Svenske Kristoffer Olsson har sagt meget tydeligt, at han ønsker at komme væk fra FC Midtjylland, hvor han er utilfreds med den manglende spilletid og samarbejdet med træner Jess Thorup.
Midtbanespilleren, der har bejlere i Sverige i form af Hammarby og IFK Norrköbing, har så sent som i denne uge gjort det klart over for Fotbollskanalen.se, at han meget gerne vil til IFK Norrköbing.
FC Midtjylland skal allerede har afvist Norrköbing og gjort forhandlingerne med den svenske klub kolde, fordi FCM kræver en høj pris for den 21-årige centrale midtbanespiller, der har stået bag Rafael van der Vaart og Jakob Poulsen på FC Midtjyllands centrale midtbane.
Og Claus Steinlein, sportsdirektør i FC Midtjylland, fastholder, at det ikke er i den danske klubs interesse at sælge, trods Olssons meget højlydte ønske om at komme væk.
– Kristoffer er en ung spiller, der kan udvikle sig, og lige nu er han med landsholdet. Vi så sidste år, hvor god han kan være, og vi er meget glade for Kristoffer. Vi taler om den svenskeU21-landsholdsanfører, der var med til at kvalificere Sverige til U21-EM til sommer, og som i sommeren 2015 vandt U21-EM med Sverige, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk og forklarer:
– Han har haft en periode, hvor tingene ikke er gået hans vej. Det er kun én ting at gøre, og det er at tage arbejdshandskerne på. Han er foretrukken, han skal bare bevise sig. Så vi tager ikke det hele så tungt – det er også højt til overliggeren her. Men vi har haft nogle snakke med ham, og selvfølgelig ønsker han at spille fast og bryde igennem, siger han.
Hvis det alligevel skulle ende med et salg af Kristoffer Olsson, føler Claus Steinlein sig godt besat på den centrale midtbane. Også selv om en gammel kending har givet udtryk for, at han gerne vil tilbage til Superligaen på en lejeaftale.
Gennem sin agent, Gulli Tomasson, har Lasse Vigen givet udtryk for, at han vil hjem til Danmark på en lejeaftale, og selv om han er Esbjerg-dreng, har Lasse Vigen Christensen halvandet år på FC Midtjyllands akademi, inden han blev sendt videre til England og Fulham. I denne sæson er det blevet til meget få minutter, og derfor vil han nu have fast spilletid – og gerne i Danmark.
Men det ligner ikke, at det bliver i FC Midtjylland.
– Nu har vi jo købt midtbanespillere ind, og både Kaan og Frank (Kaarinen og Onyeka, red.) har forlænget. Så vi føler os godt besatte på midtbanen, hvor vi både har rutine og har yngre modeller, ligesom vi får Janus Drachmann ind. Det er ikke et tema, siger Steinlein, der heller er på vej til at hente Sylvester Igboun tilbage til FC Midtjylland:
– Det er rigtigt, at han har været forbi os her i julen, men det var for at møde sine gamle venner, og så fik vi en frokost med ham. Han fortalte selvføgelig en masse røverhistorier fra Rusland. Ham er vi ikke ved at hente, siger han.
Ud over Janus Drachmann har FC Midtjylland også tilknyttet Marc Dal Hende, begge fra SønderjyskE, og begge skifter til FC Midtjylland den 1. juli 2017.
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
Legende med chokmelding
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
– De lignede lort!
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
EKSKLUSIVT
