Trofæjagt i Tirana: Roma mod Feyenoord

Vi er nået til finalen i UEFA Conference League, hvor italienske AS Roma skal op imod hollandske Feyenoord fra Rotterdam. Kampen finder sted på Air Albania Stadium i Tirana, den første internationale finale, der spilles i Albanien



Det har været lidt af en ujævn tur for Roma at nå finalen, hvor de kun har vundet halvdelen af deres foregående 10 kampe op til finalen onsdag. De har tre hjemmesejre og to ude. De spillede syv udekampe i alt i Conference League i denne sæson og tabte to gange undervejs.
Begge nederlag kom i Norge mod Bodø/Glimt. I sidste runde af den italienske Serie A sikrede de sig en billet til Europa i næste sæson. Nu har de øjnene rettet mod et europæisk trofæ, deres første siden Inter-Cities Fairs Cup i 1961.
Feyenoord har allerede spillet 18 kampe i Conference League i denne sæson og tabte kun én gang på vejen til finalen. De er ubesejrede i 12 kampe efter at have scoret en overflod af mål. Ikke mindst af Cyriel Dessers, turneringens topscorer med 10 mål indtil videre.
De blev nummer tre i den hollandske sæson bag giganterne Ajax Amsterdam og PSV Eindhoven. De præsterede kun ét clean sheet i deres seneste 11 kampe i denne turnering. Passende nok var det så i semifinalen mod Marseille. De vandt Mesterholdenes Europa Cup i 1970, de har to gange vundet UEFA Cuppen, i 1974 og 2002. De sigter nu mod at tilføje endnu en pokal til kabinettet.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Australien – Egypten

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig