Tipsbladets Big 9 spilklub: Premier League tilbage

Efter en weekend med FA Cup er Premier League tilbage på Big 9 kuponen i den kommende weekend og krydret med spansk og italiensk er der ni spændende kampe at kaste sig over



Der var ikke mange basører til investorerne på Big 9-kuponen sidste weekend.

Eller rettere. Der var gode basører til dem, der havde luret de mange overraskelser.

Dem var der tilpas mange af til, at der ikke var gevinst til ni rigtige.

Det skal vi forsøge at lave om på i den kommende weekend, og der er atter åbnet for køb af andele i Tipsbladets spilklub.

Du kan komme med på kuponen lige HER.

Herunder kan du se tankerne bag mit bud på den kommende kupon.

Brighton – Liverpool  1×2 + over 2.5 mål

Roberto De Zerbi debuterede som Brighton-manager med 3-3 mod Liverpool på Anfield. Klubbens seneste syv ligakampe har set en lignende strøm af mål. 32 mål blev der scoret i de syv kampe! I alle syv scorede begge hold. Liverpool har spillet fem kampe efter VM-pausen.

I alle fem var der mindst tre mål og scoringer af begge hold. Det er vanskeligt at argumentere for en målfattig kamp på lørdag mellem disse to. Hvem der så vinder, tør jeg ikke byde ind på. Liverpool er ”there for the taking” i øjeblikket, og med så skrøbelige defensiver kan alt ske.

Brentford – Bournemouth  1 + over/under 2.5 mål

Det begynder muligvis at ærgre Bournemouth, at de ikke kan møde Everton hver uge. De tabte ni af deres seneste 11 kampe og vandt to. Begge sejre var mod Everton. De tabte også deres seneste tre besøg hos Brentford. Har man gysser nok til ubegrænsede garderinger, kan man tage krydset med, men det er vanskeligt at argumentere for Bournemouth. Om så det går over eller under er noget mere debattér-bart.

Wolves – West Ham  1×2 + under 2.5 mål

Disse to har ikke spillet uafgjort i deres seneste 11 møder, så måske skulle man overveje at udelade krydset, hvis der skal spares lidt på garderingerne. Det er dog en afsindig vigtig kamp for begge i bunden af tabellen, som kan blive meget dyr at tabe. Derfor er helgardering efter min mening at foretrække.

Det er blandet, hvad både West Ham og Wolves præsterer med hensyn til mål-rige eller -fattige kampe i øjeblikket, men ni af de seneste 12 dueller havde højst to scoringer. Når kampens vigtighed lægges oven i, hælder jeg mest til højst to scoringer.

Nottingham Forest – Leicester 1x + over/under 2.5 mål

Da Nottingham Forest i oktober havde tabt fem kampe i træk, havde de taget imod med kyshånd, hvis man havde tilbudt dem, at de efter 19 kampe kunne ligge nummer 13. Det kan de komme til, hvis de banker Leicester og siger noget om de fremskridt, de har gjort.

Leicester synes til gengæld at være gået tilbage i VM-pausen, og har genåbnet turneringen med tre nederlag i træk. De har tabt til både Fulham og Bournemouth. De to andre oprykkere. Jeg tager chancen og udelader to-tallet, men garderer, hvad antallet af mål angår.

Everton – Southampton  wildcard

Evertons eneste point i de seneste fem ligakampe kom mod Manchester City. Det kan man blive helt rundtosset af at tænke på. Det er en lige så vigtig kamp, som Wolverhampton mod West Ham, og det er svært at nære megen tiltro til nogen af parterne. Derfor anvendes mit wildcard her.

Lecce – AC Milan  X2 + over/under 2.5 mål

Lecce vandt kun én af deres seneste 21 dueller mod Milan, og næste sejr bør ikke komme lørdag. Inter og Juventus, tabellens nummer to og fire, har vundet hos Lecce i denne sæson. Så skal Milan også helst tage tre point, men jeg føler mig ikke helt tryg nok ved dem til at udelade krydset. Og mål? Gardering.

Inter – Verona  1 + over/under 2.5 mål

Verona er en af de modstandere, som Inter bare nyder at møde. Og det stik modsatte gælder for Verona. De vandt ikke én eneste af de foregående 23 dueller mod Inter. De tabte til gengæld 19. Heraf 11 af 12 udekampe. Et oplagt sted at spare på garderinger. Jeg er mere i tvivl om antallet af mål og vælger gardering.

Osasuna – Mallorca  1×2 + over/under 2.5 mål

Havde jeg ikke smidt mit wildcard efter Everton mod Southampton, havde jeg placeret det her. Osasuna er som regel stærke hjemme, men Mallorca hiver fra tid til anden nogle flotte resultater op af posen. Også på udebane, så det er ikke en kamp, der skal røres med andet end helgardering på fuld plade.

Real Sociedad – Athletic Bilbao 1X + under 2.5 mål

Der var ingen af Real Sociedads seneste fem hjemmekampe, som havde mere end to scoringer, og risikovilligheden bliver ikke større mod ærkerivalerne. De tabte 4-0 i den seneste duel mod Bilbao, på udebane, og det skal under ingen omstændigheder gentages.

De skal ikke tabe to i træk og de skal slet ikke følge førnævnte øretæve op med nederlag på hjemmebane. Bilbao er uden sejr i fem udekampe og har kun vundet udekampe mod hold under nedrykningsstregen i denne sæson. Krydsgardering må være nok og så satses på forsigtig kamp.

BEMÆRK: kuponen er kun foreløbig og ændringer kan forekomme inden de endelige tegn afgives.





LIVE

LIVE: Køber ny cheftræner i AGF

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Langer ud efter Peter Sørensen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bayern München – Real Madrid

Nu reagerer Morten Krogh



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

22 millioner kroner!

Arsenal – Sporting CP

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Heldige danske damer slår Sverige

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Laver aftale med Frederik Birk

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Den bedste handel i Superligaen!

Blæst fuldstændig omkuld

Legende stopper som cheftræner for Messi

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Brøndby er de dårligste i Europa

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det