Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

TV2's fodboldekspert Morten Bruun peger på, at Tonni Adamsen vil være en stor gevinst for Brøndby, hvis de lykkes med at hente Silkeborg-profilen.



Det har været en hektisk uge i Brøndby, hvor Bartosz Slisz og Ousmane Sow er blevet præsenteret, mens Michael Gregoritsch er blevet udlejet.

Derudover peger meget i retning af, at også Tonni Adamsen kan blive Brøndby-spiller i den nærmeste fremtid. Fredag bekræftede Silkeborg-stjernen i hvert fald selv overfor Midtjyllands Avis, at han er i dialog med de blå-gule.

Og et indkøb af den 31-årige angriber, der står noteret for 37 scoringer i Superliga-regi siden skiftet fra FC Helsingør til Silkeborg i 2022, vil være et markant boost for Brøndby-cheftræner Steve Cooper, lyder det fra TV 2’s fodboldekspert Morten Bruun.

– Det er jo en angriber, som i længere perioder gennem de sidste sæsoner har været Superligaens bedste. En stor Superliga-profil, som kan hentes forholdsvis billigt og en spiller, der ikke er mange spørgsmålstegn omkring. Det jo også en spiller, som har gjort virkelig ondt på Brøndby ved adskillige lejligheder. Det har også en betydning nogle gange, siger Morten Bruun til TV 2 Sport.

Tonni Adamsen scorede i sidste sæson fire gange mod Brøndby, hvor Silkeborg som bekendt sendte de blå-gule af pokalturneringen i semifinalen.

Udover Tonni Adamsen kan en anden profileret angriber være på vej til Brøndby i dette transfervindue.

Torsdag kunne Tipsbladet således afsløre, at den tidligere Nottingham Forest- og Watford-angriber Emmanuel Dennis prøvetræner i Brøndby i løbet af vinteropstarten, med henblik på en potential aftale med den nigerianske frontløber.





Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt




► LIVE

LIVE: AGF er voldsomt utilfredse

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Dadason og Ambæk får voldsom prissætning

Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt

‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Journalist åbner for chokskifte

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Afsløring: Andreas Hintze stopper i FC København

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’

Brøndby-profil kan være ude i nogle uger



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Kan BIF-stjerne ryge til vinter? ‘Prisen steget’

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Her er Kasper Hjulmands nye job



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger

Åbner op om fyringssnak, FCK-salg og svær sæson

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas

FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio

Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending

Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks

Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel

SL-spiller missede transfer: ‘Dårlig stemning’