Der gik et chok gennem den danske fodbold verden, da Malmø helt ud af det lyseblå fyrede den danske cheftræner Allan Kuhn, blot en uge efter han havde ført holdet til et sikkert svensk mesterskab. Eller havde han nu det? Rygterne har gået på, at efter en vaklende start i ligaen og en uklar taktisk linje fra Allan Kuhn tog erfarne spillere som Marcus Rosenberg og Johan Wiland ansvar og satte gang i holdet.
Hvorfor jeg beundrer Malmø FF kommer jeg ind på om lidt. Jeg er FCM fan og har altid været det. Jeg kommer på stadion så ofte jeg kan og var så heldig at kunne følge holdet tæt i deres mesterskab sæson i 2014/2015, samt den efterfølgende succes i Europa, som kulminerede i Manchester. Når jeg kigger tilbage burde mesterskabet have været starten på noget større, men det hele er ved at falde sammen igen.
Glen Riddersholm siger pludseligt op og man ansætter Jess Thorup, som kom fra en stilling som u21 landstræner. Det var en chokstart på den nye tilværelse som forsvarende mesterhold, som rystede alle på og omkring holdet. Ydermere er der udskiftning i truppen og trænerteamet, hvilket er helt naturligt, der var stadig en grundpille af spillere til at bygge holdet op omkring.
Med Jess Thorup starter det hele godt FCM går ubesejret igennem de første kampe ligger nummer et, men misser kvalifikationen til CL efter en katastrofe kamp på hjemmebane mod APOEL. Det blev hurtigt glemt, da man sensationelt kvalificerer sig til Europa League ved at slå Southhampton ud. Europa League går rigtig godt, det bliver til sejre over Club Brugge og Legia Warszawa, men dog et par rungende nederlag til Napoli.
I ligaen er det hele ved at ramle, da der går mere end en måned uden sejr i efteråret. Det bliver dog vendt, og FCM holder sig i toppen og ender med at trække mægtige Manchester United i Europa League. Eventyret fortsætter og FCM vinder 2-1 på hjemmebane over Manchester United. Kampen i Manchester starter godt. Det er personligt den vildeste 1. halvleg, jeg nogensinde har set FCM spille. Det ender med et 5-1 nederlag og en usikker 3. plads i ligaen efter sensations holdet Sønderjyske.
I pokaltuneringen smider man det hele mod 1. divisionsholdet Roskilde, selvom man havde en sikker føring.
Et år var gået med Jess Thorup som træner. Resultatmæssigt kunne man kalde det godkendt. Og det tænker jeg den sportslige ledelse og bestyrelsen har tænkt, men var holdet blevet bedre? Flere profiler forsvinder hen over sommeren, andre kommer til – Jess Thorup bliver.
Der bliver snakket om at skabe kontinuitet og nye spillere skal spilles ind på holdet – helt natuligt efter en sommerpause. På papiret har FCM et godt hold, der er stadig en stamme af dygtige spillere som har været i klubben i en længerer periode Kian Hansen, Jakob Poulsen, Rilwan Hassan, Tim Sparv. Alle spillere der har været i klubben længe. Jeg kunne også nævne flere yngre spillere har vist at kunne tage ansvar.
Men endnu et halvt fodboldår er gået – FCM ligger med hiv og sving nummer tre, og de blev sparket ud af Europa inden festen begyndte. De har tabt fire ud af de seneste fem kampe til Sønderjyske, Silkeborg, AGF og nu Brøndby. Med undtagelse af Brøndby er det modstandere som FCM bør vinde over – også set i forhold til målsætningen. Er FCM blevet bedre? Nej, holdet står i stampe og er i min optik blevet værre, som man også kan se på resultaterne og spillet.
Hvorfor beundrer jeg så Malmø FF?
Ja, det gør jeg fordi, at selvom man hiver et sikkert mesterskab hjem er det ikke nok. Man vil være bedre, man vil vinde for en hver pris og det vurderede ledelsen at de ikke kunne med Allan Kuhn, og jeg er enig.
Allan Kuhn er en god træner, men ikke god nok til det niveau Malmø vil op på. Jeg ville ønske at FCM’s ledelse handlede i takt med deres målsætning. De står med et hold, der burde være med helt i top og i Europa, men ikke formår at sætte trumf på. Jess Thorup skulle have været erstattet efter den første sæson og en ny træner som kunne løfte holdet skulle have været ansat så FCM på sigt kan genvinde mesterskabet og blive permanent førsteudfordre til FCK og ikke ende som et one hit wonder.
Tiden til at fyre Jess Thorup er inde, hvis man vil bevare statussen som et tophold.
2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
