, går jeg efter det rene 2-tal her til pæne odds 2,04.

Søndag kl. 16.00
Randers FC – SønderjyskE
1
2,21 @ NordicBet

Randers FC har ikke helt fået løn som fortjent efter de første fem kampe af sæsonen, hvor kronjyderne har spillet til mere end til høsten på fire point. Mandag blev Randers så ligefrem snydt for en scoring, og det kan Randers FC sådan set kun revanchere ved at tage sæsonens første sejr siden premierekampen mod AC Horsens.

Let bliver det ikke. SønderjyskE er startet godt, og man begynder at se konturerne til, hvad Glen Riddersholm projekt i klubben går ud på. SønderjyskE kan dog heller ikke sige sig fri for at have haft lidt medvind i de første fem kampe – den slags har det med at udjævne sig over tid.

Randers FC er notorisk svage imod rækkens tophold. Til står man med 13-4-3 på hjemmebane mod hold fra rækkens tunge ende under Thomas Thomasberg, mens SønderjyskE omvendt blot har vundet to af 11 udekampe mod rækkens midterhold under Glen Riddersholm. Odds 2,21 på, at lykken vender for Randers er købt.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Køber snart Brøndby-angriber

Liverpool – Chelsea

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygter Christian Eriksen-problem

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

PSG er i Champions League-finalen efter drama



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Premier League-klub går all-in