Kusk om mange kantspillere i FCK: Svært på den lange bane

FC København har købt Nicolaj Thomsen i Nantes, og tilgangen af endnu en dygtig kantspiller hjælper ikke ligefrem på Kasper Kusks kamp om spilletid.



FC København har i foråret domineret i Superligaen, er videre i pokalturneringen og var tæt på at spille sig videre i Champions League også. En af københavnernes styrker er, at de har en bred trup, med stor kvalitet på bænken. To af de pladser, hvor der er stor bredde og dermed stor konkurrence om spilletid, er kanterne.

En af de spillere, der tidligere har vist høj klasse i Superligaen, før udlandet rev ham væk, er Kasper Kusk. Han kom tilbage til den bedste danske række i sommeren 2015, hvor han i sin første sæson i FCK var stort set fast, når han kunne spille. Men i denne sæson har det ændret sig.

Kasper Kusk har fået spilletid i 16 af Superligaens 21 kampe, men størstedelen af disse har været som indskifter. Det vil han lave om på i foråret.

– Jeg vil selvfølgelig gerne spille så mange kampe som muligt. Men jeg er klar over, at det er svært i FCK, når vi er så mange dygtige spillere. Jeg kæmper altid for at spille, og jeg vil gerne spille mere end jeg gjorde i efteråret. Det håber jeg på, at jeg kan i foråret. Det er i hvert fald et mål, jeg har sat mig i ferien, siger Kasper Kusk til tipsbladet.dk.

En af de spillere, der kan sætte en stopper for, at den 25-årige kantspiller får mere spilletid i foråret, er hans tidligere holdkammerat i AaB Nicolaj Thomsen. FC København har i januar købt ham i franske Nantes, og dermed træder endnu en kantspiller ind i konkurrencen, der ud over Kusk tæller Youssef Toutouh, Benjamin Verbic, Bashkim Kadrii, Rasmus Falk og Danny Amankwaa.

At klubben har valgt at tilknytte endnu en dygtig kantspiller sætter gang i tankerne for 25-årige Kasper Kusk.

– Ja, både og. Det viser selvfølgelig at FCK er i stand til at tiltrække mange dygtige spillere og, at der bliver endnu mere konkurrence. Nu er han skadet i et par måneder, så der er lidt tid, til han kommer tilbage på toppen. Det har ikke så meget betydning lige nu. På den lange bane hjælper det ikke på min eller andres situation, at vi er fem-seks kantspillere. Jeg vil gerne spille hver eneste gang. Men sådan er det lidt i FCK.

På rygteplan har Kusk været sat i forbindelse med et skifte eller en lejeaftale med OB, men det er ikke kantspillerens plan. Han satser på at blive i FCK, men det kan ændre sig, hvis klubben siger noget andet.

– Jeg kæmper for at få så mange minutter som muligt. De kan selvfølgelig komme og sige, at jeg skal sælges eller lejes ud, men udgangspunktet er, at det er planen, at jeg er i FCK i de næste på måneder. Sådan ser jeg på det, og det er det, jeg tænker på.

Fortsætter karrieren i den danske hovedstad, ser Kusk frem til endnu en gang at spille på hold sammen med Nicolaj Thomsen. De to kender hinanden særdeles godt, og Kusk vil se, om de kan få en lige så god tid sammen i FCK, som de har haft tidligere.

– Det bliver sjovt. Nu kender jeg ham lidt mere end de andre, fordi vi spille ungdomsfodbold sammen. Det bliver sjovt at se ham, og det bliver fedt at opleve det igen. Vi har spillet sammen i nogle år, og vi havde en god tid i AaB. Så jeg håber da, at vi kan få en lige så god tid i FCK.

Der kan dog gå et par måneder, før Kasper Kusk får mulighed for at spille sammen med Nicolaj Thomsen igen. Han er nemlig skadet.

På trods af, at Kusk kun er startet på banen i syv ud af de 16 kampe, han har spillet i, i Superligaen i denne sæson, har han alligevel formået at score fem gange og lægge op til et enkelt.





Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil




TOPNYHED

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Flot gestus af Tadej Pogacar

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Thomas Frank deler godt nyt

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Legende færdig i Wrexham?

Dansk klub skriver historie

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

– Det er en fantastisk kombination

Som Bambi på glatis!

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

UCI langer ud efter spansk regering

Surt show: Det bliver ikke til noget

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Vingegaard reagerer: ‘En skam’