2016-02-24 10:44
Foto: Rene Schütze/Polfoto

Tipsbladet.dk zoomer ind på de 12 Superliga-klubbers resultater fra vinterpausen.

Fredag går det løs med Superliga-fodbold igen, når OB tager imod AGF. Hvordan står de to klubber så? Ja, det kan du ser herunder.

Tipsbladet.dk har nemlig samlet alle 12 Superliga-klubbers testkampe herunder, så du kan se, hvordan din klub har gjort det. 

HOBRO IK: 

Træningsstart: 11. januar
Træningslejr: 4. - 13. februar: Belek, Tyrkiet

Træningskampe:

21. januar kl. 14.00: AaB - Hobro IK 3-0
1-0 Robert Kakeeto (16.)
2-0 Patrick Kristensen (21.)
3-0 Thomas Augustinussen (81.)

22. januar kl. 14.00: Vendsyssel FF - Hobro IK 4-2
0-1 Mayron George (31.)
1-1 Rene Joensen (33.)
2-1 Tiago Leonco (50.)
3-1 Nicolas Bøgild (56.)
3-2 Rasmus Lynge Christensen (77.)
4-2 Meinhard Olsen (78.)

27. januar kl. 13.00: SønderjyskE - Hobro IK 1-0
1-0 Thomas Dalgaard (55.)

30. januar kl. 14.00: Eintracht Braunschweig - Hobro IK 2-1
1-0 Phil Ofosu-Ayeh (16.)
2-0 Dominik Kumbela (79.)
2-1 Pål Alexander Kirkevold (83.)

6. februar kl. 13.00: Torpedo Kutaisi - Hobro IK 2-1
1-0 Kvernadze Otari (17.)
1-1 Jung-Bin Park (29.)
2-1 Kvaratskheila Vakhtangi (65.)

6. februar kl. 16.00: Hobro IK - FC Sioni Bolnisi 2-0
1-0 Wilfried Domoraud (59.)
2-0 Pål Alexander Kirkevold (85.)

12. februar kl. 13.00: Hobro IK - Novi Pazar 2-2
0-1 Novi Pazar (31.)
0-2 Novi Pazar (52.)
1-2 Mathias Bersang (65.)
2-2 Anders Holvad (75.)

12. februar kl. 16.00: Hobro IK - Mladost Podogorica 2-1
1-0 Mayron George (28.)
2-0 Mayron George (71.)
2-1 (90.)

20. februar kl. 14.00: AGF - Hobro IK 2-0
1-0 Morten "Duncan" Rasmussen (1.)
2-0 Daniel A. Pedersen (41.)

Superliga-premiere:

28. februar kl. 18.00: Brøndby IF - Hobro IK

---

ESBJERG fB:

Træningsstart: 11. januar
Træningslejr: 8. - 19. februar: Belek, Tyrkiet

Træningskampe:

15. januar kl. 13.00: Esbjerg fB - AGF 1-0
1-0 Marco Lund (20.)

22. januar kl. 13.30: Esbjerg fB - Lyngby Boldklub 1-0
1-0 Bjørn Paulsen (44.)

29. januar kl. 14.00: Esbjerg fB - Vendsyssel FF 1-1
0-1 Leonco (19.)
1-1 Nikolaj Hagelskjær (86.)

2. februar kl. 12.00: Esbjerg fB - Fredericia 0-0

12. februar: Esbjerg fB - MFL Ruzemboruk (træningslejr) 2-2
1-0 Lasse Rise (14.)
2-0 Mick van Buren (30.)
2-1 Milos Lacny (36.)
2-2 Lukas Laptak (58.)

12. februar: Esbjerg fB - NK Maribor (træningslejr) 1-0
1-0 Jesper Jørgensen (7.)

16. februar: Esbjerg fB - Spartak Trnava (træningslejr) 3-1
1-0 Mick van Buren (16.)
2-0 Nikolaj Hagelskjær (39.)
3-0 Bjørn Paulsen (47.)
3-1 David Depritris (78.)

 

20. februar: SønderjyskE - Esbjerg fB 0-0

Superliga-premiere:

28. februar kl. 16.00: FC København - Esbjerg fB

---

VIBORG FF:

Træningsstart: 4. januar
Træningslejr: 10. - 17. februar: Tyrkiet. Konkret sted ikke oplyst

Træningskampe:

15. januar kl. 14.00 Viborg FF - Skive IK 2-2
1-0 Jeppe Curth (19.)
1-1 (49.)
1-2 (67.)
2-2 Aleksandar Stankov (79.)

22. januar kl. 13.00: Viborg FF - AGF 2-0
1-0 Serge Deblé (35.)
2-0 Jeppe Curth (63.)

29. januar kl. 13.00: Viborg FF - Vejle Boldklub 3-0
1-0 Mathias Wichmann (3.)
2-0 Serge Deblé (39.)
3-0 Serge Deblé (62.)

13. februar kl. 14: Viborg FF - FK Rudar Pljevlja (træningslejr) 2-1
1-0 Osama Akharraz (12.)
2-0 Mikkel Vestergaard (45.)
2-1 (50.)

16. februar kl. 16: Viborg FF - Dnipro 1-3 (træningslejr)
1-0 Jonas Kamper (37.)
1-1 Roman Zozulya (43.)
1-2 Yevhen Seleznyov (58.)
1-3 Yevhen Seleznyov (73.)

21. februar: Viborg FF - Brøndby IF 0-1
0-1 David Boysen (66.)

Superliga-premiere:

28. februar kl. 13.30: Viborg FF - FC Nordsjælland 

---

AGF:

Træningsstart: 7. januar
Træningslejr: 29. januar - 8. februar: Algarve, Portugal

Træningskampe:

15. januar kl. 13.00: Esbjerg fB - AGF 1-0
1-0 Marco Lund (20.)

22. januar kl. 13.00: Viborg FF - AGF 2-0
1-0 Serge Deblé (35.)
2-0 Jeppe Curth (63.)

27. januar kl. 13.00: FC Midtjylland - AGF 1-1
0-1 Oskar Buur (72.)
1-1 Rasmus Nissen (79.)

31. januar kl. 18.00: AGF - FK Baumit Jablonec (Atlantic Cup, Algarve) 0-2
0-1 David Breda (68.)
0-2 (Straf.) Thomas Wagner (79.)

3. februar kl. 13.00: AGF - Örebro SK (Atlantic Cup) 1-0
1-0 Jesper Lange (84.)

7. februar kl. 19.00: AGF - Lokomotiv Moskva 2-1
1-0 Morten 'Duncan' Rasmussen (52.)
2-0 Mate Vatsadze (80.)
2-1 Miranchuk (84.)

11. februar kl. 15.30: AGF - Brabrand 2-1
1-0 Oskar Buur (21.)
2-0 Kim Aabech (39.)
2-1 Brabrand (45.)

20. februar kl. 14.00: AGF - Hobro IK 2-0
1-0 Morten "Duncan" Rasmussen (1.)
2-0 Daniel A. Pedersen (41.)

Superliga-premiere:

26. februar kl. 18.00: OB - AGF

---

FC NORDSJÆLLAND:

Træningsstart: 11. januar
Træningslejr: 11.-22. februar: Belek, Tyrkiet

Træningskampe:

22. januar kl. 14.00: FC Nordsjælland - Elfsborg 4-2
1-0 Martin Vingaard (11.)
2-0 Tobias Mikkelsen (12.)
2-1 Victor Prodell (15.)
2-2 Victor Prodell (31.)
3-2 Marcus Ingvartsen (52.)
4-2 Souheib Dhaflaoui (65.)

30. januar kl. 13.00: FC Nordsjælland - Roskilde 4-0
1-0 Martin Vingaard (5.)
2-0 David Moberg Karlsson (46.)
3-0 David Moberg Karlsson (53.)
4-0 Ukendt målscorer (90.)

6. februar kl. 13.00: Intern træningskamp

13. februar kl. ?: FC Nordsjælland - FC Sloboda Tuzla (træningslejr) 2-2
1-0 Tobias Mikkelsen (9.)
2-0 David Moberg Karlsson (39.)
2-1 Zajko Zeba (75.)
2-2 Sulejman Krpic (88.)

17. februar kl. 17: FC Nordsjælland - Karpaty Lviv (træningslejr) 2-3
0-1 (50.)
0-2 (52.)
0-3 (66.)
1-3 selvmål (70.)
2-3 Emiliano Marcondes (75.)

21. februar: FC Nordsjælland - Dnipro 0-0

Superliga-premiere:

28. februar kl. 13.30: Viborg FF - FC Nordsjælland

---

OB:

Træningsstart: 6. januar
Træningslejr: 5. - 15. februar: Belek, Tyrkiet 

Træningskampe:

22. januar kl. 16:00: FC Helsingør - OB 1-1
0-1 Yao Dieudonne (70.)
1-1 Philip Zinckernagel (75.)
 
24. januar kl. 12:00: AC Horsens - OB 2-1
1-0 Kjartan Finnbogason (8.)
1-1 Anders K. Jacobsen (13.)
2-1 Samuel Fridjonsson (63.)
 
29. januar kl. 12:00: HB Køge - OB (reserver) 0-3
0-1 Azer Busuladzic
0-2 Selvmål
0-3 Izunna Uzochukwu

8. februar kl. 12:00: Djurgårdens IF - OB (træningslejr) 2-0
1-0 (36.)
2-0 (75.)

9. februar kl. 16:00: ZKS Podbrezova - OB (reserver - træningslejr) 2-2
1-0 (21.)
1-1 Hasan Kurucay (63.)

2-1 (87.)
2-2 Kristian Veber (90.)

14. februar kl. 16:00: Siroki Brijeg - OB (træningslejr) 1-1
1-0 (40.)
1-1 Rasmus Festersen (55.)

 
17. februar kl. 14.00: OB - Frederica 1-1
0-1 Oliver Feldballe (49.)
1-1 Jacob Barrett Larusen (78.)

Superliga-premiere:

26. februar kl. 18.00: OB - AGF

KLIK VIDERE PÅ NÆSTE SIDE HERUNDER FOR AT SE DE RESTERENDE HOLDS PROGRAM 
 

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvem er Superligaens varmeste salgsemne?

SUPERLIGA-VIDEO