Med tirsdagens varsel om permanent lønnedgang på 10 procent til spillerne og de ansatte i administrationen vil Brøndby kunne spare flere millioner kroner om året.
Men lønnedgangen skal ikke blot ses som et aktuelt livreddende tag – for lønfesten er helt slut i Brøndby, slår direktør Tommy Håkansson fast. Han understreger, at fremtidige spillere i Brøndby skal indstille sig på alt andet end guldrandede kontrakter.
– Så taler vi ikke lønnedgange på 10 eller 25 procent. Jeg tror, vi i fremtiden vil se lønnedgange til spillerne på mellem 35-40 procent. Det er i den retning, udviklingen går, siger Tommy Håkansson til Ekstra Bladet.
Og Brøndby har i øjeblikket nogle af de dyreste spillere i hele Superligaen. Jan Kristiansen topper med en kontrakt, der hver eneste måned siden han satte sin underskrift tilbage i juli 2008, har indbragt ham 425.000 kroner. Men så sent som i sommeren 2011 var det stadig muligt at score store penge i Brøndby. Her forhandlede Mikkel Thygesen sig frem til en kontrakt, der indbringer ham 350.000 kroner og da Dennis Rommedahl i samme periode underskrev sin kontrakt, sikrede han sig en lønning på omkring 250.000 kroner.
Tommy Håkansson bruger den generelle krise i europæisk fodbold som eksempel for, hvad der også er ved at ramme de danske klubber.. Direktøren peger på lande som eksempelvis Spanien, Portugal, Grækenland.
– Her falder lønnen, og vi kan jo se billedet i Superligaen: Der er færre tv-seere, færre sponsorer og færre tilskuere. Vi er i sandhed også ramt her i Danmark. Det er et resultat af finanskrisen, siger Tommy Håkansson
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Sverige med drømmestart på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED