Tyskland kan revanchere EM-nederlag mod England

Tyskland tager imod England på Fussball Arena München, hvor en spændende duel skulle være på menuen den kommende tirsdag



Selvom Tyskland ikke vandt deres åbningskamp, slap de stadig igennem første runde med en god fornemmelse. Det var en overraskelse, at de sikrede det ene point i en 1-1 kamp på udebane, men de ved, at hårdt arbejde stadig ligger forude i UEFA Nations League.
De åbnede deres gruppespil i UEFA Nations League med et nederlag på 1-0, hvad der ikke har løftet humøret hos England, som skal svare igen hurtigt.
Tyskland har vist potent form på Fussball Arena München med ikke færre end fem hjemmesejre af de seneste seks mulige. De scorede også 28 mål, mens de tillod fire imod, spillede en uafgjort og tabte nul.
England vandt tre af deres seneste seks mulige udekampe, mens de spillede en uafgjort og led to nederlag. De scorede 23 mål, mens de samtidig indkasserede seks mål.
Tyskland går til kampen mod England med en 5-1-4 statistik for deres seneste 10 møder. Det giver en sejrsrate på 50%, hvilket måske er værd at have i baghovedet, inden man sætter sine væddemål.
Hold godt øje med Timo Werner, hvis du søger efter en mulig målscorer, da han været på pletten tre gange på det seneste for Tyskland. For gæsterne præsterede Mason Mount to mål i det seneste halve dusin kampe, og begge spillere har helt sikkert kig på at udvide totalen.
Tyskland var i stand til at vinde tre af deres seneste 10 kampe foran eget publikum, mens de spillede uafgjort to gange. De led også et nederlag i denne serie. England sejrede i 6 af deres foregående 10 udekampe, spillede uafgjort en gang og led tre nederlag.
England var i stand til at vinde 6 af deres seneste 10 udekampe uden at lukke mål ind. Der blev scoret over 2.5 mål 5 gange i de seneste 10 opgør mellem disse to klubber. Tyskland præsterede et gennemsnit på 1.3 mål, mens England landede et snit på 1.4 kasser i disse dueller. Begge hold var på tavlen i 5 af kampene.
Der blev scoret over 2.5 mål i 6 af Tyskland’s sidste 10 kampe på tværs af alle turneringer, og de præsterede at score 3.5 mål i gennemsnit i denne stime.





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Her kan du se Viborg FF mod FC København

I chok: Har aldrig set lignende

LIVE: Viborg FF – FC København

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Højlund står til at slå personlige rekorder



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

FCM ansætter ny topboss

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mourinho tog røven på Zeca

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Nu svarer David Nielsen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Her får du overblikket fra fredagens 1. division



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Arsenal-stjerne svarer igen

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Chido Obi nomineret til pris

Mexico kommer med markant melding om VM

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter