Tyskland kan revanchere EM-nederlag mod England

Tyskland tager imod England på Fussball Arena München, hvor en spændende duel skulle være på menuen den kommende tirsdag



Selvom Tyskland ikke vandt deres åbningskamp, slap de stadig igennem første runde med en god fornemmelse. Det var en overraskelse, at de sikrede det ene point i en 1-1 kamp på udebane, men de ved, at hårdt arbejde stadig ligger forude i UEFA Nations League.
De åbnede deres gruppespil i UEFA Nations League med et nederlag på 1-0, hvad der ikke har løftet humøret hos England, som skal svare igen hurtigt.
Tyskland har vist potent form på Fussball Arena München med ikke færre end fem hjemmesejre af de seneste seks mulige. De scorede også 28 mål, mens de tillod fire imod, spillede en uafgjort og tabte nul.
England vandt tre af deres seneste seks mulige udekampe, mens de spillede en uafgjort og led to nederlag. De scorede 23 mål, mens de samtidig indkasserede seks mål.
Tyskland går til kampen mod England med en 5-1-4 statistik for deres seneste 10 møder. Det giver en sejrsrate på 50%, hvilket måske er værd at have i baghovedet, inden man sætter sine væddemål.
Hold godt øje med Timo Werner, hvis du søger efter en mulig målscorer, da han været på pletten tre gange på det seneste for Tyskland. For gæsterne præsterede Mason Mount to mål i det seneste halve dusin kampe, og begge spillere har helt sikkert kig på at udvide totalen.
Tyskland var i stand til at vinde tre af deres seneste 10 kampe foran eget publikum, mens de spillede uafgjort to gange. De led også et nederlag i denne serie. England sejrede i 6 af deres foregående 10 udekampe, spillede uafgjort en gang og led tre nederlag.
England var i stand til at vinde 6 af deres seneste 10 udekampe uden at lukke mål ind. Der blev scoret over 2.5 mål 5 gange i de seneste 10 opgør mellem disse to klubber. Tyskland præsterede et gennemsnit på 1.3 mål, mens England landede et snit på 1.4 kasser i disse dueller. Begge hold var på tavlen i 5 af kampene.
Der blev scoret over 2.5 mål i 6 af Tyskland’s sidste 10 kampe på tværs af alle turneringer, og de præsterede at score 3.5 mål i gennemsnit i denne stime.





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

FC Midtjylland – AGF

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt