Optakt: FCK – Randers

De forsvarende mestre tager imod bundholdet Randers. Kan FC København rejse ovenpå nederlaget i Rumænien eller skal Randers få sæsonens første sejr?



Status:
FC København har været særdeles svingende i denne sæson både hjemme og ude. Derfor er de forsvarende mestre at finde helt nede på en 7. Plads inden dagens kamp. Selvom FCK har været meget svingende, så lukker de stadig få mål ind. Sidst FC København tog imod et bundhold i Parken, blev det til den totale slagtning af HB Køge, men den indsats synes efterhånden at ligge langt væk.

Randers har været håbløse denne sæson, og det har ført til spekulationer i Faxes fremtid samt en nedjustering af forventningerne til sæsonen. Et sølle point er det blevet til i syv kampe, og det var helt tilbage i tredje runde. Til Randers forsvar skal det dog nævnes, at man har mødt OB, Brøndby og AGF. Randers hentede inden transfervinduets lukning Esben Hansen, for at komme det åbenlyse defensvie problem til livs. 18 mål er indkasseret i syv kampe, og Randers mangler stadig midterforsvareren, som kan løfte Ralf Pedersens lederegenskaber i defensiven.

Nøglespiller:
Med Randers dårlige defensiv og FCK’s stærke ditto, er det op til københavnernes offensiv at skabe kampen. Ailton Almeida er ude af truppen, hvilket kun er gode nyheder for Randers forsvar. Derfor bliver det op til Dame N’Doye at score målene i dag, og bevise at han er mere træfsikker end i kampen mod Brøndby. Senegaleseren har vist, at han er god til at komme til muligheder i modstanderens felt, men han mangler alligevel, at scoringerne følger med.

X-Factor
FC København har en Europa Cup-kamp i benene, og det skuffelsen og trætheden kan vise sig svær at vaske af sig. Dertil bliver det interessant at se om Santin eller Dame N’Doye har mere held oppe foran end det har været tilfældet på det seneste.

Dom:
Selvom FC København har været svingende og angrebet er lidt ude af målform, så har Randers gang på gang vist at deres defensiv er nem at dirke op. Randers har dertil ikke den rette mængde af fightere på holdet, der kan slide sejr eller blot et point hjem til Jylland. José Junior, Tobias Grahn og Kasper Lorentzen er alle dygtige fodboldspillere, men de mindre gode i modgang, og bestemt ikke typerne der lægger sig i vejen for modstanderne. Derfor er en kneben sejr til FCK mit bud, medmindre at FCK får en hurtig scoring. Hvis det bliver tilfældet, tror jeg at Santín og Grønkjær vil lede et sandt bombardement mod randrusianerne.

FCK (4-4-2):
Wiland – Wendt, Larsson, Antonsson, Pospech – Grønkjær, Hutchinson, Kristensen, Kvist – Santín – N’Doye
Skader: Hjalte Bo Nørregård, Ailton Almeida
Karantæner:
Ingen

Randers (4-4-2):
Coe – Arzumanyan, Friberg da Cruz, Ahmed, Jepsen – Berg, Damborg, Hansen, Lorentzen – Nygaard, Junior
Skader:
Ingen
Karantæner: Ingen



Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bekræfter FC København-historie

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Dansk målsluger færdig

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Afviser millionbud fra Brøndby

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mareridt for FC Augsburg

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United