Fokus på: Benjamin Christian Lund, FCN – Positionsskifte, DBU og bornholmske medier

Hver mandag sætter D’ BOLD fokus på et talent i dansk ungdomsfodbold. I denne uge er vi landet hos FC Nordsjællands venstreback, 18-årige Benjamin Christian Lund.



Af: Magnus Monrad-Alexandersen (D’ BOLD – www.dbold.dk)
 
Bornholm, Bornholm, Bornholm
 
Den 12. marts 1997 bliver Benjamin Christian Lund født i Rønne på den danske ø Bornholm. Og der går kun tre år, inden han starter til fodbold, hovedsagligt efter sin fars ønske. Faren har selv spillet fodbold, dengang han var dreng. Og så findes der intet mere naturligt, end at sende sin dreng afsted til samme fritidsaktivitet, som han selv havde gået til.
 
Når man begynder i så tidlig en alder, er det heller ikke helt ude på landet, at man også udvikler et særligt konkurrencegen. Og lige præcis det gen, satte sig fast i unge Benjamin, og har sidenhen været en af de største faktorer for, at han stadig spiller fodbold den dag i dag. Der har heller aldrig hersket tvivl om, at fodbold var den rette sport.
 
– Det er altid den sport, jeg har fundet mest interessant, forklarer Lund til D’ BOLD.
 
LÆS OGSÅ: Officielt: Randers skibber talent nummer to afsted til England 
 
Som ung kan man opleve flere komplikationer, når man har flere bolde i gang på samme tid. Men selvom Benjamin Lund har haft både skole, venner, familie og fodbold at se til, har det ikke været noget problem for den unge venstreback, der ellers plejede at spille kant, at holde gejsten oppe for sin hobby.
 
– Jeg har altid haft en passion for sporten, men det er da klart, at min far har været en stor støtte, og ham, der har hjulpet mig i de svære tider. Men det har ikke været noget problem, for jeg har altid haft det sjovt med det hele, siger Lund.
 
Benjamins første fodboldklub var Knudsker IF. Senere skiftede han dog den lille klub ud med en lidt større klub, nemlig Rønne Idrætsklub. Tiden i disse klubber har gavnet den unge fodboldspiller meget, men først da han begyndte at spille i københavnerrækkerne, tog udviklingen for alvor fat. Fodboldmiljøet på Bornholm var meget trygt, samt Lund var omgivet af nogle kompetente trænere. Han kunne dog sagtens mærke den markante niveauforskel på fodbolden på Bornholm og resten af Danmark, da han flytte til Sjælland, for at spille for FC Nordsjælland.
 
Ikke det store problem at flytte hjemmefra
 
FC Nordsjælland fik på et tidspunkt øje på den talentfulde Benjamin, og hev ham til klubben. Interessen udefra var dog ikke noget, han lagde specielt meget mærke til.
 
– Det er klart, at det er sjovt når store danske hold har øje på én, men det var ikke noget, der påvirkede mig tilbage på Bornholm. Det hele gik så hurtigt til sidst, fortæller han.
 
Distancen mellem Rønne og Farum er ikke særlig kort. Det tilhørte sig dermed skiftet, at Lund måtte forlade øen uden familie, venner og vante omgivelser. Dette vil for mange være et stort og svært skridt at tage i livet. Men for Benjamin Lund, var det ikke det sværeste han har prøvet. Med to gode år på Københavns Idrætsefterskole og to søskende i nærheden, var springet fra den ene til den anden ø til at holde ud.
 
– Jeg havde det faktisk ikke særlig svært, ved at tage skridtet over til Sjælland. Jeg gik to år på KIES, Københavns Idrætsefterskole, og så havde jeg i forvejen to søskende, som boede på Sjælland. Så på den måde var det egentlig fint, og ikke så svært for mig igen, siger Lund til dbold.dk.
 
LÆS OGSÅ: Tre danskere på PSV’s bedste U/19-hold nogensinde
 
Den nye spillestil og det højere tempo, var noget af det, som Lund skulle vænne sig til i starten af sit ophold i FC Nordsjælland. Det var ikke det nemmeste, og han skulle lige bruge noget tid på at komme i gang, men han er kommet stærkt efter det. Hvilket man har kunne have bemærket, hvis man har fulgt hans udvikling.
 
Tiden i FCN har også været meget turbulent, med flere trænere og masser af nye ansigter, som man skulle vise sine færdigheder overfor, og overbevise om, at man var god nok til at spille på holdet. Den nye klub med nye omgivelser, har dog også givet noget positivt igen til 18-årige Lund.
 
– Jeg startede som kant og begyndte som 2. års U/17-spiller at spille back. Noget, som har gavnet min udvikling en hel del.
 
Nu er alt på plads, men hvad fremtiden bringer er uvist
 
Nu er U/19-ligaen startet igen, og FC Nordsjælland er kommet perfekt fra start med to sejre over to kampe. Sidste sæson viste holdet også flotte takter, og endte på andenpladsen, da de dog ikke kunne hamle op med det talentfulde U/19-hold fra FC Midtjylland, der havde en særdeles god sæson. Lund tror dog, trods den meget hårde konkurrence, at FCN kan vinde medaljer igen i år, og håber selvfølgelig på, at farven denne gang er guld.
 
Og med flotte præstationer på ligaholdet, går man sjældent ubemærket forbi i DBU-regi. Det er Lund ikke en undtagelse på, da han er blevet udtaget til hvad der menes, at være det stærkeste U/19-landshold længe.
 
– Det er altid fedt at være med omkring DBU og diverse ungdomslandshold. Der er hård konkurrence, så det gælder om at præstere hele tiden, og holde sig skarp, udtaler Lund.
 
LÆS OGSÅ: Nikolai Laursen assistere mod Barcelona – se det her:
 
Hvad landsholdsudtagelserne, samt de flotte takter på ligaholdet vil føre til i fremtiden, er ikke noget Lund bekymrer sig om i øjeblikket, men er nærmere noget han først sætter fokus på, når hans U/19-tid er forbi.
 
Man skal dog ikke begynde at tænke over i et eventuelt stop i karrieren som fodboldspiller, da motivationen for spillet er intakt.
 
– Motivationen har klart været glæden ved succes, og så spiller det sociale også ind. Men konkurrencen og at nå et mål, som man sætter sig, hjælper dig til hele tiden at holde motivationen, fortæller Lund til D’ BOLD.
 
Selvom Lund mere eller mindre har givet slip på Bornholm, har de bornholmske medier ikke sluppet venstrebacken af syne. Der bliver blandt andet skrevet om hans ture ind omkring diverse U-landshold, hvilket er noget, han sætter stor pris på. Dog er det opbakning fra familien, som han nyder mest af.





LIVE

TransferLIVE: Thomas Frank tæt på stor profil

Chok i Malmö – profil forlader klubben omgående

Vanvittigt drama er slut: Tak, Tonni Adamsen!

Brøndby vinder smalt og er videre i Europa

MFF-stjerne om Moukoko: ‘Siger meget om FCK’

Stærk triumf for Thomas Frank

FCM mangler angriber – har ikke indrejsetilladelse

Afsløring: FC København har udlejet Nathan Trott



Thomasberg og Steinlein MEDIE

Transferbombe? Jeg hører, FCM vil overveje 300 mio

Flere transfers i Brøndby? 

Thomas Frank er ekstremt tilfreds

Storklub bekræfter exit – stjerne til Superligaen?

Jagter Oliver Sørensen – millionbud på vej



TOPNYHED

‘Jeg hører, det er Mads Hermansen, de vil have’

Derfor var han fraværende til Brøndby-træning

Stor hyldest af Christian Nørgaard

Robin Olsen har holdt krisemøde om FCK-fortid

Vil skrue bissen på over for Alexander Isak

Helt vildt – knuser transferrekord med længder 



Diant Ramaj TOPNYHED

Diant Ramaj-transfer skaber stor ballade

Afsløring: Stor Superliga-transfer tæt på kollaps

Blæst bagover: Højlund og Dorgu målkonger i nat

Silkeborg er videre i Europa efter sindssygt drama

Choktransfer af Wrexham?

Afsløring: FCM enig med landsholdsspiller

Jubler over Nicolai Boilesen: ‘Kæmpe gevinst’

Højlund med klar besked om fremtiden

Ny Superliga-stjerne? Bliv klogere på Martin Erlic

Kæmpe gyser: ‘Altafgørende for dansk fodbold’

Afsløring: FCN får rekordbud på Lucas Høgsberg

Jens Stryger Larsen sang med på ‘vi hader FCK’

Thomas Frank og co. forhandler med Bayern



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘FC København tilbød mig en kontrakt’

Spelmann scorer nyt job: ‘Sindssygt spændende’

AGF ændrer i bestyrelsen

Dybt imponeret af dansker: Så kraftfuld!

Afviste millionløn – nu kan han havne i FCM

Vilde oprykkere: Har brugt næsten en milliard

Kunne være endt i Danmark – nu koster han 169 mio.

Pas på ham, FCK! Sikke en fed spiller

Daniel Wass glæder sig: ‘Rigtig, rigtig fint cv’

Der er noget rivravruskende galt i Silkeborg

Hylder Højlund: ‘Vigtigt!’

Her tørner Malmö og FCK sammen

Birk har flere kaniner i hatten til skæbnekamp

Afsløring: Belgisk klub køber Jakob Kiilerich

Vild med dansker: ‘Det må blive hans år’!

Henrik Pedersen bliver cheftræner

Brøndby vil undgå færøske fælder

Solide slovenere snupper point på Cypern

Birks største pligt: ‘Husk på, at han er ung’

Rekord – danske fans i kæmpe undertal

Her er prisen på brandvarm Jakob Breum

‘Vil være et virkelig markant køb af Tottenham’