For nylig vandt Danmarks håndboldherrer guld ved VM i håndbold og hvis det danske herrelandshold i fodbold gør dem kunsten efter ved EM i fodbold 2020 kan de potentielt hente op til 34 millioner EUR (ca. 255 mio. DKK) hjem.
456 millioner EUR på spil ved EM
At vinde penge er noget mange kan lide især danskere, der satser sine penge takket været gratis spins på en række online spilleautomater. Men en ting er at vinde penge på online spillesider og noget andet er alle de penge, som fodboldspillere kan få, når de vinder på banen. I denne artikel kan du læse om hvor mange penge, der bliver delt ud til de næste store fodboldmesterskaber og blive godt klædt på til betting, som mange af de førnævnte online casinoer også byder på.
UEFA har øget den samlede præmiepulje til Europamesterskabet i fodbold 23 procent siden EM i Frankrig 2016. Dette sker med henblik på det næste mesterskab i 2020 hvor Danmark vil være blandt de 12 værtslande.
Hvis Danmark kvalificerer sig vil de modtage 9,25 mio. EUR (ca. 70 mio. DKK) bare for at være med. Derudover giver en sejr i hver gruppekamp 1,5 mio. EUR (ca. 11,25 mio. DKK) og ved uafgjort deles pengene mellem de to hold, der får 750.000 EUR hver (ca. 5,625 mio. DKK).
Danmark skal som sagt først og fremmest kvalificere sig til Europamesterskabet ved at ende på første- eller andenpladsen i sin gruppe i EM-kvalifikationen, hvor de skal op imod Schweiz, Irland, Gibraltar og Georgien.
370 millioner USD til forskel i præmiesummen ved VM i kvindefodbold og herrefodbold
Ved VM i fodbold er præmiesummen lidt større. Frankrig vandt 38 millioner USD (ca. 250 mio. DKK) da de vandt mesterskabet i Rusland sidste år, og den anden finaledeltager Kroatien rejste hjem med 28 millioner USD (ca. 184 mio. DKK) i bagagen.
Netop Frankrig er værter for VM i kvindefodbold i år og i forbindelse med fokus på at styrke kvindefodbold har FIFA øget præmiepuljen fra 15 til 30 millioner USD. Selv om at det er fint, er der stadigvæk en enorm forskel på præmiesummen ved VM i henholdsvis kvindefodbold og herrefodbold.
Op til VM i fodbold 2018 øgede FIFA den præmiesum, der skulle fordeles mellem de 32 deltagende nationer, til 400 millioner dollars (ca. 2,6 milliarder DKK). Det kan det internationale fodboldforbund også tillade sig da de tjente tæt på 39 milliarder DKK i sponsorindtægter i forbindelse med mesterskabet.
Derfor argumenterer mange kvindelige fodboldstjerner som fx den tidligere amerikanske landsholdspiller Megan Rapione at FIFA sagtens ville kunne øge præmiepuljen ved VM i kvindefodbold til 115 millioner USD i stedet for ”kun” 30 millioner USD (ca. 197 mio. DKK), der skal fordeles mellem 24 nationer.
Champions League har den største præmiepulje.
Der er altså mange penge at dyste om for landsholdene i VM og EM i herrefodbold, men det er stadigvæk den europæiske turnering for klubhold, der har den største præmiepulje. Der bliver fordelt 14,5 milliarder DKK mellem de 32 europæiske fodboldklubber, der er med i gruppespillet, hvor klubberne får 113 millioner DKK bare for at deltage.
Derudover kan klubberne hente yderligere 20 millioner DKK hjem per sejr og 6,7 millioner DKK per uafgjorte kamp. Real Madrid, der har vundet turneringen tre år i træk, tjente 88,6 millioner EUR (ca. 665 mio. DKK) på deres triumf i sæsonen 2018-19. Derfor er der ikke noget at sige til at klubber som Real Madrid går ekstra meget op i at vinde den prestigerige turnering igen og igen.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
