Selvom Tyskland ikke vandt deres åbningskamp, slap de stadig igennem første runde med en god fornemmelse. Det var en overraskelse, at de sikrede det ene point i en 1-1 kamp på udebane, men de ved, at hårdt arbejde stadig ligger forude i UEFA Nations League.
De åbnede deres gruppespil i UEFA Nations League med et nederlag på 1-0, hvad der ikke har løftet humøret hos England, som skal svare igen hurtigt.
Tyskland har vist potent form på Fussball Arena München med ikke færre end fem hjemmesejre af de seneste seks mulige. De scorede også 28 mål, mens de tillod fire imod, spillede en uafgjort og tabte nul.
England vandt tre af deres seneste seks mulige udekampe, mens de spillede en uafgjort og led to nederlag. De scorede 23 mål, mens de samtidig indkasserede seks mål.
Tyskland går til kampen mod England med en 5-1-4 statistik for deres seneste 10 møder. Det giver en sejrsrate på 50%, hvilket måske er værd at have i baghovedet, inden man sætter sine væddemål.
Hold godt øje med Timo Werner, hvis du søger efter en mulig målscorer, da han været på pletten tre gange på det seneste for Tyskland. For gæsterne præsterede Mason Mount to mål i det seneste halve dusin kampe, og begge spillere har helt sikkert kig på at udvide totalen.
Tyskland var i stand til at vinde tre af deres seneste 10 kampe foran eget publikum, mens de spillede uafgjort to gange. De led også et nederlag i denne serie. England sejrede i 6 af deres foregående 10 udekampe, spillede uafgjort en gang og led tre nederlag.
England var i stand til at vinde 6 af deres seneste 10 udekampe uden at lukke mål ind. Der blev scoret over 2.5 mål 5 gange i de seneste 10 opgør mellem disse to klubber. Tyskland præsterede et gennemsnit på 1.3 mål, mens England landede et snit på 1.4 kasser i disse dueller. Begge hold var på tavlen i 5 af kampene.
Der blev scoret over 2.5 mål i 6 af Tyskland’s sidste 10 kampe på tværs af alle turneringer, og de præsterede at score 3.5 mål i gennemsnit i denne stime.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
AGF køber dansk profil
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
