Han var i startopstillingen i sæsonpremieren mod Lecce, men siden da har Albert Grønbæks lejeophold i Genoa været noget af en fuser.
Den danske landsholdsbobler røg ud på bænken i de efterfølgende otte Serie A-kampe, uden at få et eneste minuts spilletid, og siden sæsonpremieren er det kun blevet til sammenlagt 43 minutters spilletid i ligaen for Albert Grønbæk, der ellers hverken formåede at overbevise Patrick Vieira, der blev fyret i november, eller afløseren Daniele De Rossi. Danskeren har også kæmpet med en skade.
Og ifølge Calciomercato er den klare forventning derfor også nu, at Albert Grønbæks lejeophold i Genoa afbrydes før tid, således at den tidligere AGF-profil rykker tilbage til franske Rennes her i januar.
Den 24-årige Albert Grønbæks fremtid forventes dog heller ikke at ligge i Ligue 1-klubben, lyder det, så et nyt lejeophold eller måske et salg kan komme i spil. Grønbæks kontrakt med franskmændene løber frem til 2029.
Albert Grønbæk skiftede til Rennes fra Bodø/Glimt i sommeren 2024, men skiftet blev ikke en succes, og danskeren blev for et år siden udlejet til Southampton, hvor det blev til fem kampe, inden han i sommer altså kom på et nyt lejeophold i Genoa, hvor han nu står noteret for seks kampe.
I den seneste tid har forskellige danske eksperter spekuleret i en mulig Superliga-retur for Albert Grønbæk. Mikkel Beckmann har foreslået FC København at hente danskeren, mens Francis Dickoh har peget på FC Midtjylland som en mulig destination for den teknisk begavede offensivspiller, der har spillet otte A-landskampe for Danmark.
Kort før jul kom det frem, at Albert Grønbæk har skiftet agent, således at han nu repræsenteres af Ebbe Sand.
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
INTERVIEW