Tyskland kan revanchere EM-nederlag mod England

Tyskland tager imod England på Fussball Arena München, hvor en spændende duel skulle være på menuen den kommende tirsdag



Selvom Tyskland ikke vandt deres åbningskamp, slap de stadig igennem første runde med en god fornemmelse. Det var en overraskelse, at de sikrede det ene point i en 1-1 kamp på udebane, men de ved, at hårdt arbejde stadig ligger forude i UEFA Nations League.
De åbnede deres gruppespil i UEFA Nations League med et nederlag på 1-0, hvad der ikke har løftet humøret hos England, som skal svare igen hurtigt.
Tyskland har vist potent form på Fussball Arena München med ikke færre end fem hjemmesejre af de seneste seks mulige. De scorede også 28 mål, mens de tillod fire imod, spillede en uafgjort og tabte nul.
England vandt tre af deres seneste seks mulige udekampe, mens de spillede en uafgjort og led to nederlag. De scorede 23 mål, mens de samtidig indkasserede seks mål.
Tyskland går til kampen mod England med en 5-1-4 statistik for deres seneste 10 møder. Det giver en sejrsrate på 50%, hvilket måske er værd at have i baghovedet, inden man sætter sine væddemål.
Hold godt øje med Timo Werner, hvis du søger efter en mulig målscorer, da han været på pletten tre gange på det seneste for Tyskland. For gæsterne præsterede Mason Mount to mål i det seneste halve dusin kampe, og begge spillere har helt sikkert kig på at udvide totalen.
Tyskland var i stand til at vinde tre af deres seneste 10 kampe foran eget publikum, mens de spillede uafgjort to gange. De led også et nederlag i denne serie. England sejrede i 6 af deres foregående 10 udekampe, spillede uafgjort en gang og led tre nederlag.
England var i stand til at vinde 6 af deres seneste 10 udekampe uden at lukke mål ind. Der blev scoret over 2.5 mål 5 gange i de seneste 10 opgør mellem disse to klubber. Tyskland præsterede et gennemsnit på 1.3 mål, mens England landede et snit på 1.4 kasser i disse dueller. Begge hold var på tavlen i 5 af kampene.
Der blev scoret over 2.5 mål i 6 af Tyskland’s sidste 10 kampe på tværs af alle turneringer, og de præsterede at score 3.5 mål i gennemsnit i denne stime.





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Her kan du se FC København mod Napoli

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

LIVE: FC København – SSC Napoli

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kommer til AGF efter monstersæson

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby vil holde på stjerne

Norwich har budt på stor dansk profil

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby har IKKE budt

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Storklub forhandler om Oscar Højlund

FC København byder på kantspiller

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Højlund roser FC Københavns fans

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans