Gentager Argentina succesen? Skal Spanien vinde endnu en slutrunde? Bliver det Frankrig, der for anden gang på tre år skal vinde VM-guld?
I denne uge sparkes VM-slutrunden i gang i USA, Mexico og Canada, og det er med en række sværvægtere blandt favoritterne.
Men hvem er favoritter til at tage titlen?
Tipsbladet har adgang til den såkaldte supercomputer BETSiE’s forudsigelser, og den har en klar favorit til at stå med trofæet i sidste ende: Nemlig Kylian Mbappé, Michael Olise og resten af det franske landshold.
Frankrig gives 19,3 procents chance til at vinde slutrunden og er et af kun tre hold med mere end 10 procents guldchance. De øvrige to er England og Spanien med henholdsvis 15,9 og 14,7 procents chance for guld.

Det er også de tre hold, der ifølge Supercomputeren har størst chance for at nå finalen.
Ikke meget tiltro til Argentina
BETSiE har til gengæld ikke meget tiltro til, at Lionel Messi og Argentina genvinder VM.
Supercomputeren giver argentinerne 11,7 procents chance for at nå finalen og blot 5,4 procents chance for at vinde den. Seks hold har større chance for at triumfere, lyder vurderingen.

Sådan er Norge og Sveriges chancer
Danmark er som bekendt ikke med til slutrunden, så Skandinavien er repræsenteret af Norge og Sverige, som begge er med.
Og faktisk ventes Norge at komme et fint stykke ind i turneringen. Ifølge BETSiE har Norge 51,2 procents chance for at nå ottendedelsfinalerne og 25,3 procents chance for at nå kvartfinalerne.
Nordmændene gives dog kun 2,1 procents chance for at vinde guld.
Supercomputeren er mere skeptisk over for Sveriges chancer, og svenskerne gives 31,9 procents chance for at nå ottendedelsfinalerne samt 0,8 procents chance for VM-guld.
De vinder i hvert fald IKKE
Mens Frankrig, England og Spanien er favoritterne til at nå og vinde finalen, har BETSiE’s simulationer også givet en klar forudsigelse om, hvem der i hvert fald ikke vinder.
14 hold gives således nul procents chance for at nå VM-finalen i sidste ende, og det er Tunesien, Usbekistan, Australien, Kap Verde, New Zealand, Haiti, Sydafrika, Irak, Panama, Qatar, Iran, Saudi-Arabien, Jordan og Curacao.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
