Weekend-systemet jagter oprejsning efter en pauver 1-ud-af-5-runde sidste weekend, hvor det sidste mål og det sidste held manglede. Som altid er det SpilXpertens Benjamin Leander, som håndplukker fem velbetalte spiltips og sætter sammen til et spilsystem, hvor der er gevinst, hvis mindst tre af de fem tips rammer plet. Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Blackburn – Stoke: Stoke vinder til odds 2,88. Lørdag 10/2 16:00
Det sejler i Blackburn, hvor Jon Dahl Tomasson er på vej væk som manager. Holdet er oppe på otte ligakampe i træk uden sejr, og selvom man lever i FA Cuppen, er det svært at få øje på lyspunkter hos holdet fra Ewood Park. Man får besøg af et Stoke-hold, som kom fra syv ligakampe i træk uden nederlag inden man løb ind i hårde nederlag mod Birmingham, Sunderland og senest topholdet Leicester og som bør kunne gnide yderligere salt i såret hos de hårdtprøvede værter.
Real Madrid – Girona: Begge hold scorer og over 2,5 mål til odds 1,83. Lørdag 10/2 18:30
Girona er gået uimponeret til værks mod storholdene fra Real, Atletico og Barcelona denne sæson, hvor man har vundet 4-2 ude mod Barca, 4-3 hjemme mod Atletico og tabt 0-3 hjemme til Real Madrid. I weekenden er man hårdt ramt af karantæner til Daley Blind og Yangel Herrera på defensive nøglepositioner, men også Real Madrid er ramt i defensiven og har kun holdt nullet én gang i de sidste otte kampe. Gå efter action og mål på Bernabeu.
Leverkusen – Bayern: Leroy Sane får kort til odds 6,50. Lørdag 10/2 18:30
Leroy Sané har to gule i de sidste tre opgør, bla. for at komme i infight med Unions cheftræner, og i et direkte guldbrag med Leverkusen kan temperamentet nemt komme i kog igen. Faktisk vil det være belejligt for Sané at nappe et kort for så at være i karantæne ude mod bundholdet Bochum og være clearet til en vital hjemmekamp mod Leipzig, så prøv skyhøje 6,50 for en ostemad til Bayerns 10'er.
Stuttgart – Mainz: Stuttgart vinder med præcis ét mål til odds 3,75. Søndag 11/2 15:30
Mainz er oppe på 10 Bundesliga-kampe i træk uden sejr, men fælles for kampene er, at de alle er gået under 2,5 mål og at man ikke har tabt med mere end et enkelt mål undervejs. Stuttgart kommer fra et tungt, sent pokalnederlag mod Leverkusen i midtugen og kan få svært ved at dirke gæsternes kompakte defensiv op. Gå efter smallest mulige sejr til forhåndsfavoritterne.
Nigeria – Elfenbenskysten: Under 1,5 mål i ordinær tid til odds 2,42. Søndag 11/2 21:00
Fire af de sidste fem AFCON-finaler er endt enten 0-0 eller med en kneben 1-0 sejr til en af parterne, og det er svært at se Nigeria og Elfenbenskysten finde et brag af en finale frem. Holdene mødtes i gruppespillet, hvor Nigeria trak sig sejrrigt ud på en enlig straffesparksscoring, som var holdets eneste skud på mål i kampen, og finalen bør blive endnu mere tempofattig. Gå efter max et mål i ordinær tid.
Mere om ugens spilsystem
På Tipsbladet er vi begyndt at lancere ugens systemspil, præsenteret af ingen ringere end den professionelle tipster fra Spilxperten.com, Benjamin Leander.
Systemet er simpelt. Benjamin finder som udgangspunkt 5 fodbold odds til hver spilrunde med betvalue, som vi laver mulige trebler fra, 10 i alt. Spiller du får 5 kroner pr. kombination, koster systemet således 50 kroner, mens 10 kr. pr. kombination giver en indsats på 100 kroner og så fremdeles.
Sålænge de enkelte odds er høje nok, og det er de, giver blot en enkelt korrekt treble gevinst. Dette spilsystem kan let sættes automatisk op hos alle bookmakere, når du har valgt de 5 kampe til din kupon.
Held og lykke med dit spil og husk at spil ansvarligt!
Tidligere resultater
Weekenden d. 20. / 21. januar 2024: Profit på 149,37 kroner for 100 kroner spillet.
Midtugen d. 23. / 25. januar 2024: Profit på -100 kroner for 100 kroner spillet.
Weekenden d. 27. / 28. januar 2024: Profit på -100 kroner for 100 kroner spillet.
Midtugen d. 30. / 31. januar 2024: Profit på -100 for 100 kroner spillet.
Weekenden 3. / 4. februar 2024. Profit på -100 for 100 kroner spillet.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Barcelona klager til UEFA
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
AGF snubler i guldkampen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
Afviser korruptionsanklager efter skandale
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Liverpool – Fulham
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen