Transfervinduet er godt i gang, men i Superligaen er klubberne ikke ligefrem gået transferbonanza endnu.
En klub, der dog har rørt på sig, er oprykkerne FC Fredericia.
Særligt har klubben præsenteret en markant udskiftning på målmandsposten. Klubbens tidligere stjerne Valdemar Birksø er købt tilbage efter et halvt år i norske Fredrikstad og er blevet udstyret med en aftale på tre og et halvt år.
En aftale, der vækker stor glæde i Fredericia.
– Han var her jo for et halvt år siden og var med til at spille os op, og han blev årets spiller, så det er virkelig en stor og flot signing til FC Fredericia. Det er vi så glade for, siger Stig Pedersen, direktør i FC Fredericia, til Tipsbladet og tilføjer om, hvordan transferen blev mulig:
– Lidt tilfældigt opstod der en mulighed for det. Det var måske lidt heldigt, at alle parterne ramte ind i hinanden, så det passede sammen.
– Jeg snakkede lidt med Valdemar, da han var hernede til efterårets sidste kamp mod OB (den 5. december, red.) og der tænkte jeg, da han forlod stadion, at det kunne da være, at vi skulle høre ham, hvordan situationen var, og om vi kunne købe ham tilbage. Så gik det egentlig sådan forholdsvis hurtigt, da vi så først kom i gang.

I forlængelse af købet af Valdemar Birksø blev efterårets førstekeeper, færøske Mattias Lamhauge, solgt til den norske klub Strømsgodset. Den transfer kom blandt andet i kølvandet på, at han ønskede at afsøge andre muligheder.
– På et tidspunkt i efteråret spurgte vi Mattias, om han ville forlænge, og på det tidspunkt meddelte han med sin agent, at de kiggede sig om efter noget andet og ville se tiden lidt an. Det kan godt være, at det var gået anderledes på et tidspunkt.
– Der kan man sige, at da Valdemar kom ind i billedet, og vi havde tre målmand med udløb til sommer (Mattias Lamhauge, lejesvend Etienne Greene og Mads Eriksen, red.), så gav det god mening at forhandle, da der kom en henvendelse på Lamhauge.
– Det var også en fin, fin mulighed for Mattias at komme videre. Han har været her nogle år, og så fik han mulighed for at komme op til Drammen, hvor han også har boet, da han var ung, så han kender byen og sikkert lidt mennesker. Det er endt godt, og vi er super tilfredse med, at vi har lavet en aftale med Valdemar, siger Stig Pedersen.
En ting står øverst på ønskelisten
Men nok om de transfers, der er sket. Retter man fokus mod resten af januar, er der særligt en ting, der står øverst på FC Fredericias ønskeliste.
– Vi arbejder stadigvæk på at hente en angriber. Det har jeg sagt hele tiden, og det bliver jeg ved med at sige, indtil vinduet lukker, hvis det ikke lykkes før. Ellers synes vi egentlig, at vi har den trup, vi skal have, siger Stig Pedersen og tilføjer:
– Det betyder ikke, at vi ikke er åbne over for at snakke, hvis der kommer en henvendelse på en af spillerne. Vi er 28 mand i truppen, og finder vi en angriber, er vi 29. Det er mere end rigeligt, og derfor er der også plads til, at en enkelt forlader os i dette vindue. Men som sagt bliver det kun, hvis det er noget, som vi synes, at vi kan undvære.

Der har været snak om interesse for Jakob Jessen fra Sparta Rotterdam i Holland. Har du hørt om det, og er der noget konkret der?
– Jeg har selvfølgelig hørt om det, fordi det kan jeg ikke undgå, men jeg vil ikke gå i detaljer omkring enkelte spillere. Der kan være mange ting. Der kan være noget tæt på, der kan være noget langt fra.
– Jeg ønsker ikke at sige så meget andet, end at der ikke er nogle spillere, der er på vej væk i dette øjeblik, hvor du ringer, slår Fredericia-bossen fast.
Alt i alt har Stig Pedersen tiltro til den trup, cheftræner Michael Hansen råder over.
– Vi har en god trup, og vi har en trup, hvor der ikke skal så meget til. Jeg synes, at vi har været godt med hele efteråret. Derfor synes vi også, at vi har en reel chance for at komme op og bide Silkeborg og Randers lidt i haserne. Pludselig kan det blive rigtig spændende.
– Som det ser ud lige nu, skal vi jo møde Randers, Vejle og Silkeborg tre gange i foråret, medmindre nogle pludselig stikker af, og derfor bliver der en masse spændende kampe. Og vi ved jo, at i de her slutspil og møder hinanden hele tinde, skal der ikke så meget til, før man henter de andre, lyder det.
FC Fredericia indleder Superliga-foråret mod Vejle Boldklub på udebane mandag den 9. februar.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
Skifter til Rangers
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT