Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: CASA Arena, Horsens
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport 1
Hashtag: #achob #sldk
.
Holdnyt:
AC Horsens:
AC Horsens tabte forårspremieren ude til Silkeborg i en intens kamp, hvor holdet godt kunne have trukket sig ud med et point men blandt andet var uheldige med to skud på målrammen.
Med nederlaget dumpede holdet et par pladser ned i tabellen, men på grund af nederlag til SønderjyskE og Randers FC, er AC Horsens fortsat bare tre og fem point efter de to top 6-hold, så alt er endnu muligt at jagten på en overraskende plads i medalje-slutspillet.
Både Conor O’Brien og Kim Aabech var meldt tvivlsomme til forårets første kamp, men begge blev skiftet ind mod Silkeborg, og da der ikke er meldt om flere skader hos klubben, har træner Bo Henriksen stort set frit valg på hylderne.
OB:
OB er med 19 scoringer forsat ligaens mindst scorende hold, men med den klare 3-0-sejr hjemme over Randers mandag, må der være tanket fornyet selvtillid i offensiven, hvor Jóan Simun Edmunsson og to gange Rasmus Jönsson stod for scoringerne. Ud over tre uhyre vigtige point i bundkampen betød sejren også, at OB faktisk er ubesejret i de seneste tre Superliga-runder, hvor høsten er blevet på i alt syv point.
Nye skikkelser i form af debutanten Casper Nielsen på kanten og et comeback til Izunna på midtbanen bidrog stærkt til den solide OB-indsats, og Kent Nielsens beslutning om at sende Edmunsson helt frem og Rasmus Jönsson på kanten viste sig som en glimrende ide
Det fynske flagskib ligger dog fortsat nummer 13 i tabellen, men en ny gevinst kan sende dem op over både Esbjerg og AGF.
Kun Ryan Johnson Laursen er fortsat ukampdygtig med sin lårskade, mens Kenneth Emil Petersen sad på bænken mod Randers på grund af efterveer fra en skade i opstarten. Efter fornemme præstationer fra Frederik Tingager og Jeppe Tverskov i det centrale forsvar kan den normale anfører sagtens tænkes igen at indtage en reserverolle.
Karantæne:
AC Horsens: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Clark – Nymann, Albrechtsen, Sanneh, Møller – Mehl, Nielsen, Gemmer, Hansson – Finnbogason, Bjerregaard
OB(4-4-2): Grytebust – Desler, Tverskov, Tingager, Barrett – Nielsen, Thomasen, Izunna, Jönsson – Edmunsson, Jacobsen
Profilen:
Casper Nielsen sled og slæbte i sin debut for OB og efter en godt time var der ikke mere tilbage i tanken. Men her havde den tidligere Esbjerg-spiller i følge Superliga.dk også løbet mere end 10 kilometer og bidraget med en assist.
Ud fra den første kamp i de fynske striber at vurdere, ligner Casper Nielsen ligner en spiller, der der både på den korte og længere bane kan være med til at løfte OB i den rigtige retning.
Vidste du, at..:
Dommer Jakob Kehlet har dømt 15 kampe i denne sæson – ingen af dem har AC Horsens været en del af. Til gengæld bliver det femte gang, at Kehlet passer fløjten med OB på den ene banehalvdel i denne sæson. Det er endt med tre fynske nederlag og en uafgjort.
Dom:
Med sejren over Randers skal man måske alligevel til at regne med OB som andet end tyndt øl. Selv om træner Kent Nielsen maner til besindighed efter 3-0-sejren var indsatsen alt andet lige pænt overbevisende.
AC Horsens kommer med den velkendte fight og har intet mod, at OB tager initiativet i kampen. Men hvis OB-offensiven kan bygge videre på succesen fra forårspremieren, kan det blive svært for hjemmeholdets forsvar at undgå scoringer.
Troen på, at den fynske optur fortsætter er størst – OB vinder 2-1 i Horsens.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
I chok over Nicolai Poulsen
Salah har undskyldt
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Vild Diant Ramaj-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
Kamil Grabara-opslag bemærkes
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
