Trav: Drøn på Birger

Den tidligere verdensmester Birger Jørgensen har fem køreture i Skive mandag med flere gode vinderchancer iblandt.



Mandag kl. 17.00
Skive Trav
Livestreaming:
derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk 

Han har vundet over 8.000 løb, og han er den kuske herhjemme, der næsten hvert år vinder flest løb. Sidste år blev det til 135 sejre, og i år lyder totalen på 81 sejre indtil videre.

Skive Trav er vært for en omgang Power Hour mandag kl. 17.00 med V4-spil inden for den først time. Birger Jørgensen kører i de tre sidste V4-afdelinger, hvor den bedste chance er i V4-3 – 3. løb nr. 5 Drønviktormolar.

  – Gik vel Ok sidst efter løbspause, men var lidt voldsom. Han har lidt med temperamentet, men han var bare slået af en bedre hest. Jeg tror og håber, den start har gjort ham godt, så han vil falde lidt ned. Form har han, og han er i en klasse, hvor han kan begå sig. Han er i bund og grund en ganske god hest, så han står med en pæn vinderchance her, fortæller Birger Jørgensen.

I løbet forinden – V4-2 – kører Birger Jørgensen 2. løb nr. 2 Maharanee Star.  

  – Har været positiv fra gang til gang og vandt en nem sejr senest. Han er hest, som fungerer ganske godt. Han har lidt fordel af hårdt tempo, så øges chancerne. Har god form og skal regnes tidligt – måske endda med en lille vinderchance, mener den regerende landschampion.

Ny Morten Juul-hest
Birger Jørgensen kører ofte heste, som trænes af Morten Juul i Skive. Uden for V4-spillet starter Morten Juul en ny tyskfødt hest, som en af staldens store hesteejere Frank Kjelde har købt i Holland. Hesten køres af Birger Jørgensen og har trods sine seks år kun startet ti gange med to sejre til følge.

Som træner giver Morten Juul DK-debutanten 7. løb nr. 1 Hunter Dragon følgende ord med på vejen:

  – Prøvede ham faktisk som treåring, og da sagde jeg til Frank (Kjelde, red.), at den skal vi have. Den var dog for dyr, men han er en hest, der har haft nogle skader i Holland, og nu kunne vi få ham. Det har taget lidt tid og få ham tilbage.

  – Han var i prøveløb for to mdr. siden. Det gik ret godt, men det føltes alligevel ikke helt OK, så den er blevet behandlet, da den ikke var 100 % i aktionen. Men han kan vinde det her på 75 %. Han gik uden forsko i prøveløbet, men kommer nu med sko. Han har rigtig god styrke – ja han har alt, hvad han skal have. Det er en god vinderchance, selv om den ikke har startet i snart to år. Vi er lidt i tvivl om udstyret, men det må vi blive enige om på mandag.

Birger Jørgensens sidste to køreture er 4. løb nr. 6 Dolly Park og 5. løb nr. 5 Fie Elholm, hvor førstnævnte er den bedste chance af de to.
—–

Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne samt eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 




Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Nu drømmer de stort i AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Voldsom Franculino-spådom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe triumf for Frank

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Han kommer til at have mareridt i nat

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

FC København – Sønderjyske

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her sætter Vingegaard grænsen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Sejr til Vitoria i lokalderby

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander