For nylig vandt Danmarks håndboldherrer guld ved VM i håndbold og hvis det danske herrelandshold i fodbold gør dem kunsten efter ved EM i fodbold 2020 kan de potentielt hente op til 34 millioner EUR (ca. 255 mio. DKK) hjem.
456 millioner EUR på spil ved EM
At vinde penge er noget mange kan lide især danskere, der satser sine penge takket været gratis spins på en række online spilleautomater. Men en ting er at vinde penge på online spillesider og noget andet er alle de penge, som fodboldspillere kan få, når de vinder på banen. I denne artikel kan du læse om hvor mange penge, der bliver delt ud til de næste store fodboldmesterskaber og blive godt klædt på til betting, som mange af de førnævnte online casinoer også byder på.
UEFA har øget den samlede præmiepulje til Europamesterskabet i fodbold 23 procent siden EM i Frankrig 2016. Dette sker med henblik på det næste mesterskab i 2020 hvor Danmark vil være blandt de 12 værtslande.
Hvis Danmark kvalificerer sig vil de modtage 9,25 mio. EUR (ca. 70 mio. DKK) bare for at være med. Derudover giver en sejr i hver gruppekamp 1,5 mio. EUR (ca. 11,25 mio. DKK) og ved uafgjort deles pengene mellem de to hold, der får 750.000 EUR hver (ca. 5,625 mio. DKK).
Danmark skal som sagt først og fremmest kvalificere sig til Europamesterskabet ved at ende på første- eller andenpladsen i sin gruppe i EM-kvalifikationen, hvor de skal op imod Schweiz, Irland, Gibraltar og Georgien.
370 millioner USD til forskel i præmiesummen ved VM i kvindefodbold og herrefodbold
Ved VM i fodbold er præmiesummen lidt større. Frankrig vandt 38 millioner USD (ca. 250 mio. DKK) da de vandt mesterskabet i Rusland sidste år, og den anden finaledeltager Kroatien rejste hjem med 28 millioner USD (ca. 184 mio. DKK) i bagagen.
Netop Frankrig er værter for VM i kvindefodbold i år og i forbindelse med fokus på at styrke kvindefodbold har FIFA øget præmiepuljen fra 15 til 30 millioner USD. Selv om at det er fint, er der stadigvæk en enorm forskel på præmiesummen ved VM i henholdsvis kvindefodbold og herrefodbold.
Op til VM i fodbold 2018 øgede FIFA den præmiesum, der skulle fordeles mellem de 32 deltagende nationer, til 400 millioner dollars (ca. 2,6 milliarder DKK). Det kan det internationale fodboldforbund også tillade sig da de tjente tæt på 39 milliarder DKK i sponsorindtægter i forbindelse med mesterskabet.
Derfor argumenterer mange kvindelige fodboldstjerner som fx den tidligere amerikanske landsholdspiller Megan Rapione at FIFA sagtens ville kunne øge præmiepuljen ved VM i kvindefodbold til 115 millioner USD i stedet for ”kun” 30 millioner USD (ca. 197 mio. DKK), der skal fordeles mellem 24 nationer.
Champions League har den største præmiepulje.
Der er altså mange penge at dyste om for landsholdene i VM og EM i herrefodbold, men det er stadigvæk den europæiske turnering for klubhold, der har den største præmiepulje. Der bliver fordelt 14,5 milliarder DKK mellem de 32 europæiske fodboldklubber, der er med i gruppespillet, hvor klubberne får 113 millioner DKK bare for at deltage.
Derudover kan klubberne hente yderligere 20 millioner DKK hjem per sejr og 6,7 millioner DKK per uafgjorte kamp. Real Madrid, der har vundet turneringen tre år i træk, tjente 88,6 millioner EUR (ca. 665 mio. DKK) på deres triumf i sæsonen 2018-19. Derfor er der ikke noget at sige til at klubber som Real Madrid går ekstra meget op i at vinde den prestigerige turnering igen og igen.
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
Kæmpestjerne angrer
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Superligaboss om FCK: Pas på med det
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Pernille Harder med perlemål
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
