2017-02-16 08:47
Foto: Rune Pedersen/Polfoto

Tipsbladet.dk bringer et overblik over, hvornår de respektive klubber indleder vinterens træning. Opdateres løbende.

Superligaen er i vinterhi, men spillerne i landets bedste række kommer ikke til at ligge stille længe.

I løbet af januar og februar pågår en hård opstartsfase med surt slid på træningsbanen.

Herunder bringer tipsbladet.dk et overblik over, hvornår de respektive klubber indleder vinterens træning. Når klubberne oplyser deres øvrige planer for vinterens opstart, bliver det tilføjet oversigten. 

Sådan gør din klub:


FC København

Træningsstart: 12. januar
Træningslejr: Dubai (27. januar – 8. februar)

Træningskampe:
21. januar kl. 13.00: FC København – Halmstads BK 3-0
1-0 Bashkim Kadrii (41.)
2-0 Youssef Toutouh (54.)
3-0 Andrija Pavlovic (86.)

31. januar: Spartak Moskva – FC København 2-1
1-0 Luiz Adriano (30.)
1-1 Andreas Cornelius (44.)
2-1 Jores Okore, selvmål (88.)

4. februar: Jeonbuk – FC København 1-0
1-0 Dong-Gook Lee (41.)

7. februar: Molde – FC København 1-1
1-0 Ottar Karlsson (43.)
1-1 Jores Okore (72.)

11. februar: FC København – Rosenborg 0-2
0-1 Mushaga Bakenga (8.)
0-2 Paal Andre Helland (45.)

Europa League:
16. februar: Ludogorets - FC København
23. februar: FC København - Ludogorets

Superliga-premiere
19. februar kl. 13.30: FC København - Brøndby IF

---


Brøndby IF

Træningsstart: 11. januar
Træningslejr: Dubai (31. januar - 8. februar)

Træningskampe:
15. januar kl. 13.30: Brøndby IF - Roskilde KFUM 7-0
1-0 Gustaf Nilsson (4.)
2-0 Gustaf Nilsson (5.)
3-0 Andreas Bruus (12.)
4-0 Selvmål (28.)
5-0 Hany Mukhtar (45.)
6-0 Hjörtur Hermansson (47.)
7-0 Rezan Corlu (86.)

21. januar: Brøndby IF - Hvidovre IF 3-0
1-0 Christian Jakobsen (33.)
2-0 Teemu Pukki (64.)
3-0 Christian Jakobsen (77.)

28. januar: Brøndby IF - FC Roskilde 1-0
1-0 Kamil Wilczek (15.)

2. februar: Brøndby IF - Jeonbuk Hyundai Motors FC 4-2
1-0 Kamil Wilczek (16.)
2-0 Kamil Wilczek (29.)
2-1 (32.)
3-1 Teemu Pukki (42.)
3-2 (85.)
4-2 Rezan Corlu (90.)

7. februar: IFK Göteborg - Brøndby IF 2-2
0-1 Teemu Pukki (14.)
1-1 Søren Rieks (33.)
1-2 Kamil Wilczek (45.)
2-2 Elias Omarsson (90.)

Superliga-premiere:
19. februar kl. 13.30: FC København - Brøndby IF

---


FC Midtjylland

Træningsstart: 9. januar
Træningslejr: Dubai (start-februar og et par uger frem)

Træningskampe
20. januar kl. 14.00: FC Midtjylland - Vendsyssel 2-2
0-1 Thomas Dalgaard (2.)
0-2 Ninos Gouriye (6.)
1-2 Mikael Anderson (48.)
2-2 Mikael Anderson (80.)

27. januar kl. 14.00: FC Midtjylland - Silkeborg IF 1-2
1-0 Paul Onuachu (2.)
1-1 Andreas Albers 1-1 (16.)
1-2 Andreas Albers 1-2 (31.)

2. februar kl. 14.30: FC Midtjylland - Skive 4-1
1-0 Jakob Poulsen (41.)
2-0 Mikkel Duelund (51.)
2-1 (57.)
3-1 Mikael Anderson (83.)
4-1 Mikkel Duelund (88.)

8. februar: AIK - FC Midtjylland 1-1
0-1 Filip Novak (20.)
1-1 Eero Markkanen (37.)

10. februar: BK Häcken - FC Midtjylland 2-1
0-1 Jonas Borring
1-1 (57.)
2-1 (78.)

Superliga-premiere:
19. februar kl. 18.00: FC Midtjylland - Viborg FF

---


Randers FC

Træningsstart: 9. januar
Træningslejr: Tyrkiet (5. - 13. februar)

Træningskampe:
21. januar 13.00: Randers FC - AC Horsens 1-1
0-1 Marcus Mølvadgaard (73.)
1-1 Kjartan Finnbogason (83.)

28. januar: Randers FC - Viborg FF 0-0

2. februar kl. 13.00: Vendsyssel FF - Randers FC 3-2
1-0 Christian Overby (26.)
1-1 Kasper Fisker (57.)
1-2 Brandur Hendriksson (64.)
2-2 Christian Overby (75.)
3-2 Thomas Dalgaard (76.)

7. februar kl. 15.00: Randers FC - Bohemians Prag 2-0
1-0 Brandur Hendriksson (5.)
2-0 Marcus Mølvadgaard (63.)

11. februar kl. 15.00: Randers FC - Olimpija Lbubljana 1-1
0-1 Nicolai Poulsen (18.)
1-1 Leo Ejup (66.)

Superliga-premiere:
20. februar kl. 19.00: OB - Randers FC

---


Lyngby BK

Træningsstart: 5. januar
Træningslejr: Spanien (6. januar – 13. januar)

Træningskampe:
21. januar kl. 12.00: Lyngby BK - HIK 5-2
1-0 Jeppe Kjær (10.)
2-0 Jeppe Kjær (20.)
2-1 Gustav Therkildsen (35.)
3-1 Jeppe Kjær (40.)
4-1 Kim Ojo (50.)
4-2 Frederik Leopold (59.)
5-2 Kim Ojo (80.)

27. januar kl. 11.00: Lyngby BK - HB Køge 0-1
0-1 Marc Rochester Sørensen (42.)

3. februar kl. 13.00: Lyngby BK - Silkeborg IF (Spilles i Marienlyst) 0-1
0-1 Robert Skov (56.)

10. februar kl. 18.30: Helsingborg - Lyngby BK 1-3
0-1 Jeppe Kjær (10.)
0-2 Bror Blume (43.)
0-3 Mikkel Rygaard (51.)
1-3 Charlie Weberg (89.)

Superliga-premiere:
17. februar kl. 18.00: FC Nordsjælland - Lyngby BK

---


SønderjyskE

Træningsstart: 5. januar
Træningslejr: Spanien (31. januar - 7. februar)

Træningskampe:
13. januar kl. 13.00: FC Fredericia - SønderjyskE 1-1
1-0 Niels Letort (6.)
1-1 Nicolaj Ritter (72.)

19. januar kl. 15.00: SønderjyskE - Holstein Kiel 1-1
1-0 Marc Dal Hende (9.)
1-1 Mathias Fetsch (10.)

25. januar kl. 13.00: Hobro IK - SønderjyskE 3-0
1-0 Lucas Jensen (16.)
2-0 Lucas Jensen (31.)
3-0 Pål Alexander Kirkevold (64.)

3. februar: CSKA-Sofia - SønderjyskE 0-1
0-1 Christian 'Greko' Jakobsen (69.)

6. februar: Lokomotiv Moskva - SønderjyskE 1-0
1-0 Igor Denisov (59.)

10. januar: AC Horsens - SønderjyskE 2-3
0-1 Marko Mitrovic (10.)
1-1 Kjartan Finnbogasson (12.)
1-2 Marko Mitrovic (37.)
1-3 Marko Mitrovic (38.)
2-3 Frederik Møller (52.)

Superliga-premiere:
17. februar kl. 20.15: Esbjerg fB - SønderjyskE

---


AC Horsens

Træningsstart: 10. januar
Træningslejr: Spanien (27. januar - 6. februar)

Træningskampe:
17. januar kl. 15.00: AC Horsens - Esbjerg 1-2
0-1 Awer Mabil (4.)
1-1 Bubacarr Sanneh (30.)
1-2 Robin Söder (53.)

21. januar kl. 13.00: AC Horsens - Randers 1-1
0-1 Marcus Mølvadgaard (73.)
1-1 Kjartan Finnbogason (83.)

29. januar: AC Horsens - CSKA Moskva 0-4
0-1 Mario Fernandes (23.)
0-2 Fedor Chalov (38.)
0-3 Aleksey Ionov (48.)
0-4 Fedor Chalov (78.)

4. februar: AC Horsens - Seongnam FC 2-1
1-0 Kim Aabech (11.)
2-0 Hallur Hansson (22.)
2-1 Ui-Jo Hwang (49.)

8. februar kl. 18.00: AC Horsens - Middelfart 2-0
1-0 Thomas Kortegaard (24.)
2-0 Lasse Kryger (39.)

10. januar: AC Horsens - SønderjyskE 2-3
0-1 Marko Mitrovic (10.)
1-1 Kjartan Finnbogasson (12.)
1-2 Marko Mitrovic (37.)
1-3 Marko Mitrovic (38.)
2-3 Frederik Møller (52.)

Superliga-premiere:
18. februar kl. 16.00: Silkeborg IF - AC Horsens 

---


AaB

Træningsstart: 4. januar
Træningslejr: Portugal (29. januar - 8. februar)

Træningskampe
14. januar 15.30: Hoffenheim - AaB 2-0
1-0 Nadiem Amiri (10.)
2-0 Steven Zuber (39.)

19. januar 14.00: AaB - Hobro IK 2-0
1-0 Kasper Risgård (57.)
2-0 Jannik Pohl (77.)

27. januar: AaB - BK Häcken 1-0
1-0 Jannik Pohl (36.)

31. januar: Örebro - AaB 1-0
1-0 Johathan Lundberg (86.)

3. februar: Shakhtar Donetsk - AaB 3-0
1-0 Marlos (34.)
2-0 Marlos (36.)
3-0 Andriy Boryachuck (90.)

6. februar: AaB - Djurgården 0-0

13. februar: AaB - Odds BK 2-1
1-0 Jakub Sylvestr (41.)
2-0 Jannik Pohl (79.)
2-1 Oliver Berg (83.)

Superliga-premiere:
19. februar kl. 16.00: AGF - AaB

---


FC Nordsjælland

Træningsstart: 5. januar
Træningslejr: La Manga, Spanien (29. januar – 9. februar)

Træningskampe:
14. januar 13.00: Hansa Rostock – FC Nordsjælland 2-1
0-1 Selvmål (20.) 
1-1 Stephan Andrist (40.)
2-1 Karim Benyamina (54.)

17. januar 17.00: FC Nordsjælland – B93 3-1
0-1 Emmanuel Ogude (4.)
1-1 Godsway Donyoh (20.)
2-1 Adnan Mohammad (77.)
3-1 Adnan Mohammad (81.)

20. januar 14.00: FC Nordsjælland – Helsingør 0-1
0-1 Vito Hammershøj-Mistrati (6.)

26. januar 14.00: Esbjerg fB - FC Nordsjælland 1-1
0-1 Mathias Rasmussen (8.)
1-1 Robin Söder (38.)

1. februar: FC Nordsjælland - Vålerenga 2-1
1-0 Godsway Donyoh (10.)
2-0 Tobias Mikkelsen (40.)
2-1 Hermann Stengel (45.)

6. februar: FC Nordsjælland - Kalmar FF 1-0
1-0 Marcus Ingvartsen (66.)

12. februar 15.00: FC Nordsjælland – Elfsborg 4-3
1-0 Marcus Ingvartsen (7.)
1-1 Simon Lundevall (24.)
2-1 Emiliano Marcondes (36.)
3-1 Tobias Mikkelsen (49.)
3-2 Jesper Karlsson (59.)
3-3 Alex Dyer (65.)
4-3 Godsway Donyoh (88.)

Superliga-premiere:
17. februar kl. 18.00: FC Nordsjælland - Lyngby BK

---


Silkeborg IF

Træningsstart: 5. januar
Træningslejr: Ingen

Træningskampe
27. januar kl. 14.00: FC Midtjylland - Silkeborg IF 1-2
1-0 Paul Onuachu (2.)
1-1 Andreas Albers (16.)
1-2 Andreas Albers (31.)

31. januar kl. 17.30: Silkeborg IF - Brabrand 2-0
1-0 Emil Scheel (30.)
2-0 Jeppe Okkels (34.)

3. februar kl. 13.00: Lyngby BK - Silkeborg IF (Spilles i Marienlyst) 0-1
0-1 Robert Skov (56.)

10. februar kl. 13.00: Silkeborg IF - Hobro IK 4-0
1-0 Andreas Albers (19.)
2-0 Andreas Albers (30.)
3-0 Nicklas Helenius (46.)
4-0 Emil Scheel (81.)

Superliga-premiere:
18. februar kl. 16.00: Silkeborg IF - AC Horsens

---


AGF

Træningsstart: 5. januar
Træningslejr i Portugal (29. januar - 8. februar)

Træningskampe:
19. januar 16.00: AGF - Aarhus Fremad 5-1
1-0 Mustapha Bundu (14.)
2-0 Nimo Gribenco (27.)
3-0 Daniel A. Pedersen (36.)
3-1 Morten Bundgaard Andersen (43.)
4-1 Michael Zaxho (50.)
5-1 Björn Daniel Sverrisson (75.)

24. januar 13.00: Vejle Boldklub - AGF (3x40 min.) 1-1
0-1 Mustapha Bundu (11.)
1-1 Sebastian Bruhn (38.)

01. februar 16.00: AGF - HNK Rijeka 0-3
0-1 Florentin Matei (73.)
0-2 Florentin Matei (80.)
Alexander Gorgon (84.)

04. februar 19.45: Debrecen- AGF 2-0
1-0 David Holman (36.)
2-0 Frank Felscher (44.)

8. februar 13.00: AGF - Örebro SK 1-1
0-1 Ferhad Ayaz (28.)
1-1 Alexander Juel Andersen (43.)

12. februar 13.00: AGF - Esbjerg fB 2-1
1-0 Kasper Junker (15.)
2-0 Morten 'Duncan' Rasmussen (18.)
2-1 Giorgos Katsikas (54.)

Superliga-premiere:
19. februar kl. 16.00: AGF - AaB

---


Esbjerg fB

Træningsstart: 11. januar
Træningslejr i Campoamor (1. - 9. februar)

Træningskampe:
17. januar kl. 15.00: AC Horsens - Esbjerg 1-2
0-1 Awer Mabil (4.)
1-1 Bubacarr Sanneh (30.)
1-2 Robin Söder (53.)

21. januar 13.00: FC Fredericia - Esbjerg fB 1-2
1-0 Dennis Høegh (7.)
1-1 Jesper Jørgensen (56.)
1-2 Awer Mabil (79.)

26. januar 14.00: Esbjerg fB - FC Nordsjælland 1-1
0-1 Mathias Rasmussen (8.)
1-1 Robin Söder (38.)

28. januar 14.30: FC Basel - Esbjerg fB 1-0
1-0 Mohamed Elyounoussi (12.)

30. januar: Esbjerg fB - Vejle Boldklub 4-2
1-0 Martin Egelund (12.)
1-1 Christian Kudsk (19.)
2-1 Mathias Kristensen (22.)
3-1 Daniel Anyembe (35.)
3-2 Dominic Vinicius (76.)
4-2 Anders Dreyer (83.)

6. februar: CSKA Moskva - Esbjerg fB 0-0

12. februar 13.00: AGF - Esbjerg fB 2-1
1-0 Kasper Junker (15.)
2-0 Morten 'Duncan' Rasmussen (2-0)
2-1 Giorgos Katsikas (54.)

Superliga-premiere:
17. februar kl. 20.15: Esbjerg fB - SønderjyskE

---


OB

Træningsstart: 6. januar
Træningslejr i Portugal (31. januar - 9. januar)

Træningskampe:
20. januar kl. 13.30: Roskilde - OB 0-2
0-1 Rasmus Jönsson (27.)
0-2 Mathias Thrane (82.)

22. januar kl. 12.00: OB - Nykøbing FC 4-1
0-1 Anders Vest-Hansen (26.)
1-1 Oliver Lund (42.)
2-1 Yao Dieudonne (45.)
3-1 Rasmus Festersen (77.)
Anders K. Jacobsen (83.)

28. januar kl. 13.00: Helsingborgs IF - OB 1-0
1-0 Jesper Lange (20.)

5. februar: Zenit - OB 1-1
1-0 Domenico Criscito (10.)
1-1 Jacob Barrett (54.)

8. februar: Viktoria Plzen - OB 2-0
1-0 Tomas Poznar (18.)
2-0 Tomas Poznar (68.)

16. februar: OB - HB Køge 2-3
0-1 (42.)
0-2 (50.)
1-2 Yao (60.)
1-3 (67.)
2-3 Thrane (82.)

Superliga-premiere:
20. februar kl. 19.00: OB - Randers FC

---


Viborg FF:

Træningsstart: 4. januar
Træningslejr: La Manga, Spanien (2. til 9. februar)

Træningskampe:
25. januar: Viborg FF - Skive IK 3-0
1-0 Serge Deblé (51.)
2-0 Baba Mensah (82.)
3-0 Mate Vatsadze (90.)

28. januar: Randers FC - Viborg FF 0-0

8. februar: Viborg FF - Dacia Chisinau 2-2
0-1 Sergé Deble (1.)
0-2 Sergé Deble (28.)
1-2 Alexandru Pascenco (60.)
2-2 Alexandru Pascenco (64.)

Superliga-premiere:
19. februar kl. 18.00: FC Midtjylland - Viborg FF

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO