Selvom Tyskland ikke vandt deres åbningskamp, slap de stadig igennem første runde med en god fornemmelse. Det var en overraskelse, at de sikrede det ene point i en 1-1 kamp på udebane, men de ved, at hårdt arbejde stadig ligger forude i UEFA Nations League.
De åbnede deres gruppespil i UEFA Nations League med et nederlag på 1-0, hvad der ikke har løftet humøret hos England, som skal svare igen hurtigt.
Tyskland har vist potent form på Fussball Arena München med ikke færre end fem hjemmesejre af de seneste seks mulige. De scorede også 28 mål, mens de tillod fire imod, spillede en uafgjort og tabte nul.
England vandt tre af deres seneste seks mulige udekampe, mens de spillede en uafgjort og led to nederlag. De scorede 23 mål, mens de samtidig indkasserede seks mål.
Tyskland går til kampen mod England med en 5-1-4 statistik for deres seneste 10 møder. Det giver en sejrsrate på 50%, hvilket måske er værd at have i baghovedet, inden man sætter sine væddemål.
Hold godt øje med Timo Werner, hvis du søger efter en mulig målscorer, da han været på pletten tre gange på det seneste for Tyskland. For gæsterne præsterede Mason Mount to mål i det seneste halve dusin kampe, og begge spillere har helt sikkert kig på at udvide totalen.
Tyskland var i stand til at vinde tre af deres seneste 10 kampe foran eget publikum, mens de spillede uafgjort to gange. De led også et nederlag i denne serie. England sejrede i 6 af deres foregående 10 udekampe, spillede uafgjort en gang og led tre nederlag.
England var i stand til at vinde 6 af deres seneste 10 udekampe uden at lukke mål ind. Der blev scoret over 2.5 mål 5 gange i de seneste 10 opgør mellem disse to klubber. Tyskland præsterede et gennemsnit på 1.3 mål, mens England landede et snit på 1.4 kasser i disse dueller. Begge hold var på tavlen i 5 af kampene.
Der blev scoret over 2.5 mål i 6 af Tyskland’s sidste 10 kampe på tværs af alle turneringer, og de præsterede at score 3.5 mål i gennemsnit i denne stime.
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Færdig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Belgien knuser USA
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Don Ø: Mange rystede på hovedet
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
