Tidligere Superliga-stjerner lynede i Kina

Både Peter Utaka og Gilberto Macena fik netmaskerne til at blafre i Kina i denne weekend.

Tilbage i januar forlod to af Superligaens største profiler på nogenlunde samme tid Danmark for i stedet at give sig i kast med den kinesiske liga. Peter Utaka forlod OB til fordel for Dalian Aerbin, mens Gilberto Macena sagde farvel til AC Horsens og goddag til Shandon Luneng.

Begge spillere skulle efter sigende have haft en svær start i Asien, men bedømt ud fra weekendens kampe i Kina ser det ud til, at de er ved at finde sig til rette. Begge angribere kom nemlig på måltavlen.

Peter Utaka tegnede sig for et trøstmål, da Dalian Aerbin tabte 2-3 til Dalian Shide. Efter 57 minutter scorede den tidligere OB-spiller kampens sidste mål på straffespark.

Så gik det straks bedre for Gilberto Macena, der både vandt og scorede flere mål end Utaka. Brasilianeren scorede nemlig de to første mål, da Shandon Luneng vandt 3-0 over Changchun Yatai.

Det mest omtalte hold af alle i Kina, Shanghai Shenhua, vandt 3-1 over Beijing Hyundai. Nicolas Anelka kom ikke på tavlen i opgøret, mens Didier Drogba endnu ikke er spilleklar for den storsatsende klub.

Nyhedsanalyser fra Conte/Nestor

C/N: Buffet de Horsens

21/05 Dagens analyse handler om AC Horsens. Læs mere

 

C/N: Bye bye, Bale

20/05 Dagens analyse er lidt pinsekort, men handler om Gareth Bale Læs mere

 

C/N: Årets hold i Superligaen

18/05 Dagens analyse er årets hold i Superligaen Læs mere

 

Kampe i tv

Onsdag, 22. maj, 2013
12:00 Kashiwa Reysol-Jeonbuk FCEuroSport 2
Torsdag, 23. maj, 2013
20:30 Hoffenheim-KaiserslauternEuroSport 2
Lørdag, 25. maj, 2013
20:45 Borussia Dortmund-Bayern MünchenTV3+

Fik du læst?

Overblik: Danske hold får hård modstand i Europa

21/05 Milan, Zenit, Tottenham og Swansea. Det er bare nogle af de hold, som de danske klubber kan møde i Europa. Få Læs mere

 

CL-finale: Dortmunds succes-ekko fra 90erne

21/05 I 1997 var Borussia Dortmund på toppen af Europa med Champions League-sejren, men dengang var det dyre stjerner og Læs mere

 
Hradecky

Forårets Profil i Superligaen: Lukas Hradecky

16/05 Superligaens 12 trænere har afgivet deres stemmer: Lukas Hradecky er Forårets Profil i Superligaen. Læs mere

 

Forårets Hold i Superligaen - brugernes bud

15/05 Tipsbladet.dk's brugere har talt: Forårets Hold i Superligaen tæller 11 spillere fra seks forskellige klubber.  Læs mere