Fynsk nyerhvervelse har store drømme: OB allerede et stort skridt

Nana Welbeck har et efternavn, der leder tankerne mod fodboldens stjernehimmel, og han håber at nå hele vejen derop. Men det kræver hårdt arbejde i OB.



Sig efternavnet “Welbeck”, og de fleste fodboldkyndige vil med det samme skænke Arsenal-stjernen med fornavnet Danny en tanke. I dette transfervindue har dansk fodbold imidlertid fået sin helt egen Welbeck. For et par uger siden skrev OB kontrakt med den 21-årige ghaneser Nana Welbeck, der kom til klubben fra den slovenske liga.

Nana Welbeck er et forholdsvis ubeskrevet blad, men med drømme om at nå lige så langt med fodbolden som Danny. Og de første spæde skridt skal han altså tage i Ådalen, hvor han allerede er faldet rigtig godt til.

– Det er en rigtig god klub med en flot historie, og der bliver arbejdet hårdt både på- og udenfor banen. Så jeg er meget glad for at være her, siger Nana Welbeck til tipsbladet.dk.

Trods sin unge alder har Nana Welbeck allerede tørnet ud for Brescia og Atalanta i Italien samt slovenske NK Krka, og dermed har han altså allerede en del klubskifter under bæltet. Det skal ses som et udtryk for seriøsitet, fastslår OB-spilleren.

– Jeg vil gerne være seriøs med min fodbold og nå langt, og i den forbindelse er OB en rigtig god klub at være i. Hele staben omkring holdet har virkelig hjulpet mig med at dygtiggøre mig, og det håber jeg vil fortsætte. Jeg havde et par andre muligheder, men OB var min primære og den bedste. Det var udsigten til at spille for OB, der motiverede mig mest, fastslår Welbeck og fortsætter:

– Jeg har spillet et par kampe i den italienske liga, og i Italien lærte jeg mere om det defensive og det taktiske. Jeg er en spiller, der kan lide at spille på midtbanen, og jeg elsker at presse modstanderen og holde bolden på jorden. Min spillestil er vel det, man kan kalde aggressiv.

– Det passer godt ind her i OB. Jeg er stille og roligt ved at vænne mig til taktikken og til mine holdkammerater, så vi kan udnytte hinandens styrker. Jeg har allerede spillet et par kampe, og det er jeg glad for, for det er kun naturligt, at det tager lidt tid at komme ind på holdet. Jeg er en af de nye, og det skal jeg være bevidst om.

Drømmen er, at præstationerne i OB-trøjen på sigt skal føre ham til en af de største adresser i Europa. Men inden da skal der arbejdes hårdt med en ydmyg tilgang.

– Mine ambitioner for fremtiden er meget simple. Jeg vil hele tiden forbedre mig og nå et højere niveau. På den måde er der også chance for, at jeg kan komme til en af de store ligaer. Men på nuværende tidspunkt i min karriere er OB allerede et stort skridt, og nu er det op til mig at vise, at jeg er god nok, slutter Nana Welbeck.

Midtbanespilleren har foreløbig fået spilletid i to Superliga-kampe for OB – begge gange som indskifter. 





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Manchester United sætter Chelsea på plads

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Det drømmer alle om’

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Nedtur for Højlund og Napoli



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Ringet op af Brøndby-træner

Steve Cooper storroser stjerne

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Helt vild med Brøndby-profil

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske