Søndag kl. 14.00
AC Horsens – FC Nordsjælland
2
2,04 @ Unibet
Trænerskiftet fra Bo Henriksen til Jonas Dal har ikke været en succes for AC Horsens, der har scoret færrest og indkasseret flest mål, mens man kun undergås af Lyngby, når det handler om skabte chancer og skud på mål. Søndag gælder det så et opgør imod FC Nordsjælland, som AC Horsens ikke har slået på hjemmebane i de sidste 10 forsøg – eller siden 2-0-sejren i april 2008.
FC Nordsjælland rejser til Horsens med et klart krav om at vinde, hvis man skal holde snor i top 6. Tigrene fra Farum er sjældent skræmmende på fremmede baner, men man plejer dog at tage de fleste pligtsejre mod lavere rangerende hold.
AC Horsens skulle aldrig afskrives under Bo Henriksen. Den magi synes at være borte. Det samme er Bjarke Jacobsen, der afsoner karantæne efter endnu en udvisning, mens Michael Lumb er stærkt tvivlsom på grund af corona. Det styrker bestemt ikke chancerne for hjemmeholdet, så selv om flere indbyrdes kamp i Horsens er endt uden vinder, går jeg efter det rene 2-tal her til pæne odds 2,04.
Søndag kl. 16.00
Randers FC – SønderjyskE
1
2,21 @ NordicBet
Randers FC har ikke helt fået løn som fortjent efter de første fem kampe af sæsonen, hvor kronjyderne har spillet til mere end til høsten på fire point. Mandag blev Randers så ligefrem snydt for en scoring, og det kan Randers FC sådan set kun revanchere ved at tage sæsonens første sejr siden premierekampen mod AC Horsens.
Let bliver det ikke. SønderjyskE er startet godt, og man begynder at se konturerne til, hvad Glen Riddersholm projekt i klubben går ud på. SønderjyskE kan dog heller ikke sige sig fri for at have haft lidt medvind i de første fem kampe – den slags har det med at udjævne sig over tid.
Randers FC er notorisk svage imod rækkens tophold. Til står man med 13-4-3 på hjemmebane mod hold fra rækkens tunge ende under Thomas Thomasberg, mens SønderjyskE omvendt blot har vundet to af 11 udekampe mod rækkens midterhold under Glen Riddersholm. Odds 2,21 på, at lykken vender for Randers er købt.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Jess Thorup indlagt
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
