Der var ikke mange basører til investorerne på Big 9-kuponen sidste weekend.
Eller rettere. Der var gode basører til dem, der havde luret de mange overraskelser.
Dem var der tilpas mange af til, at der ikke var gevinst til ni rigtige.
Det skal vi forsøge at lave om på i den kommende weekend, og der er atter åbnet for køb af andele i Tipsbladets spilklub.
Du kan komme med på kuponen lige HER.
Herunder kan du se tankerne bag mit bud på den kommende kupon.
Brighton – Liverpool 1×2 + over 2.5 mål
Roberto De Zerbi debuterede som Brighton-manager med 3-3 mod Liverpool på Anfield. Klubbens seneste syv ligakampe har set en lignende strøm af mål. 32 mål blev der scoret i de syv kampe! I alle syv scorede begge hold. Liverpool har spillet fem kampe efter VM-pausen.
I alle fem var der mindst tre mål og scoringer af begge hold. Det er vanskeligt at argumentere for en målfattig kamp på lørdag mellem disse to. Hvem der så vinder, tør jeg ikke byde ind på. Liverpool er ”there for the taking” i øjeblikket, og med så skrøbelige defensiver kan alt ske.
Brentford – Bournemouth 1 + over/under 2.5 mål
Det begynder muligvis at ærgre Bournemouth, at de ikke kan møde Everton hver uge. De tabte ni af deres seneste 11 kampe og vandt to. Begge sejre var mod Everton. De tabte også deres seneste tre besøg hos Brentford. Har man gysser nok til ubegrænsede garderinger, kan man tage krydset med, men det er vanskeligt at argumentere for Bournemouth. Om så det går over eller under er noget mere debattér-bart.
Wolves – West Ham 1×2 + under 2.5 mål
Disse to har ikke spillet uafgjort i deres seneste 11 møder, så måske skulle man overveje at udelade krydset, hvis der skal spares lidt på garderingerne. Det er dog en afsindig vigtig kamp for begge i bunden af tabellen, som kan blive meget dyr at tabe. Derfor er helgardering efter min mening at foretrække.
Det er blandet, hvad både West Ham og Wolves præsterer med hensyn til mål-rige eller -fattige kampe i øjeblikket, men ni af de seneste 12 dueller havde højst to scoringer. Når kampens vigtighed lægges oven i, hælder jeg mest til højst to scoringer.
Nottingham Forest – Leicester 1x + over/under 2.5 mål
Da Nottingham Forest i oktober havde tabt fem kampe i træk, havde de taget imod med kyshånd, hvis man havde tilbudt dem, at de efter 19 kampe kunne ligge nummer 13. Det kan de komme til, hvis de banker Leicester og siger noget om de fremskridt, de har gjort.
Leicester synes til gengæld at være gået tilbage i VM-pausen, og har genåbnet turneringen med tre nederlag i træk. De har tabt til både Fulham og Bournemouth. De to andre oprykkere. Jeg tager chancen og udelader to-tallet, men garderer, hvad antallet af mål angår.
Everton – Southampton wildcard
Evertons eneste point i de seneste fem ligakampe kom mod Manchester City. Det kan man blive helt rundtosset af at tænke på. Det er en lige så vigtig kamp, som Wolverhampton mod West Ham, og det er svært at nære megen tiltro til nogen af parterne. Derfor anvendes mit wildcard her.
Lecce – AC Milan X2 + over/under 2.5 mål
Lecce vandt kun én af deres seneste 21 dueller mod Milan, og næste sejr bør ikke komme lørdag. Inter og Juventus, tabellens nummer to og fire, har vundet hos Lecce i denne sæson. Så skal Milan også helst tage tre point, men jeg føler mig ikke helt tryg nok ved dem til at udelade krydset. Og mål? Gardering.
Inter – Verona 1 + over/under 2.5 mål
Verona er en af de modstandere, som Inter bare nyder at møde. Og det stik modsatte gælder for Verona. De vandt ikke én eneste af de foregående 23 dueller mod Inter. De tabte til gengæld 19. Heraf 11 af 12 udekampe. Et oplagt sted at spare på garderinger. Jeg er mere i tvivl om antallet af mål og vælger gardering.
Osasuna – Mallorca 1×2 + over/under 2.5 mål
Havde jeg ikke smidt mit wildcard efter Everton mod Southampton, havde jeg placeret det her. Osasuna er som regel stærke hjemme, men Mallorca hiver fra tid til anden nogle flotte resultater op af posen. Også på udebane, så det er ikke en kamp, der skal røres med andet end helgardering på fuld plade.
Real Sociedad – Athletic Bilbao 1X + under 2.5 mål
Der var ingen af Real Sociedads seneste fem hjemmekampe, som havde mere end to scoringer, og risikovilligheden bliver ikke større mod ærkerivalerne. De tabte 4-0 i den seneste duel mod Bilbao, på udebane, og det skal under ingen omstændigheder gentages.
De skal ikke tabe to i træk og de skal slet ikke følge førnævnte øretæve op med nederlag på hjemmebane. Bilbao er uden sejr i fem udekampe og har kun vundet udekampe mod hold under nedrykningsstregen i denne sæson. Krydsgardering må være nok og så satses på forsigtig kamp.
BEMÆRK: kuponen er kun foreløbig og ændringer kan forekomme inden de endelige tegn afgives.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Thomas Tuchel laver ny aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Sean Dyche fyret
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
Liverpool tager smal sejr
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
Ekspert: Det mest positive for FCK
– Det var en skuffelse
NYHEDER