UFEA øger præmiepuljen til EM 2020 til 3,4 milliarder

Der er voldsomt mange penge på spil, når EM i fodbold skal afvikles i 2020.



For nylig vandt Danmarks håndboldherrer guld ved VM i håndbold og hvis det danske herrelandshold i fodbold gør dem kunsten efter ved EM i fodbold 2020 kan de potentielt hente op til 34 millioner EUR (ca. 255 mio. DKK) hjem. 

456 millioner EUR på spil ved EM
 At vinde penge er noget mange kan lide især danskere, der satser sine penge takket været gratis spins på en række online spilleautomater. Men en ting er at vinde penge på online spillesider og noget andet er alle de penge, som fodboldspillere kan få, når de vinder på banen. I denne artikel kan du læse om hvor mange penge, der bliver delt ud til de næste store fodboldmesterskaber og blive godt klædt på til betting, som mange af de førnævnte online casinoer også byder på.
 
UEFA har øget den samlede præmiepulje til Europamesterskabet i fodbold 23 procent siden EM i Frankrig 2016. Dette sker med henblik på det næste mesterskab i 2020 hvor Danmark vil være blandt de 12 værtslande. 
 
Hvis Danmark kvalificerer sig vil de modtage 9,25 mio. EUR (ca. 70 mio. DKK) bare for at være med. Derudover giver en sejr i hver gruppekamp 1,5 mio. EUR (ca. 11,25 mio. DKK) og ved uafgjort deles pengene mellem de to hold, der får 750.000 EUR hver (ca. 5,625 mio. DKK). 
 
Danmark skal som sagt først og fremmest kvalificere sig til Europamesterskabet ved at ende på første- eller andenpladsen i sin gruppe i EM-kvalifikationen, hvor de skal op imod Schweiz, Irland, Gibraltar og Georgien.

370 millioner USD til forskel i præmiesummen ved VM i kvindefodbold og herrefodbold 
 Ved VM i fodbold er præmiesummen lidt større. Frankrig vandt 38 millioner USD (ca. 250 mio. DKK) da de vandt mesterskabet i Rusland sidste år, og den anden finaledeltager Kroatien rejste hjem med 28 millioner USD (ca. 184 mio. DKK) i bagagen. 
 
Netop Frankrig er værter for VM i kvindefodbold i år og i forbindelse med fokus på at styrke kvindefodbold har FIFA øget præmiepuljen fra 15 til 30 millioner USD. Selv om at det er fint, er der stadigvæk en enorm forskel på præmiesummen ved VM i henholdsvis kvindefodbold og herrefodbold.
 
Op til VM i fodbold 2018 øgede FIFA den præmiesum, der skulle fordeles mellem de 32 deltagende nationer, til 400 millioner dollars (ca. 2,6 milliarder DKK). Det kan det internationale fodboldforbund også tillade sig da de tjente tæt på 39 milliarder DKK i sponsorindtægter i forbindelse med mesterskabet. 
 
Derfor argumenterer mange kvindelige fodboldstjerner som fx den tidligere amerikanske landsholdspiller Megan Rapione at FIFA sagtens ville kunne øge præmiepuljen ved VM i kvindefodbold til 115 millioner USD i stedet for ”kun” 30 millioner USD (ca. 197 mio. DKK), der skal fordeles mellem 24 nationer. 

Champions League har den største præmiepulje. 
 
Der er altså mange penge at dyste om for landsholdene i VM og EM i herrefodbold, men det er stadigvæk den europæiske turnering for klubhold, der har den største præmiepulje. Der bliver fordelt 14,5 milliarder DKK mellem de 32 europæiske fodboldklubber, der er med i gruppespillet, hvor klubberne får 113 millioner DKK bare for at deltage.
 
Derudover kan klubberne hente yderligere 20 millioner DKK hjem per sejr og 6,7 millioner DKK per uafgjorte kamp. Real Madrid, der har vundet turneringen tre år i træk, tjente 88,6 millioner EUR (ca. 665 mio. DKK) på deres triumf i sæsonen 2018-19. Derfor er der ikke noget at sige til at klubber som Real Madrid går ekstra meget op i at vinde den prestigerige turnering igen og igen. 





LIVE

LIVE: Dyster Hjulmand-melding

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



Kæmpekøb retur til FC København?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning