Hobro risikerer tvangsnedrykning: Et skrækkeligt scenarie

Hobro IK kan risikere at blive tvangsnedrykket, hvis ikke klubben får styr på sine stadionforhold. Det skriver tv3sport.dk.



Det kører for Hobro i øjeblikket. Den nordjyske klub ligger i toppen af Superligaen og har ikke tabt en Superliga-kamp i syv kampe i træk, men uden for banen er der problemer. 

Stadion i Hobro lever således ikke op til DBU’s licenskrav i Superligaen, og det er ikke sikkert, at den nuværende dispensation bliver fornyet til en eventuel sæson to i landets bedste række. Det skriver tv3sport.dk.

– Når vi kommer forbi nytår, skal vi ansøge om licens til sæson to. Hvis det ser ud til, at vi også skal spille i Superligaen på det tidspunkt, bliver det en reel problemstilling, om vi kan leve op til licenskravene, siger Hobro-formand Steen Juulsgaard til tv3sport.dk.

DBU’s licensregler foreskriver, at et Superliga-stadion skal have en kapacitet på minimum 10.000 tilskuerpladser – heraf 3.000 siddepladser. I Hobro er der aktuelt kun 2.400 siddepladser og en samlet kapacitet på 7.500.

Derfor frygter Hobros formand en situation, hvor Hobro bliver tvangsnedrykket i tilfælde af, at Superliga-licensen ikke kan blive fornyet. 

– Det vil være en forfærdelig situation, hvis vi spiller os til sæson to rent sportsligt, men ikke har faciliteterne på plads, så vi i teorien bliver tvangsnedrykket. Det er et skrækkeligt scenarie, siger han. 

I 2011/12-sæsonen blev Lyngby Boldklub tvangsnedrykket fra Superligaen, da klubbens stadion ikke levede op til DBU’s licenskrav.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Bo Svensson svært utilfreds

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Skidt nyt om Lukas Lerager

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Overbevisende: To chok i Parken

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej