Trav: Drøn på Birger

Den tidligere verdensmester Birger Jørgensen har fem køreture i Skive mandag med flere gode vinderchancer iblandt.



Mandag kl. 17.00
Skive Trav
Livestreaming:
derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk 

Han har vundet over 8.000 løb, og han er den kuske herhjemme, der næsten hvert år vinder flest løb. Sidste år blev det til 135 sejre, og i år lyder totalen på 81 sejre indtil videre.

Skive Trav er vært for en omgang Power Hour mandag kl. 17.00 med V4-spil inden for den først time. Birger Jørgensen kører i de tre sidste V4-afdelinger, hvor den bedste chance er i V4-3 – 3. løb nr. 5 Drønviktormolar.

  – Gik vel Ok sidst efter løbspause, men var lidt voldsom. Han har lidt med temperamentet, men han var bare slået af en bedre hest. Jeg tror og håber, den start har gjort ham godt, så han vil falde lidt ned. Form har han, og han er i en klasse, hvor han kan begå sig. Han er i bund og grund en ganske god hest, så han står med en pæn vinderchance her, fortæller Birger Jørgensen.

I løbet forinden – V4-2 – kører Birger Jørgensen 2. løb nr. 2 Maharanee Star.  

  – Har været positiv fra gang til gang og vandt en nem sejr senest. Han er hest, som fungerer ganske godt. Han har lidt fordel af hårdt tempo, så øges chancerne. Har god form og skal regnes tidligt – måske endda med en lille vinderchance, mener den regerende landschampion.

Ny Morten Juul-hest
Birger Jørgensen kører ofte heste, som trænes af Morten Juul i Skive. Uden for V4-spillet starter Morten Juul en ny tyskfødt hest, som en af staldens store hesteejere Frank Kjelde har købt i Holland. Hesten køres af Birger Jørgensen og har trods sine seks år kun startet ti gange med to sejre til følge.

Som træner giver Morten Juul DK-debutanten 7. løb nr. 1 Hunter Dragon følgende ord med på vejen:

  – Prøvede ham faktisk som treåring, og da sagde jeg til Frank (Kjelde, red.), at den skal vi have. Den var dog for dyr, men han er en hest, der har haft nogle skader i Holland, og nu kunne vi få ham. Det har taget lidt tid og få ham tilbage.

  – Han var i prøveløb for to mdr. siden. Det gik ret godt, men det føltes alligevel ikke helt OK, så den er blevet behandlet, da den ikke var 100 % i aktionen. Men han kan vinde det her på 75 %. Han gik uden forsko i prøveløbet, men kommer nu med sko. Han har rigtig god styrke – ja han har alt, hvad han skal have. Det er en god vinderchance, selv om den ikke har startet i snart to år. Vi er lidt i tvivl om udstyret, men det må vi blive enige om på mandag.

Birger Jørgensens sidste to køreture er 4. løb nr. 6 Dolly Park og 5. løb nr. 5 Fie Elholm, hvor førstnævnte er den bedste chance af de to.
—–

Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne samt eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Danmark – Nordmakedonien

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Av, FCK! Her er de værst af alle

Divisionsforeningen med markant udmelding

Kæmpe nyhed i udlandet

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu flytter anfører til Danmark

LIVE: Det er slut

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Mbappé afviser teori

Dansker drillet af Mourinho

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Presset er på Danmark!

– Glem 4-4-4-4-0

Albert Rudé er færdig i Kolding

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Kun to har gjort det dårligere

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn